X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Lista Bergoglio"? Autor: to nie jest próba wybielenia papieża

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2014 14:43
- Odkryliśmy całkiem nowego Bergoglio - mówi w "Klubie Trójki" autor książki "Lista Bergoglio. Ocaleni przez Franciszka w czasach dyktatury”. W audycji gościem jest włoski dziennikarz Nello Scavo. Jego praca ukazała się właśnie po polsku.
Audio
  • Lista Bergoglio? "To nie jest próba wybielenia papieża" (Klub Trójki)
Lista Bergoglio? Autor: to nie jest próba wybielenia papieża
Foto: PAP/EPA/Alessandra Tarantino

Kiedy 13 marca 2013 roku kardynał Jorge Bergoglio został wybrany na papieża, podniosły się głosy, zarzucające mu niegodne zachowanie podczas rządów w Argentynie junty wojskowej (w latach 1976-1982). Oskarżenia te w jego rodzinnym kraju pojawiły się jeszcze w 2005 roku. Nagłośnił je związany niegdyś z partyzantką Montoneros - Horacio Verbistky. W Polsce sprowokowały one głośną antypapieską wypowiedź pewnej, skądinąd wybitnej, artystki teatru.
Tropem tej historii podążył włoski dziennikarz, Nello Scavo. Nie planował obrony papieża Franciszka, ani ataku na niego: chciał dotrzeć do świadków skomplikowanej rzeczywistości argentyńskiej lat 70. Doszedł do przekonania, że zarzuty były bezpodstawne, a kardynał Bergoglio, wówczas przełożony jezuitów w Argentynie, pomógł wielu ludziom ukryć się i uciec przed szwadronami śmierci. Plon dziennikarskiego śledztwa przedstawił w książce "Lista Bergoglio. Ocaleni przez Franciszka w czasach dyktatury", która ukazała się właśnie po polsku.

- Kiedy usłyszałem o wyborze kardynała Bergoglio, to od razu usłyszałem o zarzutach, które m.in. Verbistky sformułował. Zadałem sobie pytanie czy czasem kardynałowie się nie pomylili. Książka rodziła się jako próba odpowiedzi na te wszystkie zarzuty. Prawda jest taka, że odkryliśmy całkiem nowego Bergoglio - mówi w "Klubie Trójki" Nello Scavo. Twierdzi też, że to nie była próba wybielenia przeszłości papieża Franciszka. - Papież cieszy się ogromną popularnością wśród mediów całego świata, gdyby chciał wyczyścić swój wizerunek to na pewno nie powierzyłby tego katolickiemu dziennikarzowi - opowiada.
Gość Jerzego Sosnowskiego twierdzi, że najpierw nie chciał, żeby tytuł książki kojarzono z "Listą Schindlera". Jednak, gdy rozmawiał z wydawcą, ten zasugerował mu frazę "Lista Bergoglio" i tak już zostało. - Oczywiście nie można porównywać tego, co wydarzyło się w Argentynie w czasach junty wojskowej do tego, co zdarzyło się w czasach II wojny światowej w Europie. Trzeba też powiedzieć, że na kontynencie amerykańskim nie zaistniała tego typu tragedia. Niemniej jednak to, co wydarzyło się w Argentynie, Chile i innych państwach Ameryki Południowej można nazwać pewną formą zagłady - mówi gość "Klubu Trójki".

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą przygotował i prowadził Jerzy Sosnowski.

"Klub Trójki" na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku od godz. 21.05 do 22.00.

(mp/asz)

Czytaj także

Papież Franciszek zaprasza do udziału w akcji "24 godziny dla Pana"

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2014 11:34
- To święto przebaczenia, które będzie się odbywać w wielu diecezjach i parafiach świata - powiedział Franciszek podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papież Franciszek o Janie Pawle II: świadczył dobro nawet swoim cierpieniem

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2014 13:45
Papież Franciszek mówił podczas audiencji generalnej o przypadającej w środę 9. rocznicy śmierci Jana Pawła II. Podkreślił, że polski papież , który zostanie kanonizowany 27 kwietnia, był "niezmordowanym głosicielem Bożego słowa, prawdy i dobra".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elżbieta II odwiedziła papieża Franciszka. Podarowała mu szkocką whisky

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2014 23:50
Szkocką whisky i miód oraz żywność biologiczną otrzymał papież Franciszek od królowej Elżbiety II, którą przyjął w czwartek w Watykanie. Ich prywatne, pierwsze spotkanie trwało pół godziny.
rozwiń zwiń