Każde święta Bożego Narodzenia są niezwykłe, ale niektóre – szczególnie

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2020 22:15
Kiedy planuje się Wigilię w Afryce, wiadomo, że będzie ekstremalnie niezwykle i inaczej niż w Polsce. Ale jak Boże Narodzenie w Europie różni się w poszczególnych krajach? Mateusz Krautwurst pyta swoich gości o najbardziej niezwykłe święta, jakie przeżyli.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: MarinaD_37/Shutterstock

karp ryba ryby 1200.jpg
Karp: zaskakująca historia wigilijnej ryby

Święta Bożego Narodzenia Polakom kojarzą się z choinką, kolędami, śniegiem i 12 potrawami wigilijnymi. Jednak, co zrozumiałe, nie jest to światowy standard: w zależności od kraju i tradycji czas świąteczny jest celebrowany i spędzany inaczej. 


Posłuchaj
105:33 2020_12_26 20_05_51_PR3_Nietypowe_swieta.mp3 Rozmowy o niezwykłych pomysłach na spędzanie świątecznego czasu (Nietypowe święta/Trójka)

– Typowe święta skończyły się dla mnie, kiedy przestały być związane z aurą. White Christmas gdzieś się zagubiło – śmieje się aktor Bartosz Mazur ze Studia Teatralnego Koło. – Ale święta to dla mnie również "Taksówka": spektakl, który graliśmy przez 14 lat. Opowieść o taksówkarzu, który wiezie różnych klientów, a każdy chce zdążyć na jakieś ważne dla niego święta – wspomina.

– W święta samotność odczuwa się bardziej, o wiele mocniej. Jest coś w tym, ze np. będąc samotnikiem, możesz właśnie w święta, które są momentem skupienia, chcieć być sam, chcieć zwolnić, odciąć się, zastanowić nad sobą, życiem, światem – zastanawia się aktor. – Z drugiej strony od kiedy pamiętam, to jest czas rodzinny i ta samotność jest jakby uwspólniona – dodaje.


Poza tym w programie:

  • wokalistka Paulina Romaniuk – o francuskich świętach w Paryżu bez kolęd, ale za to z ostrygami, nietypowych świętach 2020 w Polsce i wykorzystaniu ich na uspokojenie, odpoczynek, relaks, nabranie sił;
  • muzyk, kompozytor, aranżer Mariusz Szaban – o świąteczno-poświątecznych dostawach angielskich mebli oraz nowym roku na polskiej granicy;
  • koryfejka Polskiego Baletu Narodowego Paulina Jurkowska – o Wigilii nad ciepłym Oceanem Indyjskim.

***

Tytuł audycji: Nietypowe święta
Prowadzi: Mateusz Krautwurst
Data emisji: 26.12.2020
Godziny emisji: 20.05, 21.06

pr

Czytaj także

Händel ubrany w czarne brzmienia

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2020 23:00
W audycji zaprezentowaliśmy płytę "Handel's Messiah: A Soulful Celebration", na której muzykę Georga Friedricha Händla interpretują i wykonują m.in. Patti Austin, Stevie Wonder, Dianne Reeves, Al Jarreau, Take 6, Yellowjackets i wielu innych wokalistów oraz chóry negro spirituals. Wspaniale zaaranżowana klasyka, znakomita orkiestra.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Boże Narodzenie w rytmach jazzu i folku

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2020 14:00
W specjalnej, świątecznej audycji "Święta w historii muzyki" mówiliśmy o motywach bożonarodzeniowych w historii muzyki – tej najstarszej i zupełnie współczesnej oraz kulturze kolędowania w różnych zakątkach świata. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tradycje świąteczne w innych krajach

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2020 21:15
Jak wyglądają święta poza granicami Polski? Jakie nasze specjały kulinarne doceniają obcokrajowcy? Porozmawiamy o tradycjach świątecznych w Wielkiej Brytanii, Holandii, Włoszech i USA.
rozwiń zwiń