X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Samobójca nie chce umierać, on po prostu nie może tak żyć"

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2014 11:50
- Dla osób, które miały myśli lub próby samobójcze, terapia powinna być powszechnie dostępna. Ludzie ci nie powinni być stygmatyzowani społecznie, a tak niestety nadal bywa - mówi suicydolog dr Anita Młodożeniec.
Audio
  • "Samobójca nie chce umierać, on po prostu nie może tak żyć" (Klub Trójki)
 Samobójca nie chce umierać, on po prostu nie może tak żyć
Foto: Glow Images/East News

W ubiegłym roku w Polsce samobójstwo popełniło 6097 osób. To aż o 1920 więcej niż rok wcześniej - wynika ze statystyk Komendy Głównej Policji. Jak twierdzi gość Trójki, to bardzo ważny sygnał, że coś się dzieje. Zdaniem dr Anity Młodożeniec samobójstwo nigdy nie jest wynikiem jednej rzeczy, to zjawisko uwarunkowane wieloczynnikowo, efekt splotu różnych okoliczności. Nie można go tłumaczyć wyłącznie zawodem miłosnym czy chorobą psychiczną.

- Wszystkie osoby, które zapytałam, czy chcą żyć, czy umrzeć, nie były w stu procentach zdecydowane na śmierć. Sytuacja, w której tkwią, przypomina pułapkę. Mówiły: nie mamy kontroli nad tym, co się dzieje, przeżywamy ogromny ból, nie pamiętamy dobrych doświadczeń - opowiada dr Anita Młodożeniec, suicydolog i autorka książki "Listy o myślach samobójczych. Poradnik dla osób w kryzysie samobójczym i ich bliskich", która na co dzień pracuje w Szpitalu Uniwersyteckim w Stavanger w Norwegii.

Suicydologia to nauka zajmująca się samobójstwami oraz próbami samobójczymi. - Najbardziej fascynujące w tej dziedzinie jest to, że wielu rzeczy jeszcze nie wiemy, wiele jest do zbadania - mówi pani Frutka (jak sama się przedstawia), autorka postów internetowych zamieszczonych we wspomnianej książce, która ma za sobą kryzys samobójczy. - Czytając historie innych ludzi zrozumiałam, w jaki sposób moja decyzja o ewentualnym samobójstwie wpłynie na znajomych i rodzinę, w szczególności na moją siostrzenicę. Mamy tylko jedno dziecko w rodzinie, to ważne, by nie zostawiać jej takiego spadku - mówi gość Trójki.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą przygotował i prowadził Dariusz Bugalski.

"Klub Trójki" na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku od godz. 21.05 do 22.00.

(mp, ei)

Czytaj także

Psychoterapeutyczny coming out

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2014 15:05
- Korzystanie z psychoterapii oznacza dbanie o swój rozwój. To robienie dla siebie czegoś cennego, ale bardzo trudnego. Nikogo nie należy za to krytykować, a tym bardziej karać - mówi Joanna Gutral, jedna z organizatorek akcji "Mam psychoterapeutę".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie wstydź się depresji. Znajdź skuteczną pomoc

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2014 12:00
23. lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Z tej okazji grupa ośrodków psychoterapeutycznych z kilku miast Polski organizuje akcję psychoedukacyjną "RE:akcja w depresji".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Myśleć czy nie myśleć, czyli jak skutecznie walczyć ze stresem

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2014 19:00
- Im więcej wiemy, im lepiej umiemy zdefiniować przyczyny, im lepiej rozumiemy w jaki sposób mamy postępować, żeby leczyć chorobę tym mniejszy odczuwamy stres - mówi doktor Joanna Heidtman, psycholog.
rozwiń zwiń