Powstrzymaj myśli, przez które zmarnujesz wakacje

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2015 09:11
- Jeśli w fajnym miejscu myślimy o pracy, to nie dajemy sobie szansy na zrelaksowanie się - mówiła w Trójce Monika Madejska z fundacji Slow Life.
Audio
  • Jak wypoczywać, nie tylko w trakcie urlopu? Rozmowa z Moniką Madejską i Agnieszką Kręglicką (Prawdę mówiąc/Trójka)
Zdaniem Moniki Madejskiej sami sobie fundujemy życie w długotrwałym stresie, ponieważ nie potrafimy wyłączyć gonitwy myśli w czasie przeznaczonym na odpoczynek
Zdaniem Moniki Madejskiej sami sobie fundujemy życie w długotrwałym stresie, ponieważ nie potrafimy wyłączyć gonitwy myśli w czasie przeznaczonym na odpoczynekFoto: Glowimages/East News

Ekspertka ds. psychofizjologii stresu zauważyła, że nasze ciało automatycznie przeżywa stres związany z pracą, gdy zaczynamy o niej myśleć. Dlatego tak ważne jest odcinanie się od zawodowych problemów w czasie wolnym.

Gość Katarzyny Pruchnickiej podkreślał, że kłopoty Polaków z relaksowaniem się wynikają z przyjmowanej powszechnie definicji sukcesu. - W Polsce dostajemy głaski za wysokie stanowiska i robienie wielu rzeczy, a nie za spacer nad zalewem. W dobrym tonie jest powiedzieć komuś, że się nie ma czasu - mówiła Madejska. Tymczasem taka postawa, choć przynosi krótkotrwałe zadowolenie, może w przyszłości prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych.

***
Tytuł audycji: Prawdę mówiąc
Prowadzi: Katarzyna Pruchnicka
Goście:
Monika Madejska (ekspertka ds. psychofizjologii stresu, fundacja Slow Life), Agnieszka Kręglicka (publicystka)
Data emisji:
13.07.2015
Godzina emisji:
00.05
bch/ei

Czytaj także

Relacja matka - córka: trudna miłość

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2015 11:21
- Pierwszy trudny moment dla matki jest już wtedy, gdy córka jest w przedszkolu - mówi psychoterapeutka Iwona Centka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak wychowywać i nie rozpieszczać?

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2015 09:00
"Dziecka nie da się rozpieścić dawaniem mu za dużo tego, czego naprawdę potrzebuje. Rozpieszczone dzieci to te, które nie potrafią zaakceptować słowa NIE. (...) Jednak tak rozwijają się tylko te dzieci, które dostają za dużo tego, co niepotrzebne."
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lęki przechodzą z pokolenia na pokolenie?

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2015 09:00
Niektóre z informacji nabytych w ciągu życia - zwłaszcza te, które łączą się z lękiem - mogą być dziedziczone biologicznie, a nie, jak się dotąd wydawało, przekazywane w trakcie wychowania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przygotuj umysł do urlopu. To ważne

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2015 16:05
Psychika potrafi solidnie zepsuć urlop. Żyjąc w ciągłym pędzie nie możemy nagle się zatrzymać, dlatego do wakacji trzeba się solidnie przygotować - przestrzega psycholog Joanna Heidtman.
rozwiń zwiń