X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Seksualność niepełnosprawnych intelektualnie

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2016 10:00
Dojrzewanie, bliskość fizyczna - te sfery życia nie są obce osobom dotkniętym niepełnosprawnością intelektualną. Dr Alicja Długołęcka przyznała, że dla ich opiekunów to powód do zmartwień.
Audio
  • Goście Joanny Mielewczyk o seksualności osób niepełnosprawnych intelektualnie (Seks nasz powszedni/Trójka)
Seksualność osób z niepełnosprawnością intelektualną bywa problemem dla ich opiekunów
Seksualność osób z niepełnosprawnością intelektualną bywa problemem dla ich opiekunówFoto: Glow Images / East News

Dr Izabela Fornalik - pedagog specjalny - mówiła w radiowej Trójce, że wielu rodziców osób niepełnosprawnych intelektualnie wolałoby, aby ich dzieci w ogóle nie miały potrzeb seksualnych. - Na ćwiczeniach mówię do nich: wyobraźcie sobie, że jestem wróżką i mogę im ją odebrać. Zostawić, czy nie? - opowiada ekspertka. Większość uczestników zajęć mówi "odebrać”. Jednak są tacy - jak przyznała - którzy mówią "zostawić", bo to jedna z niewielu przyjemności, jakich ich bliscy doznają w swoim życiu.

Dla opiekunów osób niepełnosprawnych ten obszar życia ich podopiecznych jest kłopotliwy. - Zastanawiamy się, co mamy z tym fantem zrobić, nie wnikając jednocześnie w potrzeby tych ludzi, ich świat, emocje - mówiła dr Alicja Długołęcka, edukatorka seksualna.

Jak zatem edukować dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w zakresie ich seksualności? Czy seksualność takich osób musi być problemem? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Seks nasz powszedni
Prowadzi: Joanna Mielewczyk
Goście: dr Alicja Długołęcka (seksuolog, edukatorka seksualna), dr Izabela Fornalik (pedagog specjalny, edukatorka seksualna)

Data emisji: 30.05.2016
Godzina emisji: 00.04

pkur/ei

Czytaj także

"Łebki od szpilki" - trudne macierzyństwo i radość życia

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2015 10:50
Agnieszka Szpila w swojej autobiografii pisze o toksycznym związku, samotnym wychowaniu niepełnosprawnych bliźniaczek i poszukiwaniu szczęścia mimo przeciwności losu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Europejska Nagroda Obywatelska dla Fundacji Oswoić Los

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2015 10:00
Fundacja Oswoić Los działająca na rzecz niepełnosprawnych dzieci i ich rodzin otrzymała Europejską Nagrodę Obywatelską przyznawaną przez Parlament Europejski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opiekun dziecka niepełnosprawnego bez ulgi?

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2015 23:33
Słuchacz z Rzeszowa, który ma dziecko w  klasie integracyjnej, skarży się, że skasowano mu uprawnienia do ulgowych przejazdów komunikacją miejską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niepełnosprawni intelektualnie otworzą kawiarnię

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2016 13:00
Osoby z niepełnosprawnością intelektualną rzadko znajdują pracę. - Po skończeniu szkoły specjalnej dzieci zostają w czterech ścianach z pilotem - mówi Blanka Popowska, założycielka Fundacji "Też Chcemy Być".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzieci niepełnosprawne problemem dla systemu edukacji?

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2016 18:40
- Rolą systemu oświaty czy poszczególnych szkół jest indywidualizacja i dostosowanie się do każdego ucznia - powiedział w audycji "Debata Jedynki" socjolog Paweł Kubicki.
rozwiń zwiń