X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy kierunki humanistyczne przestaną w przyszłości istnieć?

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2014 10:33
Rada Naukowa Instytutu Socjologii na Uniwersytecie w Białymstoku zdecydowała o likwidacji studiów filozoficznych z powodu ich "nierentowności". Czy uniwersytet bez filozofii pozostaje uniwersytetem?
Audio
  • Ruch oburzonych humanistów (Trójka/Klub Trójki)
Studenci uczący się w bibliotece (zdjęcie ilustracyjne)
Studenci uczący się w bibliotece (zdjęcie ilustracyjne)Foto: kalilo/sxc.hu/cc

W odpowiedzi na tę decyzję 30 stycznia został opublikowany "List otwarty w obronie filozofii" skierowany do minister nauki i szkolnictwa wyższego Leny Kolarskiej-Bobińskiej. Podpisała się pod nim duża grupa osób o zróżnicowanych poglądach.

Czy uniwersytet bez filozofii pozostaje uniwersytetem? Czy jest sens rozliczać kierunki humanistyczne ze skuteczności na podstawie przeliczników właściwych dla gospodarki rynkowej? Jak wyglądają nakłady na naukę w naszym kraju? O tym, co się dzieje z uczelniami wyższymi w Polsce i z humanistyką na tych uczelniach rozmawiamy w audycji "Klub Trójki".

"Jest nam to cywilizacyjnie potrzebne"
- Czy w każdym miejscu w Rzeczypospolitej powinniśmy kształcić filozofów? Czy mamy dostatecznie wykształconą i liczną kadrę naukową? Czy to kształcenie będzie na takim poziomie, by absolwenci znaleźli potem swoje miejsce w życiu? Mam wątpliwości - stwierdza prof. Daria Nałęcz, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Jak podkreśla gość Jerzego Sosnowskiego, w Polsce filozofia znajduje się w ofercie edukacyjnej ponad 20 uniwersytetów. Zdaniem Nałęcz, to bardzo dużo jak na tak skomplikowany i wymagający kierunek. - Czy nie lepiej mieć mniej centrów edukacyjnych niż więcej, ale nie tak dobrych? - pyta.

W ocenie dr. Łukasza Niesiołowskiego-Spanó - historyka z UW, członka ruchu społecznego "Obywatele Nauki" - uczelnie państwowe nie powinny kalkulować jedynie zysków i strat. - Wyobraźmy sobie, że młodzi ludzie, z nieznanych przyczyn, nagle przestali chcieć studiować historię. Czy państwo może sobie pozwolić na to, by uczelnie, z uwagi na brak studentów, zamknęły swoje instytucje? Wydaje mi się, że historia jest tego rodzaju dobrem naukowym, w które musimy zainwestować, dołożyć. Nie będzie z tego zysku, że ktoś nauczy się historii Polski, ale jest nam to cywilizacyjnie potrzebne - uważa.
Wiceminister zaznacza, że to nie resort mówi uczelniom, jakie kierunki mają prowadzić i kogo zatrudniać. Niesiołowski-Spanó dodaje, że to prawda, że nie tylko MNiSW jest winne sytuacji, również środowisko naukowe powinno dokonać autorefleksji.
Ile pieniędzy na naukę?
- Na naukę z budżetu przeznaczanych jest 0,31 proc. PKB plus 11 z funduszy unijnych - w sumie ok. 7 mld rocznie - informuje Nałęcz i oświadcza, że nie jest to kwota na miarę ambicji ministerstwa, ale i tak to dużo więcej niż w latach ubiegłych. Jak podkreśla historyk, przeznaczanie na naukę mniej niż ok. 1 proc. PKB jest bez sensu, ponieważ taka inwestycja się nie zwraca. - To tak, jakbyśmy wrzucali te pieniądze do studni - twierdzi.
Zdaniem Niesiołowskiego-Spanó problemem jest to, że pieniądze na badania w większości pochodzą z budżetu państwa, a "polska gospodarka nie jest zainteresowana łożeniem na naukę". W ocenie wiceminister to się zmienia. - Jesteśmy na dobrej drodze, by ten udział środków niepublicznych się zwiększał - deklaruje.

Program poprowadził Jerzy Sosnowski.

Na audycję "Klub Trójki" zapraszamy od poniedziałku do czwartku od godz. 21.05 do godz. 22.00.
(kk/mk)

Czytaj także

Uczelnie techniczne wciąż najbardziej popularne wsród studentów

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2013 20:56
Jak podaje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, uczelnie techniczne są najbardziej obleganymi przez studentów. Już drugi rok z rzędu najchętniej wybieranym kierunkiem jest informatyka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uwaga studenci! Szykują się rewolucyjne zmiany w praktykach

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2014 16:04
Praktyki i staże często są traktowane przez studentów tylko jako możliwość dopisania nowego doświadczenia w CV. Z kolei pracodawcy nie traktują ich poważnie, bo nie mają z nich żadnych korzyści. MNiSzW chce to zmienić i doprowadzić do sytuacji, w której staż będzie przynosił korzyść i studentom, i pracodawcom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Idziesz na studia? - wybierz takie, których nie zlikwidują

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2014 15:45
Coraz częściej słyszy się o likwidowanych uczelniach wyższych, czy zamykaniu konkretnych kierunków studiów. Już niedługo maturzyści swą przyszłą szkołę sprawdzą bez problemów - dostaną informacje i o finansach, i o akredytacji.
rozwiń zwiń