Polewanka albo śmiergust, czyli lany poniedziałek na Podhalu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Polewanka albo śmiergust, czyli lany poniedziałek na Podhalu
Podhale. Śmigus-dyngus - zwyczaj polewania się wodą. W zabawie o charakterze ludowym uczestniczy młodzież z zespołu Małe Podhale (kwiecień 1981 roku)Foto: PAP/Tomasz Listopadzki

– Z tej okazji szły w ruch wiadra, garnki, co mieli większego pod ręką, by te dziewczęta oblać – opowiada Hanna Malacina-Karpiel. Bycie oblaną wodą świadczyło o powodzeniu, więc przemoczone panny nie miały w zwyczaju narzekać. Przy ładnej pogodzie dziewczęta mogły nawet zostać wrzucone do strumienia. 


dyngus_663.jpg
Lany poniedziałek – prastary zwyczaj

W śmigus-dyngus chłopcy oblewali dziewczęta wszędzie, nawet w drodze do kościoła. Jedna ze starszych góralek przyznała, że ona wciąż w lany poniedziałek polewa najbliższych, w tym zięcia i wnuka, choć raczej symbolicznie. – Kiedyś to się lało wiadrami, czym łatwiej – opowiada. 


Posłuchaj

3:13
Wielkanocny Poniedziałek na Podhalu. Jak zmieniała się tradycja? (Trójkowy dyngus kulturalny)
+
Dodaj do playlisty
+
wielkanoc jedzenie 1200 pap.jpg
Wielkanocna symbolika, obrzędy i zwyczaje

 

Po II wojnie światowej pojawiła się moda na polewanie… perfumami zamiast wodą. Zwyczaj ten praktykowali nie tylko młodzi. – Nawet dziadek babkę, tak też się zdarzało – przyznaje Hanna Malacina-Karpiel.

Śmigus-dyngus występował w historii także jako dwa odrębne zwyczaje. Śmigus to smaganie łodygami roślin, dyngus był związany z oblewaniem wodą. Pierwsze wzmianki dotyczące świątecznego oblewania wodą w Polsce pochodzą z XIV wieku.

Lubię Małopolskę/Wielkanocne zwyczaje w Małopolsce

Śmigus-dyngus jest tradycją podtrzymywaną głównie w środkowej Europie. Poza Polską jest znany także na Ukrainie, Słowacji, w Czechach i lokalnie na Węgrzech.

***

Tytuł audycji: Trójkowy dyngus kulturalny
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Przemysław Bolechowski
Data emisji: 05.04.2021
Godzina emisji: 10.52

gs/kr

Polecane