Talenty Trójki 2014. Triumf kobiet

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2014 05:03
Trzy młode, początkujące artystki i jedna doświadczona, wielokrotnie nagradzana dama polskiego kina i teatru. W "Klubie Trójki" przedstawiliśmy laureatki "Talentów Trójki" 2014 oraz uhonorowaliśmy wyróżnioną "Diamentem Trójki" Danutę Szaflarską.
Audio
  • Laureaci Talentów Trójki odsłaniają tajemnice sztuki (Klub Trójki)
Finaliści Talentów Trójki 2014 podczas uroczystej gali w studiu im. Agnieszki Osieckiej
Finaliści "Talentów Trójki" 2014 podczas uroczystej gali w studiu im. Agnieszki Osieckiej Foto: Andrzej Jarocki/Polskie Radio

W finale piątej edycji konkursu dla młodych twórców "Talenty Trójki" zwyciężyły: Justyna Mędrala w kategorii "Sztuki wizualne", Justyna Wasilewska w kategorii "Teatr" i Aga Woszczyńska w kategorii "Film".

Twórczość młodych zdolnych oceniało jury w składzie: w kategorii "Teatr" – Paweł Sztarbowski (przewodniczący), Marcin Liber, Wojciech Malajkat, Agnieszka Skrzypczak (laureatka Talentów Trójki 2013) i Barbara Marcinik (dziennikarka Trójki), w kategorii "Film": Agnieszka Grochowska (przewodnicząca), Marcin Wrona, Artur Liebhart, Grzegorz Zariczny (laureat Talentów Trójki 2013) i Ryszard Jaźwiński (dziennikarz Trójki) oraz w kategorii "Sztuki wizualne": Ewa Łączyńska-Widz (przewodnicząca), Aneta Grzeszykowska, Łukasz Gorczyca, Krzysztof Maniak (laureat Talentów Trójki 2013) i Agnieszka Obszańska (dziennikarka Trójki).

Talenty Trójki wręczone! Poznaj laureatów >>>

Barbara Marcinik na początku specjalnego wydania "Klubu Trójki" przyznała, że "święto kobiet trwa". - Przypomnę, że w ubiegłym roku największe nagrody literackie powędrowały do pań, a tutaj się okazuje, że również w kategorii "Teatr", "Film" i "Sztuki wizualne" kobiety są górą - mówiła.

Jak dodała jurorka, poza tym mamy święto Warszawy i teatru Grzegorza Jarzyny, bo zarówno najstarsza aktorka tego teatru - Danuta Szaflarska, jak i najmłodsza, czyli Justyna Wasilewska, mają swój wspaniały dzień.

Jakich mistrzów ma Justyna Wasilewska, która ukończyła łódzką szkołę filmową? - Nigdy się nad tym nie zastanawiałam, ale na pierwszym etapie edukacji moim wielkim mistrzem był opiekun roku Jacek Orłowski. Otwierał on przede mną niepoznane dotychczas horyzonty, od początku był dla mnie wielkim autorytetem, jeśli chodzi o mądrość w podejściu do teatru - wyjaśnia zwyciężczyni w kategorii "Teatr".
- W aktorstwie, o czym wie bardzo niewielu ludzi, ta chwila, gdy jesteś na scenie, jest odpaleniem rakiety, jakby się leciało F-16. Wiesz ewentualnie, że możesz się katapultować, ale jest to dość ryzykowne, więc musisz lecieć, znaleźć cele i wylądować na lotnisku. Wszystkiemu temu towarzyszy potworna prędkość, niesamowite przeciążenie i ogromna adrenalina, która jest wspaniała, ale potem bardzo się ją odchorowuje - mówiła zwyciężczyni w kategorii "Teatr".

Laureatką "Talentów Trójki" w kategorii "Sztuki wizualne" została Justyna Mędrala. W jej portfolio znalazły się zarówno rysunki wielkości formatu kartki papieru, jak i kilkumetrowe płaskorzeźby. - Nie jest dla mnie problemem przeskok między małym i dużym formatem - zapewniała artystka.

Dodała, że w jej pracach bardzo ważne jest planowanie. - Liczy się czas. Nie można spędzić nad jedną pracą roku - przekonywała. Justyna Mędrala przyznała też, że jest osobą, której sztuka dotyka tematów natury kosmologicznej, metafizycznej czy tradycji alchemii, a z drugiej strony zachowuje zdroworozsądkowe podejście do  organizacji pracy. Czy te elementy się nie wykluczają? - Wiem, to jest w tym wszystkim najśmieszniejsze - mówiła Justyna Mędrala.

- Zawsze interesowały mnie kontrasty, sama jestem osobą kontrastową. Kiedy zajmowałam się rysunkiem, operowałam tłustą czernią ołówka i bielą kartki - dodała absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, która rozpoczęła studia doktoranckie na macierzystej uczelni. Swoją pracę doktorską realizuje w węglu.

A jak definiuje swoją twórczość laureatka w kategorii "Film"? - Dla mnie kino jest przede wszystkim obrazem, zaczyna się tam, gdzie kończą się słowa, gdzie dajemy naszemu językowi odpocząć, czyli w ciszy, gdzie rodzą się ważne pytania - stwierdziła Aga Woszczyńska, laureatka "Talentów Trójki" 2014.

Reżyserkę nagrodzono za obraz "Fragmenty". - To zbiór luźno powiązanych ze sobą scen o rozpadzie związku, rozpadzie świata głównej bohaterki i jej partnera, którzy żyją w świecie szkła i metalu, mają bardzo zrutynizowane życie - tłumaczyła reżyserka. 30-minutowe "Fragmenty" to film dyplomowy absolwentki Wydziału Reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi, który triumfował nie tylko w konkursie "Talentów Trójki", wygrał też 12. Festiwal Filmów Studenckich "Łodzią po Wiśle".

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą prowadził Jerzy Sosnowski.

Na "Klub Trójki" zapraszamy od poniedziałku do czwartku od godz. 21.05 do 22.00.

(sm/mk)

Czytaj także

Talenty Trójki. Aga Woszczyńska: nie nakręciłam filmu pokoleniowego

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2014 17:00
Domeną Agi Woszczyńskiej jest kino, w którym można opisać i zanalizować ludzkie emocje. Taki jest film "Fragmenty", którym zwróciła uwagę jurorów konkursu Talenty Trójki. W rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim reżyserka opowiada o kulisach tej produkcji i planach jej promocji w najbliższym czasie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Talenty Trójki. Justyna Mędrala: węgiel ma mnóstwo znaczeń

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2014 14:41
- Ciągle poszukuję, znajduję nowe koncepcje, które mnie coraz bardziej przerastają. Bo mając doświadczenia z większymi instalacjami, wymyśla się coraz więcej coraz trudniejszych technicznie rzeczy - mówi Justyna Mędrala, artystka nominowana do nagrody "Talenty Trójki" w kategorii "Sztuki wizualne".
rozwiń zwiń