Brak ochoty na seks? Eksperci radzą, jak pokonać problem

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2014 17:12
- Seks współcześnie traktowany jest jako przerywnik i szybki sposób na odstresowanie, a to bardzo duży błąd - przestrzegał w Trójce doktor Marek Jasiński, psycholog i seksuolog.
Audio
  • Brak ochoty na seks? Eksperci radzą, jak pokonać problem (Seks nasz powszedni/ Trójka)
Brak ochoty na seks? Eksperci radzą, jak pokonać problem
Foto: Glow Images/East News

W audycji "Seks nasz powszedni" Joanna Mielewczyk pytała gości i słuchaczy o to, jak radzic sobie z utratą ochoty na seks; jak pokonać zmęczenie, zabieganie i stres, które niszczą życie intymne.

Eksperci podpowiadają, żeby przede wszystkim zwracać uwagę na potrzeby własnego organizmu. - Miałem wielu pacjentów, którzy w ogóle nie brali pod uwagę swoich predyspozycji, tylko uważali, że powinni być w pełnej gotowości w każdej chwili. A jak coś im nie wychodziło, mieli przekonanie, że świat się zawalił. Tymczasem porażka ewidentne wynikała z ich samopoczucia i słabszej formy tego konkretnego dnia i niepotrzebnie tak się przejmowali - opowiadał Marek Jasiński.

Seksuolog przestrzegał także przed instrumentalnym traktowaniem życia intymnego. Podkreślił, że seks jest coraz bardziej skomercjalizowany i zaczyna pełnić funkcję skrajnie użytkową. - Mało widzę współcześnie seksu jako środka tworzącego wieź, co jest przecież podstawą rozwoju człowieka. Bo ja uczony byłem tego, że współżycie daje tym więcej satysfakcji, im więcej potrzeb pozaseksulanych spełnia. Chodzi na przykład o potrzebę bezpieczeństwa, satysfakcji, tworzenia wspólnoty i więzi. Tymczasem teraz seks często traktowany jest jak przerywnik czy szybki sposób na odstresowanie - mówił gość Trójki.

Podobnego zdania jest Karo Akabal - trenerka rozwoju osobistego w obszarze seksualności i relacji intymnych, edukatorka seksualna. Z jej doświadczeń wynika, że mężczyźni coraz częściej podkreślają, że tzw. kompulsywny seks im nie wystarcza. - To nie jest to, na co mają ochotę, bo nie chodzi im tylko o rozładowanie napięcia - przyznała.

Edukatorka seksualna przestrzegała, że właśnie takie traktowanie życia intymnego może powodować zaburzenia. - Spadek pożądania najczęściej ma miejsce u mężczyzn, którzy dotąd uprawiali właśnie seks kompulsywny. Nagle, na przykład w momencie przepracowania, pożądanie już nie jest takie silne i oni odbierają to jako problem. Czasami dzieje się to gwałtownie, czasami zanik to cały proces - mówiła Karo Akabal.

Czy uprawianie sportu albo zatracanie się w pracy może być zastępstwem satysfakcji seksualnej? Jak można zatracić zdolność czerpania przyjemności z życia? Na czym polega trening przyjemności?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji dołączonej do artykułu.

Audycję "Seks nasz powszedni" przygotowuje Joanna Mielewczyk. Zapraszamy do słuchania w nocy z niedzieli na poniedziałek, co dwa tygodnie.

(ei/fbi)

Czytaj także

Biblia minimalisty: uśmiechaj się, oddychaj i zwolnij

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2014 04:00
"Minimalista odrzuca pragnienie, by mieć więcej, zdobywać, konsumować i kupować" - pisze na początku "Książeczki minimalisty. Prostego przewodnika szczęśliwego człowieka" Leo Babauta. Czy w dzisiejszych czasach można zupełnie zrezygnować z konsumpcyjnego stylu życia?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sekret dobrej atmosfery w pracy

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2014 07:00
Katarzyna Pruchnicka rozmawiała z dr Joanną Heidtman o rzeczach bliskich, ważnych i codziennych, ale nie do końca łatwych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zostawmy sobie czas na samotność

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2014 18:15
Jak wyglądam, jak się czuję? To pytania, które warto sobie na co dzień zadawać. - Człowiek, który dobrze się czuje sam ze sobą, potrafi budować relacje z innymi - mówi Grażyna Dobroń w "Instrukcji obsługi człowieka".
rozwiń zwiń