Egzotyczny kwiat na bagnie, czyli magiczna kawiarnia Avion

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2014 04:40
Uwodzi kształtem, stylem wydania oraz zawartością. Książka Renaty Putzlacher na temat kawiarni Avion w Czeskim Cieszynie to fascynujące świadectwo historii rodzinnej, piękny album i ciekawe spojrzenie na pogranicze polsko-czeskie.
Audio
Kawiarnia Avion w Czeskim Cieszynie, zdjęcie z lipca 2013 roku
Kawiarnia Avion w Czeskim Cieszynie, zdjęcie z lipca 2013 rokuFoto: PAP/CTK/Martin Sterba

Kawiarnia Avion znajdowała się w miejscu szczególnym - nad Olzą, przy moście, który przez długi czas był przejściem granicznym pomiędzy Polską a Czechosłowacją (a następnie Czechami). Renata Putzlacher, autorka książki "W kawiarni Avion, której nie ma" opowiada, że tematem zajęła się po tym, jak zobaczyła starą pocztówkę, przedstawiającą tytułowy lokal w Czeskim Cieszynie.

/

Wątek, który wydał jej się ciekawy, dotyczył pomysłodawczyni budynku - Żydówki, która w 1933 roku wystawiła funkcjonalistyczny, modernistyczny budynek, nie pasujący do historycznej zabudowy miasta, niczym egzotyczny kwiat na bagnie. - Spodobał mi się również napis na kawiarni w trzech językach: po polsku, czesku i niemiecku w czasie, gdy mówiliśmy o wspólnej Europie. Wydawało mi się to sympatyczne i ciekawe, zwłaszcza że nieczęsto po polskiej stronie pojawiały się czeskie napisy, a po czeskiej polskie - mówi poetka.

Renata Putzlacher dodaje, że pokazuje to, że granice nie są ważne, bo istotne jest to, że jako ludzie chcemy coś razem robić, niekoniecznie w jednym języku. - Chcieliśmy od początku szukać spraw, które łączą, a nie dzielą - tłumaczy pisarka.

Kultura w Polskim Radiu w serwisie You Tube >>>

Budynek kawiarni, zaprojektowany przez wybitnego słowackiego architekta, Michala Scheera powstał we wczesnych latach 30. ubiegłego wieku. Na początku wojny został zniszczony, a jego właścicielka, Rozalia Wiesner, zginęła w Auschwitz. Po wielu latach kawiarnię Avion zauważyła na przedwojennej pocztówce mieszkająca w Czeskim Cieszynie polska poetka. Zafascynowana nieistniejącym budynkiem, założyła wraz z czeskimi i polskimi przyjaciółmi (był wśród nich popularny dziś w Polsce bard Jaromir Nohavica) kabaret pod nazwą "Kawiarnia Avion, której nie ma". Minęły kolejne lata i w tym samym miejscu stanęła współczesna budowla, nawiązująca kształtem do tamtej, a ową poetkę poproszono o stworzenie koncepcji kawiarni literackiej i czytelni, która się tam znalazła - początkowo, ze względów prawnych, pod nazwą Noiva (Avion - na wspak), a dziś jako Avion.

Avion, kawiarnia której nie ma - reportaż w Trójce >>>
O tym wyjątkowym miejscu, o pograniczu polsko-czeskim, o historii przodków, która za nic nie chce się zmieścić w schematach myślenia o "czystych" narodach, o budowaniu własnej tożsamości opowiada wydana pięknie, wspomniana książka Renaty Putzlacher "W kawiarni Avion, której nie ma" . W "Klubie Trójki" gościliśmy jej autorkę.

Audycję poprowadził Jerzy Sosnowski.

Do słuchania audycji "Klub Trójki" zapraszamy od poniedziałku do czwartku po godzinie 21.00.

(sm/mk)

Czytaj także

Czechosłowacja – połączeni w słowiańskiej przyjaźni

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2013 06:00
Gdy na ulice Pragi wyszli demonstranci domagając się niepodległości, nie wiedzieli jeszcze, że są już obywatelami nowego państwa. 28 października 1918 roku Rada Narodowa proklamowała powstanie Republiki Czechosłowackiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Karel Čapek – pisarz i człowiek dużego formatu

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2015 06:00
- Życie Čapka było krótkie, krótkie, ale intensywne - znawca literatury czeskiej Aleksander Kaczorowski. - Dzisiaj jest tak, że na Čapka patrzy się często nie przez pryzmat jego życia, a jego śmierci.
rozwiń zwiń