Profesor Andrzej Szczeklik bohaterem "Klubu Trójki"

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2014 12:33
O profesorze Andrzeju Szczekliku - lekarzu, przyjacielu, intelektualiście - opowie nam dziś współautor tej książki - Jerzy Illg.
Andrzej Szczeklik
Andrzej SzczeklikFoto: PAP/ Łukasz Szostek

Kraków znał profesora Andrzeja Szczeklika już wcześniej, ale ogólnopolska sława tego lekarza i pisarza zaczęła się chyba od wydania jego książki eseistycznej zatytułowanej "Katharis. O uzdrowicielskiej mocy natury i sztuki”. Potem przyszły kolejne książki: "Kore” i "Nieśmiertelność. Prometejski sen medycyny”.

Zmarły nagle w 2012 roku profesor Szczeklik "był rzadko spotykanym typem Wielkiego Lekarza, uczonym i humanistą, zadziwiał erudycją i wiedzą z wielu dziedzin - od historii medycyny i jej najnowszych odkryć, poprzez mitologię, alchemię, astrologię, historię sztuki, po muzykologię i poezję” - jak to ujmuje Wydawca na skrzydełku wydanej właśnie niedokończonej rozmowy Jerzego Illga z Andrzejem Szczeklikiem pt. "Słuch absolutny”.

O lekarzu,  przyjacielu, intelektualiście opowie nam dziś współautor tej książki - Jerzy Illg. Zapraszamy - Sylwia Hejj i Jerzy Sosnowski.

Do słuchania audycji "Klub Trójki" zapraszamy od poniedziałku do czwartku od godziny 21.05 do 22.00.

Zobacz także

Czytaj także

Elektryzująca biografia Mickiewicza. Skandalizujący portret wieszcza

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2014 03:00
Jak wygląda arcypolski poeta widziany niepolskimi oczami? Właśnie ukazała się nowa biografia Adama Mickiewicza, która o naszym narodowym wieszczu opowiada angielskiemu czytelnikowi. Czym różni się od dotychczasowych publikacji na temat romantyka?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Banalność zła, czyli dlaczego Niemcy wybrali samobójczą drogę

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2014 05:40
- Proces Eichmanna był najważniejszy dla Żydów, bo obudził świadomość Holokaustu, przywołał tamtą pamięć. Dla Hannah Arendt sam Eichmann nie był istotny, ważniejsza była odpowiedź na pytanie o zmaganie się z problemem horroru ludobójstwa - mówi prof. Paweł Śpiewak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bajka w obliczu wojny. Co chciała powiedzieć "mama Muminków"?

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2014 06:00
Książki o Muminkach są nie tylko w kanonie najważniejszych lektur dla dzieci, ale również dorosłych. Tove Jansson na pomysł napisania cyklu wpadła w czasie wojny - myślała o nich jako o idylli, która kontrastowała z ówczesną rzeczywistością.
rozwiń zwiń