Przemoc rówieśnicza. Czym jest i jak jej przeciwdziałać?

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2014 12:00
Jakie są źródła przemocy wśród najmłodszych? Jak zauważyć, że dziecko padło ofiarą agresji rówieśników i jak mu pomóc? Odpowiedzi na te pytania szukamy w audycji "Prawdę mówiąc".
Audio
  • Przemoc rówieśnicza. Czym jest i jak jej przeciwdziałać? (Prawdę mówiąc/ Trójka)
Przemoc rówieśnicza. Czym jest i jak jej przeciwdziałać?
Foto: Glow Images/ East News

Według najnowszego raportu NIK, dotyczącego przeciwdziałania zjawiskom patologii wśród dzieci i młodzieży szkolnej, znacznie wzrósł poziom przemocy rówieśniczej, a w szczególności przemocy słownej. Problemu agresji nie udało się rozwiązać ani poprzez wdrożenie rządowego programu przeciwdziałania przemocy, ani poprzez zakładanie w szkołach systemów monitorujących.

Gość audycji "Prawdę mówiąc", Lucyna Kicińska z Fundacji "Dzieci Niczyje", koordynator programu "Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111", przyznaje, że problem ten dotyka coraz większej liczby dzieci. - Już pedagodzy pracujący w przedszkolach zauważają, że dochodzi do aktów przemocy. To najczęściej jest przemoc fizyczna i przemoc werbalna - mówi.

Agresji w szkole sprzyja brak relacji między uczniami. Ekspertka wskazuje na bardzo ważną rolę nauczyciela w tym zakresie. - On powinien starać się ich integrować. To jest klucz. On powinien po prostu być z klasą, powinien z nimi rozmawiać. Powinien być nie tylko nauczycielem, ale i pedagogiem - podkreśla.

Co powinni robić rodzice, aby pomóc swoim podopiecznym uniknąć przemocy? Przede wszystkim powinni być obecni w życiu dzieci. - Dzieciaki dzwonią z jakimś problemem, o czymś opowiadają, a później się okazuje, że tak naprawdę ich problemem jest to, że nie mają wsparcia rodziców, że nie mają kontaktu z rodzicami - mówi gość Katarzyny Pruchnickiej. Dodaje też, że "rodzic zawsze powinien stać po stronie swojego dziecka".

Co dokładnie to oznacza? Jak skutecznie reagować na przypadki przemocy rówieśniczej? Zapraszamy do wysłuchania audycji, którą poprowadziła Katarzyna Pruchnicka.

"Prawdę mówiąc" można słuchać w nocy z niedzieli na poniedziałek od 00.05 do 2.00.

(iwo, ei)

Czytaj także

Sekret dobrej atmosfery w pracy

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2014 07:00
Katarzyna Pruchnicka rozmawiała z dr Joanną Heidtman o rzeczach bliskich, ważnych i codziennych, ale nie do końca łatwych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lepsze jest wrogiem dobrego

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2014 16:00
To niezwykle mądre porzekadło było mottem audycji "Prawdę mówiąc", a powtarzać powinien je sobie każdy perfekcjonista...
rozwiń zwiń