X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jan Sebastian Bach - zwyczajny człowiek i jego boska muzyka

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2014 03:20
Niemiecki kompozytor na swój sukces ciężko pracował od najmłodszych lat. - W naturze Bacha i jego sztuce kompozytorskiej jest coś z inżynierii. Już jako młodzieniec zyskał niebywałą sławę jako specjalista od organów - mówi Piotr Wierzbicki, autor książki "Boski Bach". Eseista był gościem "Klubu Trójki".
Audio
Jan Sebastian Bach na obrazie Eliasa Gottloba Haussmanna.
Jan Sebastian Bach na obrazie Eliasa Gottloba Haussmanna.Foto: wikipedia, lic. CC

Piotr Wierzbicki przyznaje, że na płycie, którą przygotował do książki jako pierwszy utwór wybrał przeróbkę. Sam Bach by się na niego za ten wybór nie obraził, bo lubił przerabiać i robił to często. - Przerabiał na potęgę własne utwory, jak również dzieła innych kompozytorów. Był człowiekiem niezwykle tolerancyjnym, jeśli chodzi o muzykę: chłonął wszystko, chciał poznać całą współczesna muzykę, nie było w nim zazdrości ani zawiści - mówi publicysta.
Pisarz pokusił się o interpretację osoby kompozytora na podstawie jego portretu. - On był normalny, czego nie można powiedzieć o Beethovenie. Był stosunkowo zadowolony z siebie, spoglądał na świat w poczuciu, że to co stworzył wystarczy, by potomność widziała go takim, jakim on chciałby być widziany - komentuje eseista.

Jan Sebastian Bach dorastał jako sierota. W wieku 9 lat stracił ojca, a rok później matkę. Jego wychowaniem zajął się starszy brat. - Był tytanem samouctwa i nieprawdopodobnie cudownym dzieckiem, które dorastało w ciężkich warunkach. Kipiał żądzą poznania i bezinteresowna ciekawością: potrafił przejść pieszo 400 km, by posłuchać innego wybitnego organisty - opowiada autor książki.

Zobacz kanał Muzyka na moje.polskieradio.pl >>>

"Muszę czasem wracać do Bacha. Dla higieny", powiedział jeden z największych pianistów XX wieku Światosław Richter. Jan Sebastian Bach pozostawił nam po sobie ocean muzyki, ale też opowieść o życiu spełnionego, dojrzałego człowieka.

Książce towarzyszy płyta z bachowskimi nagraniami ułożona przez autora.

Posłuchaj całej audycji, którą poprowadził Dariusz Bugalski.

Na "Klub Trójki" zapraszamy od poniedziałku do czwartku od godz. 21.05 do 22.00.

(sm, gs)

Czytaj także

Damon Albarn: wróciłem do miejsc znanych z dzieciństwa

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2014 18:58
- Kiedy słuchasz tej płyty nie masz wątpliwości, że to ja śpiewam i prawdopodobnie śpiewam o sobie. W końcu to ja się podpisałem pod tym materiałem - mówi Damon Albarn w rozmowie z Piotrem Stelmachem. Artysta wnikliwie opisuje najnowszy album "Everyday Robots", prace nad nim i swoje życie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Yugoton: z miłości do jugosłowiańskiego rocka

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2014 20:17
- Koncept płyty Yugoton polegał na tym, że bierzemy utwory nowofalowych zespołów jugosłowiańskich i oddajemy je polskim wykonawcom, którzy napiszą do tego własne teksty i wystąpią na składankowej płycie, która byłaby czymś w rodzaju "The best of..." - opowiada w "Historii pewnej płyty" Maciej Chmiel.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słucham: Wolność - "Mamona"

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2014 15:54
Rok 1998. - Ta piosenka jest śpiewana dla pieniędzy - śpiewał Grzegorz Ciechowski i zespół Republika. - Doskonale sobie przypominam, że kiedy ten utwór pojawił się na antenie, miałem wielką przyjemność rozmowy z Grześkiem o tej piosence właśnie - opowiada Piotr Baron.
rozwiń zwiń