Gry wideo – polski hit eksportowy i dobro narodowe

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2020 18:00
Polskie gry wideo od kilku lat cieszą się wielką popularnością wśród graczy na całym świecie. "Wiedźmin" zrealizowany na podstawie powieści Andrzeja Sapkowskiego stał się hitem, teraz wszyscy czekają na "Cyberpunk 2077". Teraz stały się obiektem analiz naukowych.
Gra Wiedźmin
Gra "Wiedźmin"Foto: charnsitr / Shutterstock.com

para gry wideo 1200x660.jpg
Gry wideo: medium nieznane i niedoceniane

Na Uniwersytecie Jagiellońskim już od pewnego czasu działa Ośrodek Badań Groznawczych zajmujący się różnymi, szeroko pojętymi aspektami gier wideo, komputerowych. Jego szef, dr Tomasz Majkowski, dostał właśnie z Narodowego Centrum Nauki grant w wysokości blisko 700 tys. zł na zbadanie, ile polskości jest w polskich grach.


Posłuchaj
02:35 2020_11_30 17_48_30_PR3_Tu_Trójka.mp3 Ile polskości jest w polskich grach wideo? (Tu Trójka)

– Wiemy, że "Wiedźmin" jest polską grą, bo tak nam powiedziano. Wychowani w polskiej wspólnocie, po odebraniu polskiego wykształcenia, przeczytaniu polskich lektur, odnajdujemy w nim polskie tropy – tłumaczy dr Tomasz Majkowski. – "Wiedźmin 3: Dziki Gon", będąc jedną z najbardziej utytułowanych gier wszechczasów, daje naszej wspólnocie narodowej poczucie dumy. Jakby osiągnęła coś istotnego – dodaje.

Wiedźmin 3: Dziki Gon – Pamiętna Noc – zwiastun PL/YouTube cdp.pl


– Zazwyczaj "polskość" jest notowana pozytywnie w odniesieniu np. do żywności. Natomiast w przypadku wytworów wysokotechnologicznych, jak elektronika czy samochody, dodatek "polski" miało wydźwięk pejoratywny, czy wręcz pogardliwy – wskazuje naukowiec. – W związku z tym fakt, że jest to osiągnięcie przy użyciu wysokich technologii, stanowi dodatkowy aspekt dumy – wyjaśnia.

Cyberpunk 2077 – Official Gameplayer Trailer/YouTube Cyberpunk 2077

***

Tytuł audycji: Tu Trójka
Prowadzi: Witold Lazar
Autorka materiału reporterskiego: Martyna Mastalerz
Data emisji: 30.11.2020
Godzina emisji: 17.48

pr

Czytaj także

Zmiany w Tekken 7 - nowe możliwości dla graczy?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2019 16:00
​Zbliża się kolejna odsłona Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi, będą strefy gier i turnieje w kultowe "bijatyki". Przed nami rywalizacja między innymi w Mortal Kombat 11 oraz Tekkena 7. Co się zmieni w tym roku?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Vampire: The Masquerade". Zanurz się w świat wampirzej maskarady

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2020 13:11
Wraz ze zmieniającymi się trendami wampiry zaczęły odchodzić w zapomnienie. Tymczasem na rynku pojawiły się "Vampire: The Masquerade - Coteries of New York​" i "Shadows of New York", dobrze przyjęte przez fanów. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stare konsole mają moc!

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2020 14:00
Konsole i gry, które w latach 80. i 90. ubiegłego wieku były obiektem pożądania, znowu wracają do łask. Graczy rozczula 8- i 16-bitowa grafika i melodia, ale nie tylko...
rozwiń zwiń