X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Odmień swoje życie przez sztukę

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2014 09:45
- Każdy człowiek jest gdzieś wewnętrznie artystą, twórcą, którego potencjał można uwolnić, wyzwolić - mówiła w radiowej Trójce dr Katarzyna Bruzda, graficzka i twórczyni autorskiego programu doświadczania i rozumienia sztuki "Iluminatornia".
Audio
  • Czy każdy z nas jest artystą? "Odmień swoje życie sztuką" (Klub Trójki)
Twórcy zarobią mniej
Twórcy zarobią mniejFoto: Glow Images/East News

Joseph Beuys, niemiecki artysta i teoretyk sztuki, w swoim tekście noszącym znamienny tytuł "Każdy artystą" napisał, że potrzeba twórczości charakteryzuje wszystkich ludzi i wszystkie dziedziny życia. I tak, jak każdy jest w stanie tworzyć, tak każdy wpływać może na sztukę. To my kształtujemy świat wokół siebie, wpływamy na wydarzenia, historię i - co ciekawe - oblicze współczesnej sztuki. Jesteśmy artystami w swoim życiu.

Katarzyna Bruzda zgodziła się ze słowami artysty i mówiła w radiowej Trójce, że każdy z nas ma w sobie potencjał, który może rozwinąć. - Ten potencjał można nazwać zmysłem artystycznym, zmysłem kreatywnym. Do niego może dotrzeć każdy. Spotkanie z tą przestrzenią zarówno poprzez kontakt ze sztuką, jak i też własnym doświadczeniem twórczości, staje się impulsem do wewnętrznej zmiany - tłumaczyła artystka. Gość Trójki - opierając na słowach Beuysa - dodała, że każdy człowiek jest gdzieś wewnętrznie twórcą, którego potencjał można uwolnić.

Rozmówczyni Dariusza Buglaskiego tłumaczyła, że dziecko ma przede wszystkim prosty kontakt i dostęp do ekspresji twórczej. - Dziecko wyraża się poprzez kolor, ruch, dźwięki wydawane zupełnie spontanicznie i dopóki nie są korygowane, uchwycone w pewne ramy, to jest szansa, że później łatwiej będzie mu dotrzeć do tych pokładów artystycznych, które ma w sobie - zaznaczyła graficzka. Jej zdaniem, obecny system edukacyjny tworzy jednak najmłodszym bariery i powoduje, że dziecko nie może się odpowiednio rozwijać. - Ważne jest nie to jak zostać artystą, ale jak nim pozostać - podkreśliła.

Katarzyna Bruzda to twórczyni programu doświadczania i rozumienia sztuki "Iluminatornia". Artystka mówiła, że jest to pracownia, gdzie każdy może nauczyć się, jak widzieć i rozumieć malarstwo oraz w jaki sposób można wnieść nową jakość w swoje życie przez kontakt ze sztuką. - Sztuka nie jest ekskluzywnym zajęciem dla "wybranych". Jej oglądanie, malowanie i rozumienie to jedna z głębszych potrzeb każdego człowieka, którą można zaspokoić podczas moich zajęć - zaznaczyła  Bruzda.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

"Klub Trójki" na anetenie Programu Trzeciego PR od poniedziałku do czwartku po godzinie 21.00.

(mr/mk)

Czytaj także

Technokultura – czy komputery rządzą sztuką?

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2014 10:15
W "Rozmowach po zmroku" zastanowimy się, jak technologie, która usprawniają nasze życia, zmieniają nasz sposób myślenia i przeżywania sztuki. Jakie relacje łączą nas ze światem sztucznej inteligencji i jakie miejsce odgrywają wciąż ludzkie zdolności twórcze, wyobraźnia i pomysłowość.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wystawa "Peace, Love, PRL". Miejsca, których już nie ma

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2014 16:34
W "Trójkowym wehikule czasu" mówiliśmy o tym, co znaczyło być kontrkulturowcem w Toruniu, Bydgoszczy czy Grudziądzu w czasach PRL. Zainspirowała nas wystawa w toruńskim Muzeum Etnograficznym zatytułowana "Lokalne pejzaże kontrkultury. Peace, Love i PRL”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Krukowski - człowiek, który wymyślił warszawskie CSW

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2014 16:00
- Była wola oddania tego miejsca artystom, ale nie było żadnej koncepcji. Wojtek nadał tej instytucji formę bardzo nowoczesną - opowiadała Ewa Gorządek. Zmarłego 18 stycznia wieloletniego dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie wspominali w Dwójce przyjaciele.
rozwiń zwiń