Bajka – wstęp do realnego świata

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2020 06:30
Bajki w tej czy innej formie poznajemy od dzieciństwa: kiedyś opowiadane albo czytane przez starszych, dzisiaj częściej oglądane w telewizji, tablecie lub telefonie. Niegdyś to były proste historie o uwięzionych księżniczkach, złych wilkach itd. Obecnie opowieści bywają skomplikowane, a bohaterowie bardzo zaskakujący. Czy bajki wciąż jeszcze są bajkami?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Mariia Korneeva/Shutterstock.com

Bajki odgrywały i odgrywają ważną rolę w rozwoju emocjonalnym dziecka. Przedstawiając odwieczną walkę dobra ze złem, kształtują jego ogląd rzeczywistości. Zakończenie i morał, kiedy dobrzy są nagradzani, a źli ukarani, ukazują porządek świata, dają wskazówki jak postępować.


Posłuchaj
02:18 2020_12_18 06_14_53_PR3_Pora_na_Trojke.mp3 Czego uczą bajki (Pora na Trójkę)

– Głęboko wierzę i wiem, że robiąc kulturę dla dzieci, tak naprawdę kształtujemy przyszłe pokolenia. W "Czarnym młynie" postanowiłem dzieciom opowiedzieć o odmienności, o akceptacji innych niż my – mówi reżyser Mariusz Palej. – Starałem się powiedzieć, że osoby z niepełnosprawnościami może nie potrafią tego wszystkiego, co my, ale my nie potrafimy, nie wiemy tego wszystkiego, co oni – tłumaczy.


***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzą: Łukasz CiechańskiMałgorzata Łukowska
Autor materiału reporterskiego: Piotr Żułnowski
Data emisji: 18.12.2020
Godzina emisji: 6.14

pr

Czytaj także

Kim są bajkoedukatorzy?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2019 00:00
– W Polsce mamy 987 bibliotek. Wierzymy, że otworzymy tysięczną – mówił Michał Stępień, bajkoedukator z fundacji Zaczytani.org.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezwykły podręcznik zachowania dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 11:45
Swoisty informator o savoir-vivre wyszedł spod pióra dziennikarza oraz jego 8-letniej córki. Jak ten autorski tandem się uzupełniał, na jakie problemy natrafił, jakie nowe porady znajdziemy w tym nie pierwszym przecież takim podręczniku?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Książkomat, czyli bibliotekarstwo kreatywne

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2020 07:30
W dobie pandemii większość bibliotek w Polsce jest zamknięta dla czytelników, co nie znaczy jednak, że nie można z nich w ogóle korzystać. Na stacji PKP w Piasecznie stanął automat z książkami, czyli książkomat. 
rozwiń zwiń