Odmień swoje życie przez sztukę

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2014 09:45
- Każdy człowiek jest gdzieś wewnętrznie artystą, twórcą, którego potencjał można uwolnić, wyzwolić - mówiła w radiowej Trójce dr Katarzyna Bruzda, graficzka i twórczyni autorskiego programu doświadczania i rozumienia sztuki "Iluminatornia".
Audio
  • Czy każdy z nas jest artystą? "Odmień swoje życie sztuką" (Klub Trójki)
Twórcy zarobią mniej
Twórcy zarobią mniejFoto: Glow Images/East News

Joseph Beuys, niemiecki artysta i teoretyk sztuki, w swoim tekście noszącym znamienny tytuł "Każdy artystą" napisał, że potrzeba twórczości charakteryzuje wszystkich ludzi i wszystkie dziedziny życia. I tak, jak każdy jest w stanie tworzyć, tak każdy wpływać może na sztukę. To my kształtujemy świat wokół siebie, wpływamy na wydarzenia, historię i - co ciekawe - oblicze współczesnej sztuki. Jesteśmy artystami w swoim życiu.

Katarzyna Bruzda zgodziła się ze słowami artysty i mówiła w radiowej Trójce, że każdy z nas ma w sobie potencjał, który może rozwinąć. - Ten potencjał można nazwać zmysłem artystycznym, zmysłem kreatywnym. Do niego może dotrzeć każdy. Spotkanie z tą przestrzenią zarówno poprzez kontakt ze sztuką, jak i też własnym doświadczeniem twórczości, staje się impulsem do wewnętrznej zmiany - tłumaczyła artystka. Gość Trójki - opierając na słowach Beuysa - dodała, że każdy człowiek jest gdzieś wewnętrznie twórcą, którego potencjał można uwolnić.

Rozmówczyni Dariusza Buglaskiego tłumaczyła, że dziecko ma przede wszystkim prosty kontakt i dostęp do ekspresji twórczej. - Dziecko wyraża się poprzez kolor, ruch, dźwięki wydawane zupełnie spontanicznie i dopóki nie są korygowane, uchwycone w pewne ramy, to jest szansa, że później łatwiej będzie mu dotrzeć do tych pokładów artystycznych, które ma w sobie - zaznaczyła graficzka. Jej zdaniem, obecny system edukacyjny tworzy jednak najmłodszym bariery i powoduje, że dziecko nie może się odpowiednio rozwijać. - Ważne jest nie to jak zostać artystą, ale jak nim pozostać - podkreśliła.

Katarzyna Bruzda to twórczyni programu doświadczania i rozumienia sztuki "Iluminatornia". Artystka mówiła, że jest to pracownia, gdzie każdy może nauczyć się, jak widzieć i rozumieć malarstwo oraz w jaki sposób można wnieść nową jakość w swoje życie przez kontakt ze sztuką. - Sztuka nie jest ekskluzywnym zajęciem dla "wybranych". Jej oglądanie, malowanie i rozumienie to jedna z głębszych potrzeb każdego człowieka, którą można zaspokoić podczas moich zajęć - zaznaczyła  Bruzda.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

"Klub Trójki" na anetenie Programu Trzeciego PR od poniedziałku do czwartku po godzinie 21.00.

(mr/mk)

Czytaj także

Technokultura – czy komputery rządzą sztuką?

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2014 10:15
W "Rozmowach po zmroku" zastanowimy się, jak technologie, która usprawniają nasze życia, zmieniają nasz sposób myślenia i przeżywania sztuki. Jakie relacje łączą nas ze światem sztucznej inteligencji i jakie miejsce odgrywają wciąż ludzkie zdolności twórcze, wyobraźnia i pomysłowość.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wystawa "Peace, Love, PRL". Miejsca, których już nie ma

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2014 16:34
W "Trójkowym wehikule czasu" mówiliśmy o tym, co znaczyło być kontrkulturowcem w Toruniu, Bydgoszczy czy Grudziądzu w czasach PRL. Zainspirowała nas wystawa w toruńskim Muzeum Etnograficznym zatytułowana "Lokalne pejzaże kontrkultury. Peace, Love i PRL”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Krukowski - człowiek, który wymyślił warszawskie CSW

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2014 16:00
- Była wola oddania tego miejsca artystom, ale nie było żadnej koncepcji. Wojtek nadał tej instytucji formę bardzo nowoczesną - opowiadała Ewa Gorządek. Zmarłego 18 stycznia wieloletniego dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie wspominali w Dwójce przyjaciele.
rozwiń zwiń