Seksualność niepełnosprawnych intelektualnie

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2016 10:00
Dojrzewanie, bliskość fizyczna - te sfery życia nie są obce osobom dotkniętym niepełnosprawnością intelektualną. Dr Alicja Długołęcka przyznała, że dla ich opiekunów to powód do zmartwień.
Audio
  • Goście Joanny Mielewczyk o seksualności osób niepełnosprawnych intelektualnie (Seks nasz powszedni/Trójka)
Seksualność osób z niepełnosprawnością intelektualną bywa problemem dla ich opiekunów
Seksualność osób z niepełnosprawnością intelektualną bywa problemem dla ich opiekunówFoto: Glow Images / East News

Dr Izabela Fornalik - pedagog specjalny - mówiła w radiowej Trójce, że wielu rodziców osób niepełnosprawnych intelektualnie wolałoby, aby ich dzieci w ogóle nie miały potrzeb seksualnych. - Na ćwiczeniach mówię do nich: wyobraźcie sobie, że jestem wróżką i mogę im ją odebrać. Zostawić, czy nie? - opowiada ekspertka. Większość uczestników zajęć mówi "odebrać”. Jednak są tacy - jak przyznała - którzy mówią "zostawić", bo to jedna z niewielu przyjemności, jakich ich bliscy doznają w swoim życiu.

Dla opiekunów osób niepełnosprawnych ten obszar życia ich podopiecznych jest kłopotliwy. - Zastanawiamy się, co mamy z tym fantem zrobić, nie wnikając jednocześnie w potrzeby tych ludzi, ich świat, emocje - mówiła dr Alicja Długołęcka, edukatorka seksualna.

Jak zatem edukować dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w zakresie ich seksualności? Czy seksualność takich osób musi być problemem? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Seks nasz powszedni
Prowadzi: Joanna Mielewczyk
Goście: dr Alicja Długołęcka (seksuolog, edukatorka seksualna), dr Izabela Fornalik (pedagog specjalny, edukatorka seksualna)

Data emisji: 30.05.2016
Godzina emisji: 00.04

pkur/ei

Czytaj także

"Łebki od szpilki" - trudne macierzyństwo i radość życia

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2015 10:50
Agnieszka Szpila w swojej autobiografii pisze o toksycznym związku, samotnym wychowaniu niepełnosprawnych bliźniaczek i poszukiwaniu szczęścia mimo przeciwności losu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Europejska Nagroda Obywatelska dla Fundacji Oswoić Los

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2015 10:00
Fundacja Oswoić Los działająca na rzecz niepełnosprawnych dzieci i ich rodzin otrzymała Europejską Nagrodę Obywatelską przyznawaną przez Parlament Europejski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opiekun dziecka niepełnosprawnego bez ulgi?

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2015 23:33
Słuchacz z Rzeszowa, który ma dziecko w  klasie integracyjnej, skarży się, że skasowano mu uprawnienia do ulgowych przejazdów komunikacją miejską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niepełnosprawni intelektualnie otworzą kawiarnię

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2016 13:00
Osoby z niepełnosprawnością intelektualną rzadko znajdują pracę. - Po skończeniu szkoły specjalnej dzieci zostają w czterech ścianach z pilotem - mówi Blanka Popowska, założycielka Fundacji "Też Chcemy Być".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzieci niepełnosprawne problemem dla systemu edukacji?

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2016 18:40
- Rolą systemu oświaty czy poszczególnych szkół jest indywidualizacja i dostosowanie się do każdego ucznia - powiedział w audycji "Debata Jedynki" socjolog Paweł Kubicki.
rozwiń zwiń