Przebudzenie nadziei, ciepła i radości

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2021 00:15
Ta audycja rozbrzmiała dosłownie u progu Wielkanocy, kiedy w domach zapewne już wszystko zostało przygotowane do świętowania. To idealny czas, by pomyśleć o znaczeniu tych świąt w naszym życiu, codzienności, powszednim zabieganiu. Czas, by zatrzymać się na chwilę, przemyśleć pewne sprawy, oswoić tęsknoty, lęki, pragnienia. By przebudzić w sercach nadzieję, ciepło i radość, odnaleźć w muzyce ukryte światłocienie, które pozwolą się wyciszyć, odprężyć i zasłuchać.
Przebudzenie nadziei, ciepła i radości
Foto: (fot. Ryan Arrowsmith/Wikimedia Commons)

George Benson Aretha Franklin 1200.jpg
Aretha Franklin i George Benson na pierwsze dni wiosny

Na początek programu Piotr Majewski zaproponował swoją ulubioną interpretację klasycznego tematu Jaco Pastoriusa "Continuum" w wykonaniu Briana Bromberga. – Czym jest continuum? To uporządkowana ciągłość nieskończoności: zdarzeń przeszłych, teraźniejszych i tych, które nastąpią w przyszłości, budując naszą codzienność – stwierdził prowadzący. – Jakże ważne jest zrozumienie i zgoda na poddanie się tej prawidłowości, rytmowi, który przyzwyczaił nas do tego, że po nocy wstaje nowy, pełen nadziei dzień, po każdej zimie następuje wiosna, a po burzy wychodzi słońce. To także wiara w to, że w obliczu wszelakich doświadczeń życiowych nigdy nie pozostaniemy sami. Wiara i ufność w nieskończoną dobroć i miłość człowieka do człowieka – dodał.

Nigel Hall & NOLA International – Brother, I'm Hungry/YouTube GroundUP Music NYC


Posłuchaj
54:03 TROJKA Muzyczne swiatlocienie 2021_04_03 22-05-16.mp3 Przedwielkanocna muzyczna refleksja cz. 1 (Muzyczne światłocienie/Trójka)

Lista utworów

 1. BRIAN BROMBERG – Continuum
 2. SNARKY POPPY feat. NIGEL HALL & NOLA INTERNATIONAL – Brother, I'm Hungry (Live)
 3. ARETHA FRANKLIN – Mary, Don't You Weep
 4. ARETHA FRANKLIN – What A Friend We Have In Jesus
 5. YELLOWJACKETS feat. PERRI – Revelation
 6. THE IMPRESSIONS – People Get Ready
 7. COREY HENRY & THE FUNK APOSTELS – Send Me A Sign
 8. BRIAN BROMBERG – A Remark You Made

Send Me A Sign – Live in LA (Official Audio)/YouTube Cory Henry


Ktoś bardzo mądry powiedział, że Boga można sławić całym życiem. Nie ma więc większego sensu dzielenie przestrzeni czy sztuki (w tym muzyki) na sakralną i świecką. Chyba że w sensie funkcjonalnym, związanym ze sprawowaniem obrządku, liturgii lub miejscem jej wykonywania. Ale nawet w takim wypadku nie powinno się ich traktować rozłącznie, bo sacrum i profanum, podobnie jak dobro i zło, nie istnieją bez wzajemnego odniesienia i relacji.

Czy zatem każdy przejaw twórczości jest przejawem sacrum? Czy każda muzyka może odnosić się do spraw transcendentalnych? Z pewnością! Sięgając po utwory, które brzmieniem i formą ściśle powiązane są z muzyką rozrywkową, a zatem – z profanum, Piotr Majewski starał się przekonać, że także w takiej muzyce pięknie i wzniośle może być zawarta myśl, modlitwa, medytacja...

You've Got A Friend/YouTube Donny Hathaway


Posłuchaj
49:36 TROJKA Muzyczne swiatlocienie 2021_04_03 23-09-23.mp3 Przedwielkanocna muzyczna refleksja cz. 2 (Muzyczne światłocienie/Trójka)

Lista utworów

 1. ROBERTA FLACK & DONNY HATHAWAY – You've Got A Friend
 2. LIZZ LEE & CHRIS WILLIS feat. MIKE E. – Every Valley Shall Be Exalted
 3. DONNY HATHAWAY – Thank You Master (For My Soul)
 4. DEE DEE BRIDGEWATER – Precious Lord (Take My Hand)
 5. ARETHA FRANKLIN – How I Got Over
 6. ARETHA FRANKLIN – Precious Lord, Take My Hand/You've Got a Friend
 7. JACOB COLLIER, METROPOLE ORKESTR & JULES BUCKLEY feat. LAURA MVULA – Ocean Wide, Canyon Deep
 8. STEPS AHEAD – Self Portrait
 9. ANDRAE CROUCH – Hallelujah!

Self Portrait/YouTube Steps Ahead – temat


***

Tytuł audycji: Muzyczne światłocienie
Prowadzi: Piotr Majewski
Data emisji: 03.04.2021
Godziny emisji: 22.05, 23.09

pr

Czytaj także

Boże Narodzenie w rytmach jazzu i folku

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2020 14:00
W specjalnej, świątecznej audycji "Święta w historii muzyki" mówiliśmy o motywach bożonarodzeniowych w historii muzyki – tej najstarszej i zupełnie współczesnej oraz kulturze kolędowania w różnych zakątkach świata. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyczna nostalgia. Zaduma, światło i nadzieja w utworach nieobecnych

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 00:05
W programie "Między dniem a snem" – muzyka niosąca zadumę, pojednanie, światło i nadzieję. Mam nadzieję, że te dźwięki pozwolą nam wszystkim w spokoju i towarzystwie ciepłej, otulającej nostalgii przypomnieć sobie tych, którym nam brakuje. Pomyślmy, co nieprzemijającego po sobie pozostawili – zaprosił Piotr Majewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielka Sobota. Z mroku w jasność

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2021 22:15
Monika Małkowska zabrała słuchaczy w dwugodzinną, dwuczęściową podróż muzyczną: od utworów refleksyjnych, po te zapowiadające radość Zmartwychwstania.
rozwiń zwiń