Filmowa zachęta do historycznej debaty. O pierwszej edycji Europe's Memory Film Festival

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2020 12:30
We wtorek 8 grudnia na festiwalowej mapie Polski zadebiutował Europe's Memory Film Festival. Prezentowane w internecie filmy mają być podstawą do szerszej dyskusji o pamięci Europy i przyszłości Unii Europejskiej w kontekście XX-wiecznych doświadczeń państw Europy Środkowo-Wschodniej i Południowej. – Ciągle mało o sobie wiemy i warto toczyć szeroką debatę z krajami, które mają podobną historię – mówił na antenie Trójki operator, producent i reżyser Arkadiusz Gołębiewski.
Kadr z filmu Cała prawda o Wacławie Felczaku w reżyserii Beaty Netz
Kadr z filmu "Cała prawda o Wacławie Felczaku" w reżyserii Beaty NetzFoto: mat. promocyjne

Agnieszka Kamińska Prezes Polskiego Radia festiwal NNW 1200.JPG
Polskie Radio nagrodziło najlepsze dokumenty radiowe na Festiwalu "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" w Gdyni

Europe's Memory film Festival narodził się jako kontynuacja Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci, który zakończył się pod koniec września. Organizatorem wydarzenia jest Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów z siedzibą w Brukseli, a partnerem Festiwal NNW.

– Kiedy Festiwal NNW kończy się, od razu ruszamy w Polskę z retrospektywami. Wyłuskujemy najciekawsze propozycje i pokazujemy w różnych miejscach w Polsce, ale i za granicą. Przyszedł moment, by nasze, często wypracowane, relacje z filmowcami i publicystami z różnych krajów, przenieść na szerszą platformę debaty. My jako festiwal i jako stowarzyszenie scen kultury dajemy wkład merytoryczny i formę – opowiadał Arkadiusz Gołębiewski, który jest pomysłodawcą obu wydarzeń.


Posłuchaj
04:04 2020_12_09-12-14-53_Pamiec_Europy.mp3 Europa kiedyś i dziś. Arkadiusz Gołębiewski opowiada o Europe's Memory Film Festival (Trójka do trzeciej)

 

W trakcie trwającego trzy dni festiwalu mamy okazję zobaczyć cztery filmy. Jednym z nich jest dokument "Cała prawda o Wacławie Felczaku" w reżyserii Beaty Netz, który będzie można obejrzeć w czwartek 10 grudnia o godz. 19.00.

– To film przywołujący postać, którą ja ciągle sam odkrywam jako filmowiec – przyznał Arkadiusz Gołębiewski. – Wacław Felczak to postać, która wsławiła się nie tylko tym, że podczas drugiej wojny światowej była kurierem na szlaku z Polski na Węgry, ale także tym, że latach 70. i 80. była bardzo czynnym wykładowcą – podkreślił filmowiec.

Cała prawda o Wacławie Felczaku - trailer/Festiwal Filmowy NNW

Europe's Memory Film Festival to także spotkania z udziałem historyków i publicystów. Organizatorzy zapraszają na panele dyskusyjne z udziałem m.in. Wojciecha Roszkowskiego, Mihála Rosonczego-Kovácsa oraz Gorana Andrijanica.

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Gość: Arkadiusz Gołębiewski (operator, reżyser, producent, twórca Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci) 
Europe's Memory film Festival)
Data emisji: 09.12.2020
Godzina emisji: 12.15

IAR/kr

Czytaj także

Jak zmieniał się festiwal "Niepokorni Niezłomni Wyklęci"?

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2017 15:00
– Moją ideą było stworzenie przestrzeni, gdzie będziemy mogli pokazywać nasze filmy, gdzie będziemy mogli dyskutować, ale chciałem, żeby się on odbywał w miejscach, gdzie historia jest żywa – mówił Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor Festiwalu Filmowego "Niepokorni Niezłomni Wyklęci".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Arkadiusz Gołębiewski: zajmowanie się polską historią nie jest proste

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2017 17:00
Gościem audycji "Cogito ergo..." był Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor Festiwalu Filmowego "Niepokorni Niezłomni Wyklęci". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

12. edycja Festiwalu "Niezależni, Niezłomni, Wyklęci" za nami

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2020 18:30
Wręczono nagrody XII Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW.
rozwiń zwiń