Kłamstwo kłamstwu nierówne

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2014 20:50
Do czego nam jest potrzebne kłamstwo? Czy istnieje człowiek, który nigdy nie skłamał? A może wszelkie reguły życia społecznego runęłyby, gdybyśmy nagle zaczęli mówić tylko prawdę? Na te pytania odpowiadamy w audycji "Prawdę mówiąc".
Audio
  • Kłamstwo kłamstwu nierówne (Prawdę mówiąc/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Ponoć kłamiemy nawet kilkanaście razy w tygodniu. Niektórzy nie potrafią przeżyć bez kłamstwa nawet jednego dnia, a w rozmowie z nieznajomym mijają się z prawdą nawet kilka razy w ciągu dziesięciominutowej pogawędki. Zwykle są to całkiem "niewinne kłamstewka". Trochę przesadzamy, lekko koloryzujemy, wyolbrzymiamy nasze zalety albo przemilczamy niepowodzenia.

- Najczęściej kłamią osoby inteligentne, ponieważ są w tym skuteczne, nauczyły się, że się to u nich sprawdza. Poza tym, kłamią też ludzie określani jako otwarci, ekstrawertycy - tłumaczy Justyna Sarzyńska ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Chęć kłamania może także wynikać z niskiej samooceny. - Wtedy kłamstwo ma pomóc zrobić lepsze wrażenie na rozmówcy - dodaje gość Katarzyny Pruchnickiej.

Doktor Marcel Falkiewicz z Polskiej Akademii Nauk uważa, że w społeczeństwie istnieje przyzwolenie na to, by ubarwiać różne historie z własnego życia. Poza tym powszechne jest to, że okłamujemy sami siebie. - Ludzie dążą do tego, by być racjonalnymi i by ich zachowania miały uzasadnienie. Często przypisujemy swoim działaniom pobudki rozbieżne z tym, co się dzieje w rzeczywistości. Robimy to, by utrzymać dobre zdanie o samym sobie - przekonuje.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, którą poprowadziła Katarzyna Pruchnicka.

"Prawdę mówiąc" można słuchać w nocy z niedzieli na poniedziałek od 00.05 do 2.00.

(fbi/mk)

Czytaj także

Czy warto dążyć do tego, by być "ideałem"?

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2014 13:28
Zewsząd bombardują nas obrazy spełnionych ludzi sukcesu, idealnych matek, wysportowanych mężczyzn, pięknych kobiet. Czy powinniśmy robić wszystko, by im dorównać?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mentor pomaga nam pokonać wewnętrzne ograniczenia

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2014 12:37
Wiele kobiet, choć posiada ogromną wiedzę i doświadczenie, boi się realizować swoje zawodowe marzenia. W takiej sytuacji pomóc może ktoś, kto już podobne przeciwności pokonał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sekret dobrej atmosfery w pracy

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2014 07:00
Katarzyna Pruchnicka rozmawiała z dr Joanną Heidtman o rzeczach bliskich, ważnych i codziennych, ale nie do końca łatwych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lepsze jest wrogiem dobrego

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2014 16:00
To niezwykle mądre porzekadło było mottem audycji "Prawdę mówiąc", a powtarzać powinien je sobie każdy perfekcjonista...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przemoc rówieśnicza. Czym jest i jak jej przeciwdziałać?

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2014 12:00
Jakie są źródła przemocy wśród najmłodszych? Jak zauważyć, że dziecko padło ofiarą agresji rówieśników i jak mu pomóc? Odpowiedzi na te pytania szukamy w audycji "Prawdę mówiąc".
rozwiń zwiń