X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Karabiny przeciw kibicom. "Mundial. Gra o wszystko"

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2014 01:42
"Mundial. Gra o wszystko" to powrót do historii sprzed 32 lat. Mistrzostwa świata w piłce nożnej w Hiszpanii w 1982 roku zbiegły się w czasie ze stanem wojennym w Polsce. O dokumencie, opowiadającym o tych wydarzeniach rozmawialiśmy w "Klubie Trójki".
Audio
kadr z filmu Mundial. Gra o wszystko
kadr z filmu "Mundial. Gra o wszystko"Foto: Against Gravity/mat. pras.

"Mundial. Gra o wszystko" to dokumentalna opowieść Michała Bielawskiego o sporcie i polityce w okolicznościach nadzwyczajnych. Grę piłkarzy śledzili internowani działacze zdelegalizowanej "Solidarności", dziennikarze sportowi i cenzorzy, wycinający z telewizyjnych transmisji wszelkie przejawy istnienia opozycji. Występ w Hiszpanii poznajemy też z perspektywy zawodników, usiłujących sprostać nie tylko swoim ambicjom, ale też unieść ciężar oczekiwań kibiców i reżimowej propagandy.

Rozmowy Ryszarda Jaźwińskiego z aktorami i ludźmi świata filmu na podstronach "Fajnego filmu" oraz "Trójkowo, filmowo" >>>
Film został oparty na materiałach archiwalnych Telewizji Polskiej, Kroniki Filmowej, materiałach FIFA, animowanych fotografii z hiszpańskich boisk i obozu dla internowanych. Jest on wielogłosową relacją zbudowaną z wywiadów z zawodnikami reprezentacji Polski, opozycjonistami internowanymi w ośrodku na Białołęce i znanymi komentatorami sportowymi.
Skąd wziął się pomysł na taki właśnie film? - Historia była zupełnie nieoczywista, więc wydawało mi się ciekawe i oczywiste, że trzeba o tym zrobić film. Zainspirowało mnie to, że gdzieś natrafiłem na notatkę, że w wśród internowanych tematem Mundialu władze więzienne próbowały coś wygrać - wspomina Michał Bielawski, autor filmu "Mundial. Gra o wszystko", autor scenariusza i reżyser.

Prowadzący program Ryszard Jaźwiński podkreśla, że film przywołuje jakiś rodzaj emocji z dawnych lat, które są już dziś zapomniane. - Jestem jedyną osobą przy tym stole, która świadomie tamten okres przeżywała, bo byłem już wtedy dziennikarzem. Pojawił się wówczas temat, który jest również w filmie, czyli jak się w tym wszystkim zachować? Jest to nasza reprezentacja, której zawsze kibicowaliśmy, ale jak wygra, to zrobi dobrze "czerwonym" - opowiada Stefan Szczepłek, dziennikarz sportowy "Rzeczpospolitej", specjalista w tematyce piłkarskiej.

W tonacji kina >>> słuchaj na moje.polskieradio.pl

Jak dodaje komentator sportowy, niecałe pół roku przed Mundialem, na stadionie Legii w Warszawie rozegrał się mecz pucharowy Legia Warszawa - Dinamo Tbilisi. - Były to czasy Związku Radzieckiego, więc Gruzję traktowaliśmy jako przedstawiciela oficjalnego okupanta. Pamiętam, że stadion był wypełniony do ostatniego miejsca, z czego połowa, czyli 20 tysięcy osób, to było wojsko. Zapisała mi się w pamięci sytuacja, której się nie przypomina, a była dość filmowa, kiedy zaczęliśmy śpiewać hymn ZOMO, które było na stadionie, skierowało lufy kałasznikowów w stronę trybun - wspomina dziennikarz. Nic się wówczas nie stało, jednak emocje w czasie tego meczu, jak podkreśla Szczepłek, były nieprawdopodobne.

Więcej o filmie w Trójkowo, filmowo >>

Fajny film >>>

"Mundial. Gra o wszystko" wchodzi na ekrany polskich kin 23 maja.
W audycji gościli: Michał Bielawski, autor filmu "Mundial. Gra o wszystko", autor scenariusza i reżyser, Grzegorz Mazur, Stefan Szczepłek, dziennikarz sportowy "Rzeczpospolitej", specjalista w tematyce piłkarskiej. Posłuchaj całej audycji, którą poprowadził Ryszard Jaźwiński.

Na "Klub Trójki" zapraszamy od poniedziałku do czwartku od godz. 21.05 do 22.00 .

(sm, gs)

Czytaj także

Sztuka ulicy w filmie i politycznej walce

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2014 14:00
Planet+ Doc Film Festival to wyjątkowe święto w świecie dokumentów. Jego fanów w czwartek czeka ciekawa dyskusja pod rebelianckim hasłem "Wojna na murach".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tom" Xaviera Dolana, czyli patologiczny lęk przed prawdą

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2014 15:00
"Tom" - film, który zdobył nagrodę FIPRRESCI na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji można już oglądać w polskich kinach.To czwarte dzieło 24-letniego kanadyjskiego reżysera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Yves Saint Laurent". Film o miłości w otoczeniu wielkiej mody

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2014 13:02
W piątek w warszawskim kinie Muranów startuje 5. Przegląd Nowego Kina Francuskiego. Otworzy go niezwykły film o ikonie mody - "Yves Saint Laurent".
rozwiń zwiń