Matura i co dalej? Jakie są zawody przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2014 23:30
Jak wybór studiów wpływa na późniejszą drogę zawodową? Czym kierują się młodzi ludzie przy decyzji o kierunku? Czy warto zaplanować karierę zawodową i jak można to zrobić? O tym rozmawialiśmy w "Klubie Trójki".
Audio
  • Czym kierować się przy wyborze studiów? (Klub Trójki)
Matura i co dalej? Jakie są zawody przyszłości?
Foto: Glow Images/East News

Justyna Sarnowska, autorka badania "Strategie funkcjonowania na rynku pracy absolwentów nauk społecznych" mówi, że impulsem do przeprowadzenia analizy była negatywna opinia dotycząca studiów humanistycznych i nauk społecznych. - Z mojego badania wynika, że najlepiej radzą sobie ci, którzy wykazują się wolą działania i nie czekają na to, by praca przyszła do nich sama, tylko biorą sprawy w swoje ręce. Bardzo często popełniają jakieś błędy, ale nawet z potknięć potrafią wyciągnąć konstruktywne wnioski i układać potem swoją ścieżkę zawodową - mówi Justyna Sarnowska.
Jak wyglądają dzisiejsze motywacje młodych osób przy wyborze studiów? - Dwie fundamentalne motywacje to: własne zainteresowania, czasem na przekór temu, co mówią rodzice i co pokazują różne wskaźniki zatrudnienia oraz rozsądny wybór. Trudno powiedzieć co daje szczęście, bo zapobiegliwość w stosunku do przyszłości nie zawsze jest dobrym wyborem - wyjaśnia dr Jacek Zakrzewski, psycholog zajmujący się tematyką pracy i kariery.
Jak dodaje ekspert, dawniej robił badania nad tzw. "zawodami przyszłości". Wniosek płynie z nich m.in. taki, że aktualnie nie znamy nawet nazw zawodów, które za dziesięć lat pojawią się na rynku pracy. - Uczelnie często były krytykowane za wymyślanie programów kosmicznych kierunków, na które nie ma popytu, ale to nie jest do końca trafny zarzut - komentuje dr Zakrzewski.

Matura 2014. Czytaj więcej >>>

Trwają egzaminy maturalne, niebawem rozpocznie się rekrutacja na uczelniach. Istnieje przekonanie, że wobec trudnej sytuacji na rynku pracy tylko absolwent kierunków ścisłych może liczyć na zatrudnienie (a i to bez gwarancji). Tymczasem z badań, przeprowadzonych przez Justynę Sarnowską wynika, że sytuacja absolwenta kierunków społecznych (np. socjologia, pedagogika, psychologia) nie jest wcale gorsza...

Czego tak naprawdę oczekują przyszli pracodawcy aktualnych maturzystów i studentów? I jakie są różnice między możliwościami "ścisłowca" i "humanisty"? Posłuchaj całej audycji, którą poprowadził Jerzy Sosnowski.

W "Klubie Trójki" gościli: Justyna Sarnowska, autorka badania "Strategie funkcjonowania na rynku pracy absolwentów nauk społecznych" oraz dr Jan Zakrzewski, psycholog zajmujący się tematyką pracy i kariery.

Na "Klub Trójki" zapraszamy od poniedziałku do czwartku od godz. 21.05 do 22.00.

(sm, ei)

Czytaj także

Czy kierunki humanistyczne przestaną w przyszłości istnieć?

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2014 10:33
Rada Naukowa Instytutu Socjologii na Uniwersytecie w Białymstoku zdecydowała o likwidacji studiów filozoficznych z powodu ich "nierentowności". Czy uniwersytet bez filozofii pozostaje uniwersytetem?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Giganci języka polskiego: Tylko wał krzyczy wow! Już lepiej: O rany Julek!

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2014 14:00
- Mówią, że na wszystko pozwalamy. Nie wyczuwają, że wariantywność wpisana jest w struktury języka, że to często nie jest nasz liberalizm, tylko obligatoryjne nasze zachowanie - mówił Jan Miodek, który w "Klubie Trójki" razem Jerzym Bralczykiem i Andrzejem Markowskim opowiadał o ich wspólnej książce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska studenckim kolosem na glinianych nogach?

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2014 15:00
- Możemy doprowadzić do tego, że będziemy mieli 100 proc. osób studiujących, jeżeli jeszcze bardziej obniżymy wymagania. Pozostaje pytanie, jaką wartość będzie miał dyplom potwierdzający kwalifikacje zdobyte podczas takich studiów - mówił dr Jerzy Lackowski, dyrektor Studium Pedagogicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń