Nałogowcy miłości. Kiedy kochamy za bardzo...

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2016 16:10
Ludzie uzależnieni od miłości na przekór rozsądkowi tkwią w niszczącym, toksycznym związku. - Dwie osoby zaczynają się bardzo męczyć ze sobą, ale nie potrafią się rozstać ani tego naprawić - wyjaśnia psycholog Katarzyna Kucewicz.
Audio
Osoby, które kochają za bardzo, często nie zauważają, jak bardzo toksyczna jest ich relacja
Osoby, które kochają za bardzo, często nie zauważają, jak bardzo toksyczna jest ich relacjaFoto: Glow Images/East News

Jak przyznaje ekspertka, uzależnienie od miłości częściej dotyczy kobiet. - Ale bywa różnie. Generalnie są to osoby, które w dzieciństwie doświadczyły deficytu miłości i w dorosłym życiu tę pustkę wypełniają uzależnieniem od człowieka, którego chcą mieć na własność - wyjaśnia Kucewicz.

Goście audycji podkreślają, że zachowaniem typowym dla uzależnionych osób jest tolerowanie agresywnych zachowań partnera. - Do mojego gabinetu przyszła kiedyś ok. 50-letnia kobieta, która zarabiała ponad 100 tys. zł miesięcznie i związała się z mężczyzną o 20 lat młodszym, działającym w półświatku. Powiedziała mi: "póki nie bił mocno, to związek był jeszcze w porządku" - opowiada seksuolog i psycholog Andrzej Gryżewski.

Ekspert dodaje, że takie zachowanie jest przejawem schematu "nie można mnie kochać" i wyjaśnia, na czym dokładnie polega ten psychologiczny mechanizm. Z audycji dowiesz się też, jak reagować, jeśli ktoś z naszego otoczenia uwikłał się w toksyczną relację.

***

Tytuł audycji: Seks nasz powszedni
Prowadzi: Joanna Mielewczyk
Goście: Katarzyna Kucewicz (psycholog, psychoterapeuta) oraz Andrzej Gryżewski (seksuolog, psycholog)
Data emisji: 7.03.2016
Godzina emisji: 00.05

mg/mp

Czytaj także

Jak randkować, by randki miały sens?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2016 11:53
Jak wyglądają współczesne randki? Z jakim nastawieniem powinniśmy umawiać się z drugą osobą? Na te i inne pytania udzielamy odpowiedzi w audycji "Seks nasz powszedni".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak rozstać się i nie stracić siebie? Radzą Marta Niedźwiecka i Zbigniew Izdebski

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2016 13:32
- Życie pokazuje, że najczęściej rozstajemy się po polsku, czyli do bólu. Tylko niektórym udaje się zakończyć związek z klasą - mówił w Trójce prof. Zbigniew Izdebski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dojrzała miłość. Czy można się jej nauczyć?

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2016 14:12
- Nie można wymagać od innych ludzi, by nas pokochali, jeśli nie potrafimy pokochać samych siebie. A pokochanie siebie to wbrew pozorom bardzo trudna sztuka - mówił psychoterapeuta Robert Rutkowski.
rozwiń zwiń