Rewolucja w świecie astronautyki. Starship wykona pierwszy lot w kosmos

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 21:05
Na ten moment czekają wszyscy fani lotów kosmicznych. Już w tym tygodniu ma odbyć się pierwszy lot prototypu Starshipa. Pojazd SpaceX wzniesie się na 15 kilometrów. Jest to pierwszy tak poważny test w przygotowaniu wyprawy na Marsa. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/IrinaK

Posłuchaj
03:15 [ PR3]PR3 (mp3) 1 grudzień 2020 17_17_54.mp3 Rewolucja w świecie astronautyki. Starship wykona pierwszy lot w kosmos (Tu Trójka)

 

- Rakieta, która produkuje teraz firma SpaceX, ma być nie tylko największą rakietą latającą obecnie w kosmos - mówi dr Piotr Witek z Centrum Nauki Kopernik. - Ma ona również możliwość wynoszenia najbardziej możliwych ładunków bez konieczności składania ich na orbicie - dodaje ekspert. 

źródło: KPRC 2 Click2Houston/Youtube

 

Prototyp statku Starship ma wystartować z bazy Boca Chica w Teksasie w tym tygodniu. Rakieta ma wznieść się na 15 tys. metrów, a następnie wykonać charakterystyczny manewr zakończony lądowaniem.  


Historia niezbyt okazała 

Dotychczasowa historia lotów prototypów Starshipa nie jest zbyt okazała. Wykonano bowiem tylko trzy tego typu próby i były to wyłącznie tak zwane "skoki" na wysokość 150 metrów. Dokonały tego prototypy Starhopper (w lipcu 2019 roku) oraz SN5 i SN6 w sierpniu i wrześniu 2020 roku.

Teraz rakieta Starship jest wzbogacona o nowe elementy. -  To będzie bardziej skomplikowany lot, tym razem ten statek Starship będzie wyposażony w trzy silniki rakietowe i prototyp ma się wznieść na wysokość 15 km - podkreśla dr Piotr Witek. -  Dodatkowo został już wyposażony w powierzchnię aerodynamiczną, które mają kontrolować jego lot w atmosferze, więc statek najpierw wystartuje o tych swoich rakietach, wyleci na wysokość 15 km i spróbuje wrócić na ziemię, łącząc dwie techniki tego lądowania - dodaje. 

Według opinii Elona Muska szanse na doprowadzenie próby do lądowania zakończonego sukcesem są bardzo niewielkie, ale według biznesmena tego typu próby są po to, by udoskonalać projekt. 

***

Tytuł audycji: Tu Trójka
Prowadzi: Witold Lazar
Autorka materiału reporterskiego: Monika Suszek 
Data emisji: 1.12.2020
Godzina emisji: 17.17

ans