Dlaczego trudno urozmaicić seks? "Szwankuje komunikacja"

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2014 22:00
Nie jest prawdą, że seksu nie trzeba się uczyć - przekonywali goście audycji "Seks nasz powszedni" i podpowiadali, co zrobić, kiedy temperatura emocji w sypialni zaczyna opadać.
Audio
  • Joanna Keszka i Sławomir Jakima podpowiadają, jak zmienić życie seksualne (Seks nasz powszedni/ Trójka)
O życiu intymnym trzeba rozmawiać, ale nie należy rozmawiać w łóżku - przestrzegają goście audycji Seks nasz powszedni
O życiu intymnym trzeba rozmawiać, ale nie należy rozmawiać w łóżku - przestrzegają goście audycji "Seks nasz powszedni" Foto: Glow Images/ East News

Czy w łóżku zdarza nam się robić coś, na co nie mamy ochoty? Joanna Keszka - edukatorka seksualna i redaktor naczelna portalu Barbarella.pl - uważa, że tak i to bardzo często, a najczęściej zdarza się to Polkom. - Bo w naszej kulturze to męskie potrzeby są ważniejsze, a kobiety zachęcane są do poświęcania. I seks przestaje im się kojarzyć z przyjemnością, w efekcie kobiety zaczynają unikać seksu - przestrzegała ekspertka w audycji "Seks nasz powszedni".

Seksuolog i psychiatra Sławomir Jakima (czasopismo "Seksuologia polska") dodał przy tym, że młodsze pokolenie Polek działa już inaczej, co też niestety może okazać się groźne. - Bardzo dużo kobiet zaczyna oczekiwać partnerstwa w seksie. Jednak w skrajnych przypadkach przechodzi to wręcz w przeciwieństwo partnerstwa, a oparte jest na wiedzy z kolorowej prasy - przestrzegał seksuolog.

Zdaniem ekspertów najważniejszą rzeczą, która szwankuje w przypadku prób dodania kolorytu życiu intymnemu, jest komunikacja. - Jednym z mitów naszej kultury jest to, że seks jest naturalny i po prostu dany nam, a pożądanie spada jak manna z nieba. Stąd pojawia się przekonanie, że seksu nie trzeba się uczyć. I na początku owszem, dawka emocji jest potężna, ale z czasem trzeba zacząć się rozwijać. Warto też powiedzieć sobie, że lubimy seks, a nie jest to coś, co tylko się przydarza - tłumaczyła Joanna Keszka.

Goście Joanny Mielewczyk zgodzili się także co do tego, że seks potrafi zostać zrujnowany przez strach. Kobiety boją się prosić o coś nowego, żeby nie doświadczyć odrzucenia lub nie być posądzonymi o rozwiązłość. Mężczyźni natomiast panicznie boją się niespełnienia i porażki.

O czym marzą mężczyźni, a czego w łóżku chcą doświadczać kobiety? Jak urozmaicić życie seksualne i dlaczego nie należy rozmawiać o seksie, kiedy jesteśmy w łóżku? Między innymi o tym można posłuchać w dołączonym nagraniu audycji. Zapraszamy.

Audycję "Seks nasz powszedni" przygotowuje Joanna Mielewczyk. Zapraszamy do słuchania w nocy z niedzieli na poniedziałek, co dwa tygodnie.

(ei/mk)

Zobacz więcej na temat: Joanna Mielewczyk seks Trójka

Czytaj także

Brak ochoty na seks? Eksperci radzą, jak pokonać problem

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2014 17:12
- Seks współcześnie traktowany jest jako przerywnik i szybki sposób na odstresowanie, a to bardzo duży błąd - przestrzegał w Trójce doktor Marek Jasiński, psycholog i seksuolog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gorący spór o edukację seksualną w szkołach

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2014 14:12
W Sejmie pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy w sprawie nowelizacji kodeksu karnego. Projekt zakłada kary za propagowanie zachowań seksualnych wśród małoletnich poniżej 15. roku życia. Pod projektem działacze Fundacji "Pro-prawo" zebrali 250 000 podpisów. Zdaniem niektórych to wyrzucenie edukacji seksualnej ze szkół.
rozwiń zwiń