Sensacyjne odkrycie w Pompejach

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 11:30
Doskonale zachowane szczątki dwóch ofiar wybuchu Wezuwiusza odkryto na terenie rezydencji Civita Giuliana znajdującej się ok. kilometr od miasta. Były w tak dobrym stanie, że można było określić wiek ofiar oraz ich prawdopodobną tożsamość. Naukowcy sądzą, że odkryte szczątki należą do 40-letniego właściciela willi, sędziego lub dowódcy wojskowego. Towarzyszył mu o połowę młodszy niewolnik.
Pompeje
PompejeFoto: Natan stucchi/Shutterstock

Pompeje 510
Pompeje - co kryje zalane lawą miasto?

Naukowcy są zachwyceni, gdyż od blisko 150 lat nie dokonano tak spektakularnego odkrycia. – To absolutnie wyjątkowe – stwierdził dyrektor parku archeologicznego w Pompejach Massimo Osanna. – Zdumiewające odkrycie – skomentował włoski minister kultury Dario Franceschini.


Posłuchaj
02:17 2020_11_25 11_15_30_PR3_Trojka_do_trzeciej.mp3 Odkryte kolejne ofiary Wezuwiusza (Trójka do trzeciej)

Rezydencja Civita Giuliana odkryta na początku XX w. leży na peryferiach miasta w niezwykle prestiżowym miejscu, z widokiem na Zatokę Neapolitańską i wyspę Capri. W przeszłości już była miejscem bardzo ciekawych odkryć: dwa lata temu archeolodzy odkopali tu szczątki trzech koni w zaprzęgu, a kilka miesięcy temu odkryto ścianę dobrze zachowanych fresków. Nic więc dziwnego, że prace będą kontynuowane, ponieważ według archeologów mogą przynieść jeszcze wiele zdumiewających niespodzianek.


Erupcja Wezuwiusza zniszczyła Pompeje oraz pobliskie Herkulanum i Stabie niespełna 2000 lat temu, w roku 79 n.e. Większość mieszkańców zabiła fala gorącego, trującego dymu połączona ze spadającymi płonącymi odłamkami lawy. Potem miasta pokrył kilkumetrową warstwą gorący popiół i lawa. Zniszczone miasta zostały zapomniane, by zostać ponownie odkryte pod koniec XVI wieku.

Te odlewy uwieczniły ostatnie chwile życia uciekinierów [Pompeje: upadek miasta]/YouTube National Geografic Polska


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Autor: Piotr Łodej
Data emisji: 25.11.2020
Godzina emisji: 11.15

pr


Czytaj także

Wezuwiusz - wulkan niosący śmierć

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2021 05:30
Kilkadziesiąt sekund po eksplozji, na miasto spadły rozżarzone do czerwoności głazy, które uderzając z wysokości kilku kilometrów zabijały ludzi. Potem zaczął sypać się z nieba popiół wulkaniczny, a temperatura podniosła się do 600 stopni Celsjusza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Petra - miasto w skale wykute

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2020 05:40
Ruiny tego skalnego miasta, perła zabytków Bliskiego Wschodu, to jeden z siedmiu nowych cudów świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spektakularne odkrycie w Pompejach. "Przedmioty z bursztynu, ametystu, kryształu"

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2019 19:39
Na terenie wykopalisk w Pompejach na południu Włoch znaleziono resztki szkatułki pełnej amuletów i różnych przedmiotów z kamieni używanych w magii. Odkrycie to zaprezentowano w poniedziałek. Spektakularna kolekcja nazwana została "skarbem wróżki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wezuwiusz i kolejne odkrycia w Pompejach

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2019 19:10
W 79 roku n.e. wybuchł Wezuwiusz. Sześciometrowa warstwa gorących pyłów zniszczyła pobliskie miasta: Pompeje, Herculanum i Stabie. Dzięki relacji Pliniusza Młodszego mamy niezwykle precyzyjny opis tego wulkanicznego armagedonu.
rozwiń zwiń