Bliskie relacje sąsiedzkie zaczynają odżywać?

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2015 11:00
- Wszystko zależy od tego, jak bardzo chce nam się tworzyć relacje sąsiedzkie. Przeszkodą nie musi być nawet to, że wynajmujemy mieszkanie przez krótki czas - słyszymy w "Prawdę mówiąc".
Audio
  • Bliskie relacje sąsiedzkie zaczynają odżywać? (Prawdę mówiąc/Trójka)
W audycji rozmawiamy o regułach zdrowego życia sąsiedzkiego
W audycji rozmawiamy o regułach zdrowego życia sąsiedzkiegoFoto: Depositphotos

Specyfika stosunków sąsiedzkich niewątpliwie zmienia się na przestrzeni lat. Przed trzema dekadami poznawaliśmy sąsiada choćby wtedy, gdy przychodził z pytaniem, czy może pożyczyć szklankę cukru. Dziś za rogiem ulicy są sklepy zaopatrzone we wszystko, więc nie mamy potrzeby, by pukać do drzwi mieszkania obok.

Agata Konarzewska z inicjatywy Q-Ruch Sąsiedzki i Stowarzyszenia "Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej" jest jednak przekonana, że powoli zaczynają odżywać bliskie relacje sąsiedzkie. - Doszliśmy już do punktu krytycznego. Doświadczyliśmy tyle anonimowości i indywidualizacji życia, że od kilku lat pojawia się moda na lokalność - mówi.

W audycji Katarzyny Pruchnickiej poznajemy kilka inicjatyw sąsiedzkich, m.in. Klub Edukacji "ToTu" czy Q-Ruch Sąsiedzki. Goście dzielą się też radami, jak się przełamać i zapoznać z sąsiadami oraz jak się zachować w sytuacji, gdy podejrzewany, że w mieszkaniu sąsiadów dzieje się coś niepokojącego.

***

Tytuł audycji: Prawdę mówiąc
Prowadzi: Katarzyna Pruchnicka
Goście: Anna Pokrzywa (Instytut Socjologii Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie), Agata Konarzewska (Q-Ruch Sąsiedzki, Stowarzyszenie "Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej"), Jadwiga Kwiatkowska (aktywna działaczka ruchu sąsiedzkiego, prowadząca Klub Edukacji "ToTu"), 
Data emisji: 29.11.2015
Godzina emisji: 00:05

fbi/iwo

Czytaj także

Przejście na emeryturę. Początek czy koniec?

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2015 10:06
Zakończenie życia zawodowego to dla wielu osób niełatwy moment. Czy przejście na emeryturę musi być trudnym doświadczeniem?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Deficyt kontaktu z naturą u dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2015 11:20
- Krzaki, zarośla, młodzieńcze wycieczki w nieznane... Wydaje się, że dzisiejsi rodzice chcieliby uchronić swoje pociechy przed czymś, co jest naturalne i typowe dla okresu dzieciństwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Arteterapia na pomoc. Chwyć za skrzypce albo farby

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2015 08:58
Wszelkiego rodzaju twórczość w życiu dorosłego człowieka, który nie jest artystą, może zdziałać wiele dobrego. W Trójce odsłanialiśmy tajniki arteterapii.
rozwiń zwiń