X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Śpiewaj ogrody". Spotkanie z "muzyczną" powieścią Pawła Huelle (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2014 21:05
Historia i muzyka, czyli dwie bohaterki powieści "Śpiewaj ogrody" Pawła Huelle. 12 lutego spotkaliśmy się w Studiu im. Agnieszki Osieckiej z autorem. W środę, 12 marca, w "Klubie Trójki" retransmitowaliśmy spotkanie.
Paweł Huelle
Paweł HuelleFoto: Wojciech Kusiński/PR

10 marca zakończyliśmy nadawanie 45 fragmentów tej powieści, czytanych przez pana Jana Englerta oraz samego autora. Środowa retransmisja spotkania na antenie Trójki stanowiła zarazem finisaż trójkowej prezentacji książki Pawła Huelle, była to też warszawska promocja jego książki, zorganizowana przez Wydawnictwo Znak.

Powieść ma dwie bohaterki: Gretę Winterhaus-Hoffmann oraz… muzykę: Richarda Wagnera, choć mowa jest także o Schubercie czy Schumannie. W finale powieści niespodziewanie pojawia się jazz i to skojarzony z żydowskim bohaterem powieści - altowiolistą - Foxem.

- W powieści chodziło o znalezienie kogoś, kto będzie łącznikiem między kulturą Polaków, którzy przybyli do Gdańska po 1945 roku, a kulturą Niemców, która w tym momencie z Gdańska odchodziła i została skazana przez wiele lat na niebyt. Pan Bieszka jest takim łącznikiem. Jest Kaszubą. Kaszubi to lud, który był na tym terenie wcześniej niż Niemcy i Polacy. Język kaszubski rozbrzmiewał na ulicach Gdańska zawsze. Wydało mi się, że pan Bieszka będzie lepszym medium niż Żyd, altowiolista Fox. Pan Bieszka urósł do roli Charona - mówił Paweł Huelle.

Tak się złożyło, że niewiele ponad tydzień przed naszym spotkaniem w studiu, polski jazzman, kompozytor, pianista Włodek Pawlik - otrzymał Grammy Award (dla dużego zespołu jazzowego za "Night In Calisia"). Postanowiliśmy spróbować zaprosić laureata i udało się. Goście, zgromadzeni w trójkowym studiu, mieli szansę pierwsi posłuchać minikoncertu w wykonaniu Włodka Pawlika od momentu jego powrotu z Los Angeles. Jego występ pięknie korespondował z finałowym fragmentem powieści Pawła Huelle.

- Książka "Śpiewaj ogrody" jest właściwie książką o muzyce - mówiła Barbara Marcinik. Pisarz podkreślał swoje przywiązanie do tej dyscypliny sztuki. - Z mamą chodziłem do księgarni, ponieważ ona dbała o moją edukację muzyczną. Jednak wszystko zaczęło się od mojego brata. W pewnym momencie dostał adapter Bambino. Kupował płyty i puszczał muzykę, która mnie potwornie irytowała. Np. Breakoutów. Rodzice uznali, że nasze prawa muszą być równe. To znaczy, że mój brat ma prawo do słuchania swojej muzyki, ale ja także. Wtedy mama zaczęła mi kupować płyty z muzyką poważną. Pierwszym utworem, który mnie poruszył do głębi, była IV symfonia Beethovena - dodał pisarz.

Usłyszeliśmy także opowieść o Foxie, o historii, jaka przetacza się na kartach "Śpiewaj Ogrody", o rodzinie narratora (autora zarazem), przypowieśćo złu. Słuchaliśmy muzyki zagranej przez Włodka Pawlika oraz kilku anegdot, opowiedzianych podczas spotkania przez autora powieści.

"Klub Trójki" prowadziła Barbara Marcinik.

"Klub Trójki" na antenie od poniedziałku do czwartku od godziny 21.05 do 22.00

(mp)

Czytaj także

Brutalne rozliczenie z powojenną historią Polski

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2014 08:41
Rozliczenie ze stalinowską Polską okazuje się w książce "Brudne serca" Anny K. Kłys rozprawą z całą komunistyczną przeszłością kraju. Również z uproszczoną i zafałszowaną pamięcią o PRL. Pojedyncze ludzkie losy składają się tu na opowieść o wszystkich ludziach wmanipulowanych w system władzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bereś - Warpechowski w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2014 14:19
To kolejna "propozycja nie do odrzucenia" sopockiej galerii. Sztuka prekursorów polskiego performance’u – niełatwa w odbiorze, choć, jak mało która, demokratyczna. Pokolenie ojców sztuki "procesualnej" odchodzi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Klątwa - odcinki z czasu beznadziei - don't mess with Jesus" - serial w teatrze

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2014 22:50
Tę "sensacyjną" wiadomość podaliśmy już: teatr będzie miał swój serial! Dziś w MBK – w roli głównej zespół, który odpowiada za to wydarzenie: Monika Strzępka – reżyserka, Paweł Demirski – autor scenariusza, Tomasz Karolak – twórca i dyrektor Teatru Imka w Warszawie oraz selekcjoner Niecodziennego festiwalu Polska w Imce – krytyk – Jacek Cieślak. W tym miejscu: "nic dodać, nic odjąć".
rozwiń zwiń