Ukraina. Co dalej?

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2014 14:17
Koniec kryzysu czy raczej eskalacja przemocy? O możliwych scenariuszach rozmawiać będą publicystki: Bogumiła Berdychowska z Forum Polsko-Ukraińskiego oraz Agnieszka Romaszewska, dyrektor Telewizji Biełsat.
Protest na Majdanie w Kijowie
Protest na Majdanie w Kijowie Foto: EPA/SERGEY DOLZHENKO

Przed miesiącem w Klubie Trójki rozmawialiśmy o Ukrainie z Izą Chruślińską i Mirosławem Czechem; połączyliśmy się też telefonicznie z Oksaną Zabużko. Było to kilka tygodni po wybuchu protestów, sprowokowanych nieoczekiwanym zerwaniem przez prezydenta Janukowycza rozmów stowarzyszeniowych z Unią Europejską.

Dziś, po upływie kolejnych tygodni, sytuacja się jeszcze zaostrzyła: z jednej strony mówi się o pewnych nadziejach na korzystne rozwiązanie kryzysu, z drugiej rysuje się "apokaliptyczne scenariusze". W dodatku w Polsce sympatia dla Euromajdanu zaczęła się mieszać z zakłopotaniem lub wręcz z lękiem, że z biegiem czasu coraz więcej tam czerwono-czarnych flag banderowców, a do głosu dochodzą nacjonalistyczni radykałowie.
W tej sytuacji spróbujemy przyjrzeć się wydarzeniom na Ukrainie ponownie, pytając o możliwe scenariusze dla całego regionu: dla Ukrainy, Polski, Rosji, Białorusi. Gośćmi Klubu Trójki będą tym razem publicystki: Bogumiła Berdychowska z Forum Polsko-Ukraińskiego oraz Agnieszka Romaszewska, dyrektor Telewizji Biełsat.

Na "Klub Trójki" zapraszamy we wtorek, 4 lutego, od godz. 21.05 do 22.00

Sylwia Héjj i Jerzy Sosnowski

Zobacz więcej na temat: Kijów protest Ukraina

Czytaj także

Ukraina: będzie rozłam w partii rządzącej?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2014 14:50
Szef parlamentarnej frakcji Partii Regionów Ołeksandr Jefremow przyznał, że część deputowanych może opuścić jego klub. - Mając do czynienia z takimi naciskami nie wykluczam, że poszczególni posłowie mogą podjąć taką decyzję - powiedział.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kozacki duch na Majdanie

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2014 21:40
Kozacy z Zaporoża, niegdyś znani z umiłowania wolności i siczowej demokracji, również demonstrują przeciwko ukraińskiej władzy i wyrażają poparcie dla demonstrantów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sikorski: na Ukrainie jest scenariusz stabilizacji, ale więcej jest złych scenariuszy

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2014 07:08
Sikorski powiedział, że obawia się, iż "szanse na realizację pozytywnego scenariusza mogą być mniejsze niż byśmy sobie życzyli". - Trzymajmy kciuki za Ukrainę. Ten kraj jest w momencie przełomowym. Oby władze i opozycja wybrały mądrze - powiedział Sikorski w TVP2.
rozwiń zwiń