Janina Jankowska o Stefanie Bratkowskim: ważna postać w historii dziennikarstwa

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 10:42
W niedzielę 18 kwietnia zmarł Stefan Bratkowski. Dziennikarz, publicysta i pisarz, a także prawnik miał 86 lat. Od 1949 roku aktywnie działał na rzecz wolnej Polski i wolnych mediów. – Był liderem pewnej formacji, która przygotowała przejście z dawnego dziennikarstwa PRL-owskiego do współczesnego – powiedziała w audycji "Trójka do południa" Janina Jankowska, dziennikarka, reporterka, działaczka opozycji demokratycznej w okresie PRL.
Stefan Bratkowski (1934 - 2021)
Stefan Bratkowski (1934 - 2021)Foto: PAP/Rafał Guz

Stefan Bratkowski PAP 1200.jpg
Nie żyje Stefan Bratkowski. Były prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich miał 86 lat

– Stefan Bratkowski to niesłychanie ważna postać w historii polskiego dziennikarstwa. Należał do dziennikarzy, którzy mieli swoje odważne doświadczenia w okresie PRL-u. Był dziennikarzem w drugim obiegu, w prasie podziemnej. Miał swój udział w grupie inicjującej przewrót, dzięki któremu przygotowaliśmy glebę dla współczesnego, niezależnego dziennikarstwa – mówiła Janina Jankowska.

Stefan Tadeusz Aleksander Bratkowski urodził się w 1934 roku we Wrocławiu jako syn Stefana Janusza Bratkowskiego, konsula Rzeczypospolitej Polskiej we Wrocławiu w latach 1932–1936 i oficera wywiadu RP. Kiedy miał dwa lata, przeprowadził się z rodziną do Warszawy, gdzie po upadku powstania warszawskiego wychowywał się Domu Młodzieży w Krzeszowicach. W 1949 został członkiem Związku Młodzieży Polskiej.

Posłuchaj
05:56 Trojka do poludnia Stefan Bratkowski Janin Jankowska 2021_04_19-10-35-00.mp3 Nie żyje Stefan Bratkowski. Dziennikarz we wspomnieniach Janiny Jankowskiej (Trójka do południa)

 

Studiował prawo na Uniwersytecie Jagielońskim. W 1954 roku współorganizował prywatny klub dyskusyjny zbuntowanej młodzieży – Klan Płonącego Pomidora, a rok później – Uniwersytecki Klub Dyskusyjny. Podczas swojej działalności uniwersyteckiej, w 1956 roku, podjął się organizacji pierwszych krakowskich juwenaliów. Wtedy tysiące młodzieży przeszło ulicami miasta w niekontrolowanej manifestacji przeciwko partii. 

Był prezesem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz Spółdzielni Wydawniczej "Czytelnik". Pełnił także funkcję przewodniczącego Rady Programowej Stowarzyszenia Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Jako przewodniczący jego  Rady Programowej Stefan Bratkowski mówił o tym, jaką funkcję ta rozgłośnia spełniała w życiu Polaków.

W 1988 – jeszcze kierując SDP – Stefan Bratkowski wszedł w skład Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie i brał udział w rozmowach Okrągłego Stołu jako członek obrad plenarnych oraz podzespołu ds. stowarzyszeń.
W późniejszych latach podejmował szereg działań na rzecz wolnych mediów. W sierpniu 2011 r., w 31. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych, prezydent Bronisław Komorowski uhonorował Stefana Bratkowskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Notacje ECS | Działacze opozycji demokratycznej | Stefan Bratkowski/Europejskie Centrum Solidarności / Gdańsk

***

Tytuł audycji: Trójka do południa
Prowadzi: Gabriela Andrychowicz
Gość: Janina Jankowska (dziennikarka, reporterka, działaczka opozycji demokratycznej w okresie PRL)
Data emisji: 19.04.2021
Godzina emisji: 10.35

IAR/kr

Czytaj także

Stefan Kisielewski. "To był człowiek, który chodził własnymi drogami"

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2021 05:50
7 marca 1911 roku w Warszawie urodził się Stefan Kisielewski, pisarz, kompozytor, krytyk muzyczny i felietonista.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stefan Witkowski – muszkieter czasów konspiracji

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2021 05:35
Założona przez niego organizacja "Muszkieterów" miała być elitą polskiego wywiadu w okupowanej Polsce. Witkowski próbował zachować niezależność od Związku Walki Zbrojnej i ostatecznie przez swoją ryzykowną podwójną grę szpiegowską stracił życie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie żyje Stefan Bratkowski. Były prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich miał 86 lat

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2021 15:42
W wieku 86 lat zmarł Stefan Bratkowski, prawnik, dziennikarz i publicysta. W latach 50. pracował w tygodniku "Po Prostu", a w latach 1970-73 był redaktorem "Życia i Nowoczesności". W 1978 roku zainicjował konwersatorium "Doświadczenie i Przyszłość". W 1980 roku został wybrany na prezesa Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
rozwiń zwiń