Młoda Polska, czyli krakowski Arts and Crafts

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 13:00
Może być zaskakujące, jak wiele łączyło dwóch polskich Stanisławów – Wyspiańskiego i Witkiewicza (ojca) – z angielskim ruchem Arts and Crafts. Nawet jeśli artyści nigdy się nie spotkali, to duch epoki sprawił, że w tak odległych od siebie Londynie i Krakowie zakiełkowały podobne idee.
Stanisław Wyspiański: Narada. Ilustracja do Iliady
Stanisław Wyspiański: Narada. Ilustracja do "Iliady"Foto: Domena publiczna

Willa_Oksza_1200.jpg
Willa Oksza, ulubione muzeum w Zakopanem

Witraże z charakterystycznymi wydłużonymi postaciami, chochoły, krzesła, które jakimś cudem wyglądają na wielowiekowe i modernistyczne, tkaniny w których zdobieniach widać i Podhale, i Bauhaus - to wszystko można znaleźć w ukazującym się dziś w Wielkiej Brytanii albumie "Young Poland. The Polish Arts and Crafts Movement 1890-1918" poświęconym sztuce Młodej Polski. 


Posłuchaj
03:53 2020_12_01 12_29_59_PR3_Trojka_do_trzeciej.mp3 Angielski album poświęcony sztuce Młodej Polski (Trójka do trzeciej)

– O ile ktoś na Wyspach zna określenie Młoda Polska, to kojarzy je bardziej z malarstwem. My skupiliśmy się na sztuce dekoracyjnej, rękodzielnictwie, meblach, tekstyliach, witrażach, grafikach, na tym, na co kiedyś się patrzyło z pobłażaniem – opowiada Roisin Inglesby, kuratorka William Morris Gallery i współautorka książki.

– Zależało nam na tym, aby zrobić ten album na miarę wizji artystów Młodej Polski. Aby każdy jego aspekt przekazywał ducha Młodej Polski. I przekazywał demokratyzację piękna: od tych wystawnych po najbardziej skromne, np. wycinanki – dodaje Julia Griffin.


Young Poland. The Polish Arts and Crafts Movement 1890-1918 Young Poland. The Polish Arts and Crafts Movement 1890-1918

– Oczywiście, z nazwy Młoda Polska jest nurtem lokalnym, ale zarazem artyści, szczególnie ci z warsztatu krakowskiego, doskonale znali międzynarodowe trendy. Ponieważ podróżowali, studiowali za granicą. Do tego dochodzą, rzecz jasna, związki Krakowa z Wiedniem – tłumaczy Roisin Inglesby.

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Autor: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Adam Dąbrowski
Data emisji: 1.12.2020
Godzina emisji: 12.29

pr

Czytaj także

Szczęśliwa godzina malarstwa polskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2018 15:36
W audycji opowiadaliśmy o dwóch najważniejszych cyklach prac Stanisława Wyspiańskiego: pastelach przedstawiających Kopiec Kościuszki oraz kartonach do witraży wawelskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Józef Mehoffer – Polak, malarz, racjonalista

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2021 05:45
8 lipca 1946 roku zmarł Józef Mehoffer, malarz, grafik i witrażysta. Mehoffer jest obok Stanisława Wyspiańskiego jednym z czołowych twórców Młodej Polski. Związki między obydwoma artystami były bardzo silne, jednocześnie jednak równie wiele ich dzieli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słynne dzieło Chełmońskiego konserwowane… na oczach widzów

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2020 07:30
"Czwórka" – słynne dzieło Józefa Chełmońskiego, obecnie znajdujące się w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach zostanie poddane konserwacji. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że cały proces odnawiania datowanego na 1880 rok obrazu, odbywał się na oczach zwiedzających. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na 10. edycji Warsaw Gallery Weekend

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2020 14:00
29 galerii z Warszawy, Łodzi, Poznania, Gliwic i Katowic weźmie udział w 10. Warsaw Gallery Weekend. To największy cykliczny przegląd nowej sztuki w Polsce.
rozwiń zwiń