Nie żyje najszybszy człowiek na Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2020 13:30
W wieku 97 lat zmarł Chuck Yeager, pierwszy człowiek, którzy przekroczył prędkość dźwięku. Dokonał tego 14 października 1947 roku w eksperymentalnym samolocie rakietowym Bell X-1 nazwanym na cześć żony "Glamorous Glennis".
Chuck Yeager przy samolocie Bell X-1 Glamorous Glennis
Chuck Yeager przy samolocie Bell X-1 Glamorous GlennisFoto: U.S. Air Force photo/domena publiczna

pentagon ufo 663.jpg
USA i UFO. Czy Pentagon limituje informacje?

Yeager pochodził z niewielkiej miejscowości położonej w Appalachach. – Nie interesowały mnie samoloty, ponieważ żyjąc w górach, nie miałem o nich pojęcia. W czasie pierwszego lotu pochorowałem się, potem jednak okazało się, że mam dobrą koordynację i wzrok – wspominał po latach.


Posłuchaj
02:37 2020_12_09 12_31_05_Trojka_do_trzeciej.mp3 Zmarł Chuck Yeager (Trójka do trzeciej)

Podczas wojny wykonał ponad 60 misji bojowych, zaliczając 13 zestrzeleń. Po jej zakończeniu pozostał w lotnictwie jako pilot oblatywacz. 14 października 1947 roku wykonał najważniejszy lot życia: w eksperymentalnym samolocie rakietowym Bell X-1 osiągnął 1060 km/h i jako pierwszy człowiek na Ziemi i przekroczył prędkość dźwięku. Po tym wyczynie został okrzyknięty "najszybszym człowiekiem na Ziemi".

Do chwili lotu Yeagera naukowcy tak naprawdę nie byli pewni, co się stanie w momencie przekroczenia prędkości dźwięku, nie wiedzieli też, jak zareaguje ludzie ciało. Obecnie przyjmuje się, że jego wyczyn był pierwszym krokiem w drodze na Księżyc i ku gwiazdom. – To było największe osiągnięcie mojego życia. Ale też wielka frajda – przyznał po latach w wywiadzie dla telewizji CBC.

The Sound Barrier – Bell X-1/Documentary/YouYube WAR – HISTORY – DOCUMENTARY


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Autor: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Marek Wałkuski
Data emisji: 9.12.2020
Godzina emisji: 12.31

pr

Czytaj także

35 lat temu Zbigniew Religa dokonał pierwszego udanego przeszczepu serca w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2020 12:00
To był zabieg ratujący życie, jedyna szansa dla Piotra Macury, któremu zawał zniszczył serce. Podjął się tego zabrzański zespół, wtedy jeszcze docenta, Zbigniewa Religi. To było dokładnie 35 lat temu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy "wspaniały" świat technologii cyfrowych

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 23:15
"Made in China 2025" kontra "Clean Network", program czystej sieci. Trwa rywalizacja Chin i Ameryki o to, które z mocarstw będzie bardziej zaawansowane technologicznie, a w konsekwencji - które będzie mocniej wpływało na rozwój świata. Nowy podział przebiega już nie wg granic ideologicznych, ale technologicznych i cyfrowych. Oto czas czwartej rewolucji przemysłowej, której symbolem jest znak 5G, nowej generacji internetu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gigantyczne napiwki ratują amerykańskie restauracje

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2020 07:30
W USA napiwek za pracę w usługach – przede wszystkim w restauracjach, kawiarniach, pubach, ale także w taksówkach, a nawet pralniach – stał się właściwie obowiązkowy. I nie jest mały: zdarza się, że sięga nawet 25 procent wartości usługi!
rozwiń zwiń