Teatr 21 - osoby z zespołem Downa i autyzmem podbijają scenę

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2016 14:52
- To miejsce twórczego spotkania z ludźmi, z aktorami, z przyjaciółmi. To też miejsce, które zaskakuje mnie od początku jego istnienia - mówiła w Trójce twórczyni niezwykłego teatru.
Audio
  • Twórcy Teatru 21 opowiadają o tym, jak działa placówka (Prawdę mówiąc/ Trójka)
Spektakle Teatru 21 można było oglądać w warszawskich teatrach (Dramatyczny, Studio, Powszechny, Baj, Soho), Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, który jest głównym miejscem aktywności zespołu (zdjęcie ilustracyjne)
Spektakle Teatru 21 można było oglądać w warszawskich teatrach (Dramatyczny, Studio, Powszechny, Baj, Soho), Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, który jest głównym miejscem aktywności zespołu (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Pixabay/mauriciokell

Teatr 21 zrodził się w 2005 r. z warsztatów w Zespole Społecznych Szkół Specjalnych "Dać Szansę" w Warszawie. Członkami zespołu są uczniowie oraz absolwenci szkoły "Dać Szansę", osoby z zespołem Downa i autyzmem. W ciągu dekady dodatkowe zajęcia z teatru zmieniły się w pracę, za którą aktorzy otrzymują wynagrodzenie.

Teatr 21 jest jedynym tego typu teatrem w Polsce. Grupę prowadzi Justyna Sobczyk, szefowa działu pedagogiki teatru w Instytucie Teatralnym w Warszawie, pedagożka teatru i reżyserka. Z Teatrem 21 współpracują twórcy wideo, edukatorzy, dramaturdzy, muzycy oraz tancerze działający na co dzień w stołecznych instytucjach kultury.

Jak to wszystko wygląda w praktyce? O tym mówiliśmy w audycji tłumacząc m.in., skąd wzięła się nazwa placówki.

***

Tytuł audycji: Prawdę mówiąc
Prowadzi: Katarzyna Pruchnicka
Goście:
Justyna Sobczyk (twórczyni i reżyserka), Wisła Nicieja (scenografka), Magdalena Świątkowska (aktorka), Tomasz Michalczewski (twórca projekcji wideo w Teatrze 21)
Data emisji: 6.06.2016  
Godzina emisji: 00:05

ei

Czytaj także

Jak skutecznie uczyć się do egzaminów?

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2016 13:34
- Uczenie się to zapamiętywanie. To mechanizm, który zachodzi przez doświadczenie i przez różne zmysły - mówiła w Trójce psycholog Monika Wolińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trudne życie dzieci i młodzieży. Rzecz o pedagogice ulicy

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2016 16:11
Tym razem w audycji "Prawdę mówiąc" rozmawialiśmy o odrzuceniu, walce o przetrwanie, przemocy, braku miłości, wykluczeniu i poniżeniu. A wszystko to w kontekście dzieci i młodzieży.
rozwiń zwiń