Między nami, radiowcami. Audycja specjalna "Zakochani w radiu"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Między nami, radiowcami. Audycja specjalna "Zakochani w radiu"
Marek Wiernik w studiu im. Agnieszki OsieckiejFoto: Wojciech Kusiński/PR

– Najpierw jest proces zakochania, a potem się kocha. Następnie mijają dziesiątki lat i to jest próba czasu. Najbardziej lubię być przy mikrofonie ze słuchawkami, bo lubię słuchać dobrej muzyki, którą sam sobie przygotuję – powiedział w Światowym Dniu Radia Marek Wiernik, dziennikarz muzyczny radiowej Trójki i prowadzący audycji "Cały ten rock" oraz poniedziałkowego wydania "W tonacji Trójki".


Posłuchaj

49:33
Z rozgłośni harcerskiej na Myśliwiecką. Radiowy życiorys Marka Wiernika (Zakochani w radiu/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Radio od rana do nocy 

Pierwsze wspomnienia Marka Wiernika z radiem są nierozerwanie związane z… leżeniem pod kołdrą. Jako małe dziecko, lecząc przeziębienie, słuchał Programu 1 Polskiego Radia i już wtedy zakochał się w tym medium. – Była Orkiestra Mandolinistów Edwarda Ciukszy i orkiestra Edwarda Czernego. Potem zaczęły pojawiać się amerykańskie orkiestry i Elvis Presley. Siedziałem przy radiu od rana do nocy – wspominał dziennikarz.

Minęło trochę czasu – nastały lata 60., a ulubionym źródłem ciekawej muzyki dla kilkunastoletniego Marka Wiernika było Radio Luxemburg. – Czekało się, by włączyć ten Luxik. W Radiu Wolna Europa też były kapitalne audycje muzyczne – dodał.

"Radio Luxembourg jingles/Nostalgie Site

Wybór zawodu dziennikarza muzycznego stał się nieunikniony. Przyszły radiowiec zaczął od niewielkich artykułów z sylwetkami zespołów, a pierwszą radiostacją, w której pracował, była rozgłośnia harcerska. Marek Wiernik grał przede wszystkim bluesa. – Wtedy blues był czymś zupełnie szokującym. Wiedzieliśmy, że od bluesa wszystko się zaczęło – powiedział.  


Dzien Radia_innowacja_1200x660.jpg
Światowy Dzień Radia w Trójce – rozmowy, ciekawostki, konkursy

Walizki pełne winyli

Próg budynku przy ul. Myśliwieckiej dziennikarz po raz pierwszy przekroczył w 1979 roku. – Do radia wchodziło się z walizkami. Żeby zrobić dwugodzinną audycję, trzeba było nosić kilkanaście kilogramów płyt. Takie były początki – śmiał się. – Później już "Cały ten rock", "W tonacji Trójki", "Zapraszamy do Trójki"  i tak dalej – podsumował w rozmowie z Piotrem Łodejem.


Posłuchaj

48:58
Za co kocha radio Piotr Baron? (Zakochani w radiu/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

W audycji "Zakochani w radiu" o rolę radia w życiorysie i pasję, która stała się pracą, zapytaliśmy także m.in. znanego z "Między dniem a snem" Piotra Majewskiego oraz autora audycji "3 wymiary gitary" Piotra Barona. Poza tym zabraliśmy Państwa do serca radia i posłuchaliśmy, jak brzmi eter. Był też konkurs z radiowymi nagrodami i piosenki z radiem (nie tylko w tytule).

***

Tytuł audycji: Zakochani w radiu
Prowadzi: Piotr Łodej
Goście: Marek WiernikPiotr Majewski, Piotr Baron (dziennikarze radiowej Trójki)
Data emisji: 13.02.2021
Godziny emisji: 11.07, 13.08

kr

Polecane