Noblowskie uroczystości w cieniu pandemii

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2020 12:30
Dzisiaj, 10 grudnia, jak co roku, w rocznicę śmierci Alfreda Nobla miała się odbyć uroczystość z udziałem tegorocznych laureatów. Niestety, pandemia pokrzyżowała plany organizatorów: laureaci do Szwecji nie przylecieli, a cała uroczystość została przeniesiona do internetu.
Medal Nagrody Nobla
Medal Nagrody NoblaFoto: Paramonov Alexander/shuitterstock

rozmowa dialog 1200.jpg
Jak koronawirus zmienia język polski?

Gdyby ceremonia przebiegała tak, jak co roku, to wszyscy jej uczestnicy pewnie już by byli w Sztokholmie i przygotowywali się do uroczystości. A to oznacza, że np. przechodziliby krótkie szkolenie z zakresu przebiegu uroczystości. 


Posłuchaj
03:53 2020_12_10 12_15_23_PR3_Trojka_do_trzeciej.mp3 Nie będzie uroczystości noblowskich (Trójka do trzeciej)

Szkolenie z etykiety, protokołu jest potrzebne, aby nie zdarzały się przeróżne faux pas. Popełniła je także nasza noblistka, Wisława Szymborska, która pomyliła tzw. precedencje. – Najpierw ukłoniła się królowi Szwecji i to dobrze. Ale potem, zamiast członkom Akademii Szwedzkiej, ukłoniła się publiczności. Akademicy byli ostatni – opowiada dr Irena Kamińska-Radomska z The Protocol School of Poland.

Jednak w tym roku takich problemów nie będzie: złote medale oraz kaligrafowane dyplomy zostały przywiezione i wręczone przez szwedzkich dyplomatów laureatom w miejscu ich zamieszkania. Dziś online zostaną tylko wygłoszone laudacje na cześć noblistów.

Również król Szwecji, Karol Gustaw, wygłosi swoje przemówienie za pośrednictwem internetu. – To będzie niezwykła sytuacja, gdyż będzie w domu, przed ekranem komputera. Jednak jego strój na pewno będzie wyrażał najwyższy szacunek dla laureatów – tłumaczy dr Kamińska-Radomska.

Nobel Lecture: Olga Tokarczuk Nobel Prize in Literature, 2018/YouTube Nobel Prize


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Autor: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Sylwia Zadrożna
Data emisji: 10.12.2020
Godzina emisji: 12.15

pr

Czytaj także

Dziś Olga Tokarczuk odbierze literacką Nagrodę Nobla!

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2019 07:50
10 grudnia Olga Tokarczuk odbierze literacką Nagrodę Nobla za rok 2018. Uroczystości rozpoczną się o 16.30 w Filharmonii Sztokholmskiej, gdzie król Szwecji wręczy pisarce złoty medal i dyplom. Jak będą przebiegać uroczystości?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wirtualne spotkania z polskimi mistrzami non-fiction (i nie tylko)

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 14:55
"Spotkajmy się w bibliotece" to cykl organizowany przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie. W ramach projektu czytelnicy mogli już uczestniczyć online w panelach dyskusyjnych z autorkami opowieści reporterskich – Angeliką Kuźniak i Ewą Winnicką. W piątek 16 października czeka ich wirtualne spotkanie z jednym z najwybitniejszych twórców polskiego reportażu Wojciechem Tochmanem. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kultura ludowa teraz także w sieci

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2020 12:30
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi planował organizację kilku jesiennych spotkań promujących kulturę ludową. Niestety, sytuacja epidemiczna wymusiła drastyczną modyfikację pierwotnych zamierzeń.
rozwiń zwiń