Lepsze jest wrogiem dobrego

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2014 16:00
To niezwykle mądre porzekadło było mottem audycji "Prawdę mówiąc", a powtarzać powinien je sobie każdy perfekcjonista...
Audio
  • Lepsze jest wrogiem dobrego (Prawdę mówiąc/Trójka)
Lepsze jest wrogiem dobrego
Foto: Glow Images/ East News

Na pierwszy rzut oka w perfekcjonizmie nie ma nic złego, bo któż nie chciałby mieć na przykład starannego pracownika, który za priorytet stawia sobie doskonale wykonanie zadania? - Perfekcjonizm staje się zły, gdy obarczamy się winą za to, że nie wykonaliśmy zadania idealnie - mówi psycholog Malwina Huńczak, autorka książki "Przekleństwo perfekcjonizmu".

Nawet jeśli jedynie książki są w pokoju poustawiane nierówno, perfekcjonista powie, że bałagan jest w całym domu... Albo jeśli już osiąga sukces, na przykład uda mu się dobrze wykonać zadanie w pracy i zostanie pochwalony, to szybko o tym zapomina, gdyż z natury swojej skupia się na porażkach...

Dlaczego idealnie nie zawsze oznacza najlepiej? Choćby dlatego, że nie da się wszystkiego robić na najwyższym poziomie. - Wiele naszych zadań w życiu wystarczy po prostu wykonać dobrze, nawet na zadowalającym poziomie. Sama też stoczyłam walkę ze swoim perfekcjonizmem - przyznaje Malwina Huńczak.

Dominującą emocją perfekcjonisty przed przystąpieniem do działania jest lęk przed porażką. Perfekcjonista może opóźniać wykonanie jakiegoś zadania lub nawet wcale się go nie podjąć w obawie o to, że nie wykona go doskonale.

Jak poradzić sobie z wyniszczającymi tendencjami? Zapraszamy do wysłuchania audycji, którą poprowadziła Katarzyna Pruchnicka.

"Prawdę mówiąc" można słuchać w nocy z niedzieli na poniedziałek od 00.05 do 2.00.

(fbi, ei)

Czytaj także

Czy warto dążyć do tego, by być "ideałem"?

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2014 13:28
Zewsząd bombardują nas obrazy spełnionych ludzi sukcesu, idealnych matek, wysportowanych mężczyzn, pięknych kobiet. Czy powinniśmy robić wszystko, by im dorównać?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mentor pomaga nam pokonać wewnętrzne ograniczenia

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2014 12:37
Wiele kobiet, choć posiada ogromną wiedzę i doświadczenie, boi się realizować swoje zawodowe marzenia. W takiej sytuacji pomóc może ktoś, kto już podobne przeciwności pokonał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sekret dobrej atmosfery w pracy

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2014 07:00
Katarzyna Pruchnicka rozmawiała z dr Joanną Heidtman o rzeczach bliskich, ważnych i codziennych, ale nie do końca łatwych.
rozwiń zwiń