X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Led Zeppelin, czyli grupa o totalnym polu rażenia

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2014 04:40
Tym razem w "Klubie Trójki" nie toczyliśmy debaty na tematy ważkie, a dla czystej przyjemności słuchaliśmy i rozmawialiśmy o muzyce Led Zeppelin. - Lgnę do ich muzyki, bo czuć w niej potrzebę serca - mówiła w programie Monika Borzym.
Audio
Robert Plant i Jimmy Page. Koncert Led Zeppelin w Hamburgu w 1973 roku
Robert Plant i Jimmy Page. Koncert Led Zeppelin w Hamburgu w 1973 rokuFoto: Heinrich Klaffs / Wikimedia Commons

W dniu premiery reedycji trzech pierwszych płyt Led Zeppelin w Trójce przez cały dzień graliśmy muzykę legendarnej grupy. Ale na temat fenomenu muzyków, a także ich dzieł, również rozmawialiśmy.

Muzyka >>> Posłuchaj na moje.polskieradio.pl

Czy o Led Zeppelin można powiedzieć, że jest najlepszą grupą świata? - W muzyce staram się nie stosować klasyfikacji sportowej, bo jest to niewłaściwe i niemożliwe, natomiast można z całą pewnością powiedzieć o tym zespole jedno. Żaden inny, łącznie z moimi ukochanymi Beatlesami, nie ma takiego przełożenia na współczesność. Do Led Zeppelin przyznają się hip-hopowcy, punkowcy, rockmani, generalnie wszyscy - komentuje Piotr Metz. Jak dodaje, każdy z zespołów ma na ogół jakieś "pole rażenia", a dla nich to pole wynosi 360 stopni - i to do tej pory, i bez precedensu.
Dziennikarz muzyczny podkreśla, że ten zespół w swoim gatunku wyrastał ponad przeciętne rockowe hałasowanie. - Oni zaczęli od hałasu i byli zespołem, który zdefiniował ten gatunek i dość szybko, na trzeciej płycie, zrobił woltę. Grali mocno, bo zaczęli w 1968 roku - wyjaśnia Piotr Metz, zwracając uwagę na kontekst czasu.
Na czym polegała moc tego zespołu? Michał Urbaniak przyznaje, że nie zna na pamięć utworów Led Zeppelin. - Słucham prawie każdej muzyki, a ta kojarzy mi się z moją młodością, z graniem z Czesławem Niemenem i moim zespołem. Były momenty, że słuchając Led Zeppelin miałem wrażenie, jakbym był na estradzie i po prostu grał - opowiada muzyk jazzowy i kompozytor.
- Płyty Led Zeppelin w dobie muzyki, w której jest tak wielki deficyt prawdy, są rzeczą totalnie pożądaną. Mimo tego, że zupełnie nie są to moje czasy ani moje lata, lgnę raczej do rzeczy starych, bo czuć w nich potrzebę serca - przekonuje Monika Borzym, polska wokalistka jazzowo-soulowa. Jak dodaje, nie jest to związane z gatunkiem muzycznym, a z przekazem artystów ją tworzących.

Dzień z muzyką Led Zeppelin w Trójce! >>>

Posluchaj całego programu, który poprowadził Dariusz Bugalski.

Na "Klub Trójki" zapraszamy od poniedziałku do czwartku od godz. 21.05 do 22.00.

(sm/mk)

Czytaj także

Pearl Jam i cenne wskazówki Roberta Planta

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2014 13:00
- Robert Plant to facet, który pokazał nam wiele płyt, nie tylko starych, ale i nowych, czasem z bardzo egzotycznych miejsc. To były jego punkty odniesienia, kiedy sugerował, jak powinny brzmieć wokale na naszych płytach - mówi Eddie Vedder, wokalista Pearl Jam.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jimmy Page o reedycji płyt Led Zeppelin: otworzyłem muzyczny skarbiec

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2014 15:06
- Nasze płyty pokazują, jak wiele pracy włożyliśmy w nagrywanie, a w dodatkowych utworach słychać całą perspektywę powstawania naszej muzyki - mówi Jimmy Page w rozmowie z Piotrem Metzem. Legendarny gitarzysta realizuje projekt remasteringu wszystkich dziewięciu albumów Led Zeppelin.
rozwiń zwiń