Między nami, radiowcami. Audycja specjalna "Zakochani w radiu"

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2021 14:00
– Najpierw jest proces zakochania, a potem się kocha. Następnie mijają dziesiątki lat i to jest próba czasu. Najbardziej lubię być przy mikrofonie ze słuchawkami, bo lubię słuchać dobrej muzyki, którą sam sobie przygotuję – powiedział w Światowym Dniu Radia Marek Wiernik, dziennikarz muzyczny radiowej Trójki i prowadzący audycji "Cały ten rock" oraz poniedziałkowego wydania "W tonacji Trójki".
Marek Wiernik w studiu im. Agnieszki Osieckiej
Marek Wiernik w studiu im. Agnieszki OsieckiejFoto: Wojciech Kusiński/PR

Posłuchaj
49:33 2021_02_13 11_07_03_PR3_Zakochani_w_radiu.mp3 Z rozgłośni harcerskiej na Myśliwiecką. Radiowy życiorys Marka Wiernika (Zakochani w radiu/Trójka)

Radio od rana do nocy 

Pierwsze wspomnienia Marka Wiernika z radiem są nierozerwanie związane z… leżeniem pod kołdrą. Jako małe dziecko, lecząc przeziębienie, słuchał Programu 1 Polskiego Radia i już wtedy zakochał się w tym medium. – Była Orkiestra Mandolinistów Edwarda Ciukszy i orkiestra Edwarda Czernego. Potem zaczęły pojawiać się amerykańskie orkiestry i Elvis Presley. Siedziałem przy radiu od rana do nocy – wspominał dziennikarz.

Minęło trochę czasu – nastały lata 60., a ulubionym źródłem ciekawej muzyki dla kilkunastoletniego Marka Wiernika było Radio Luxemburg. – Czekało się, by włączyć ten Luxik. W Radiu Wolna Europa też były kapitalne audycje muzyczne – dodał.

"Radio Luxembourg jingles/Nostalgie Site

Wybór zawodu dziennikarza muzycznego stał się nieunikniony. Przyszły radiowiec zaczął od niewielkich artykułów z sylwetkami zespołów, a pierwszą radiostacją, w której pracował, była rozgłośnia harcerska. Marek Wiernik grał przede wszystkim bluesa. – Wtedy blues był czymś zupełnie szokującym. Wiedzieliśmy, że od bluesa wszystko się zaczęło – powiedział.  


Dzien Radia_innowacja_1200x660.jpg
Światowy Dzień Radia w Trójce – rozmowy, ciekawostki, konkursy

Walizki pełne winyli

Próg budynku przy ul. Myśliwieckiej dziennikarz po raz pierwszy przekroczył w 1979 roku. – Do radia wchodziło się z walizkami. Żeby zrobić dwugodzinną audycję, trzeba było nosić kilkanaście kilogramów płyt. Takie były początki – śmiał się. – Później już "Cały ten rock", "W tonacji Trójki", "Zapraszamy do Trójki"  i tak dalej – podsumował w rozmowie z Piotrem Łodejem.


Posłuchaj
48:58 2021_02_13_13_08_44_PR3_Zakochani_w_radiu.mp3 Za co kocha radio Piotr Baron? (Zakochani w radiu/Trójka)

 

W audycji "Zakochani w radiu" o rolę radia w życiorysie i pasję, która stała się pracą, zapytaliśmy także m.in. znanego z "Między dniem a snem" Piotra Majewskiego oraz autora audycji "3 wymiary gitary" Piotra Barona. Poza tym zabraliśmy Państwa do serca radia i posłuchaliśmy, jak brzmi eter. Był też konkurs z radiowymi nagrodami i piosenki z radiem (nie tylko w tytule).

***

Tytuł audycji: Zakochani w radiu
Prowadzi: Piotr Łodej
Goście: Marek WiernikPiotr Majewski, Piotr Baron (dziennikarze radiowej Trójki)
Data emisji: 13.02.2021
Godziny emisji: 11.07, 13.08

kr

Czytaj także

Światowy Dzień Radia. Specjalne audycje w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2021 06:00
Polskie Radio to innowacja, łączność i ewolucja! Po latach zaborów odbudowująca się Polska bardzo szybko dołączyła do światowego grona nadawców. Zapraszamy zatem na wyjątkowe: słuchowiska, muzykę, literaturę, reportaż i publicystykę!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Złote czasy radia

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2021 20:00
W sobotę (13 lutego) przypadł Światowy Dzień Radia, ustanowiony na rocznicę inauguracji działalności rozgłośni Narodów Zjednoczonych (1946). W kwietniu za to swój jubileusz będzie obchodziło Polskie Radio.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamknij oczy i posłuchaj! 13 lutego świętowaliśmy Dzień Radia

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2021 12:55
Stuletnią historię radia trudno streścić w kilkunastu słowach. Ale jeśli już się uda, są to słowa niezapomniane, które przywołujemy do dziś. "Stoję przed jakąś dziwaczną trąbą (…) Wyobrażam sobie tą zabawną chwilę, gdy jakiś ananas korbą nakręci, śrubkę naciśnie i jakaś trąba, zamiast mnie, gadać zacznie..." - to jedno z najbardziej znanych nagrań radiowych marszałka Józefa Piłsudskiego zarejestrowane w Warszawie, 5 września 1924 roku. 
rozwiń zwiń