Kalwaria Zebrzydowska. "Polska Jerozolima" w czasach pandemii

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2021 11:36
– Czas pandemii wymusił na nas zmianę formy misteriów. Z wiadomych względów nie możemy organizować ich jako przedstawień, tak jak to było dotychczas – mówi Filip Czub, bernardyn z Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Zakonnicy zachęcają do indywidualnego odwiedzania kalwaryjskiego sanktuarium i okolicznych dróżek.
Uczestnicy Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej
Uczestnicy Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii ZebrzydowskiejFoto: PAP/Art Service

wielkanoc jedzenie 1200 pap.jpg
Wielkanocna symbolika, obrzędy i zwyczaje

Kalwaria Zebrzydowska to pierwsza z kalwarii powstałych w Polsce. Założył ją Mikołaj Zebrzydowski, wojewoda Krakowski, na początku XVII wieku. Budowa kalwarii zaczęła się od powstania Kościoła Ukrzyżowania, który do dziś zachwyca barokową estetyką. Znajdują się w niej m.in. obrazy benedyktyna Franciszka Lekszyckiego. Miejsce jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Co roku, do czasu pandemii, odwiedzały ją tysiące pielgrzymów.

Posłuchaj
04:09 _PR3_AAC 2021_04_05-10-23-47 Kalwaria zebrzydowska.mp3 Kalwaria Zebrzydowska. Jak zmieniała się od XVII wieku do dziś? (Trójkowy dyngus kulturalny)

 


dyngus_663.jpg
Lany poniedziałek – prastary zwyczaj

– Początkowo kaplica miała służyć fundatorowi Mikołajowi Zebrzydowskiemu jako pustelnia na czas Wielkiego Postu. W 1601 roku została ona konsekrowana przez nuncjusza apostolskiego Klaudiusza Rangoniego, co już świadczy o wielkim znaczeniu tej kaplicy dla całej archidiecezji. Kiedy pielgrzymi zaczęli napływać, postanowiono rozbudować ten kościół do dzisiejszych rozmiarów. Dokonał tego syn Mikołaja, tj. Jan Zebrzydowski – opowiada bernardyn. 

Rozmówca Magdaleny Zbylut-Wiśniewskiej zwracał uwagę na zwyczaje towarzyszące misteriom Męki Pańskiej. Pielgrzymi wiją korony cierniowe, niosą niewielkie kamienie, które później pozostawiają nieopodal Kaplicy Trzeciego Upadku, jako symbol swojego nawrócenia. 

W Kalwarii Zebrzydowskiej znajdują się 42 kaplice, które składają się na tzw. Dróżki Pana Jezusa i Matki Bożej, które się wzajemnie przenikają. Na ich przejście warto zarezerwować sobie 4-5 godzin. 

Sanktuarium Kalwaria Zebrzydowska/Sanktuarium Pasyjno - Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej

***

Tytuł audycji: Trójkowy dyngus kulturalny
Prowadzi: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Magdalena Zbylut-Wiśniewska
Data emisji: 05.04.2021
Godzina emisji: 10.23

gs/kr

Czytaj także

Filozof o duchowym wymiarze Wielkanocy w dobie pandemii

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2020 09:55
– To jest pewien rodzaj doświadczenia, które daje okazję do trzeźwego spojrzenia na pewny mit, według którego jesteśmy zdolni zarządzać wszystkim. Planowanie jest dobre, ale nie dotyczy wszystkich obszarów naszej rzeczywistości – mówił w Trójce filozof dr Dariusz Karłowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielkanoc kiedyś i dziś. Przenikanie się tradycji

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2021 08:50
Wielkanoc – święto ruchome przypadające na pierwszą niedzielę wiosennej pełni Księżyca i czas, gdy ta pora roku przejmuje panowanie nas światem, jest obchodzone przez chrześcijan już od II w.n.e. Wiele z kultywowanych wówczas zwyczajów dawno odeszło w zapomnienie, wiele – w bardziej lub mniej zmienionej formie – przetrwało do dziś.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerozolima – miasto trzech religii

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2021 16:15
Świąteczne wydanie programu "Świat i ludzie" poświęcone było Jerozolimie, miastu tak samo ważnemu dla chrześcijan, jak Żydów i muzułmanów. Wąskie uliczki przenoszą pielgrzymów natychmiast w niezwykłą, skomplikowaną i fascynującą zarazem przeszłość. Przewodnikiem był Przemysław Kulawiński, dr historii kościoła, archeolog, prawnik, który przez pewien czas mieszkał w Jerozolimie.
rozwiń zwiń