X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Solidarność Walcząca", która chciała wolnej od komunizmu Polski

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2014 14:27
Mało kto słyszał o "Solidarności Walczącej", a jest to niezwykła część historii naszego kraju. Książkę na jej temat pt. "Twierdza. Solidarność Walcząca - podziemna armia" napisał Igor Janke, z którym rozmawialiśmy w "Klubie Trójki".
Audio
  • "Solidarność Walcząca" i jej piękni ludzie (Klub Trójki)
Doradca Prezydenta RP Jan Lityński wręcza odznaczenia państwowe przyznane członkom Solidarności Walczącej w trakcie uroczystego zjazdu w 32. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych i 30. rocznicę utworzenia Solidarności Walczącej. Gdynia, 1 września 2012 r.
Doradca Prezydenta RP Jan Lityński wręcza odznaczenia państwowe przyznane członkom "Solidarności Walczącej" w trakcie uroczystego zjazdu w 32. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych i 30. rocznicę utworzenia "Solidarności Walczącej". Gdynia, 1 września 2012 r.Foto: PAP/Piotr Wittman

Według Igora Janke "Solidarność Walcząca" była najbardziej zakonspirowaną antykomunistyczną organizacją po II wojnie światowej. - Jest to rzeczywiście mało znana historia, co zadziwiające, bo to historia niezwykła. Są na pewno powody, dla których nie była ona chętnie opowiadana w III RP - mówi Igor Janke.

Publicysta dodaje, że miał szczęście poznać kilkadziesiąt osób, które działały w "Solidarności Walczącej". - Było to dla mnie niezwykłe wydarzenie, kompletnie nie spodziewałem się, że tak mocno przeżyję spotkania z tymi ludźmi i historią "Solidarności Walczącej". Dawno nie zdarzyło mi się poznać tak wielu pięknych, mądrych i wolnych ludzi - wyznaje dziennikarz.

Na czym polegało piękno osób związanych z "Solidarnością Walczącą"? Publicysta wyjaśnia, że potrafili oni zachować wewnętrzną wolność w czasach, gdy owa wolność była towarem rzadkim i niezwykle cenionym. - Mieli ją przede wszystkim w głowach, bo potrafili mieć wielkie marzenia o wolnej Polsce. Umieli o swoje cele walczyć i poświęcić im kawał życia - opowiada Igor Janke.

/

"Solidarność Walcząca" jest dziś niemal zapomniana. A była "najbardziej bojową, najlepiej zakonspirowaną, najsprawniejszą i sprawiającą najwięcej kłopotu komunistycznej władzy organizacją opozycyjną", jak pisze o niej Igor Janke w książce "Twierdza. Solidarność Walcząca - podziemna armia".

Jej celem było obalenie komunizmu i niepodległość. Członkowie organizacji przysięgali "poświęcić swoje siły, czas - a jeśli zajdzie potrzeba - swe życie" zbudowaniu "Rzeczypospolitej Solidarnej".

<<< 4 czerwca - zobacz serwis specjalny >>>

Zapraszamy do wysluchania całej audycji, którą poprowadził Dariusz Bugalski.

Na "Klub Trójki" zapraszamy od poniedziałku do czwartku od godz. 21.05 do 22.00.

(sm/mk)

Czytaj także

Dziadek - nazista i trudna przeszłość rodzinna. "On by mnie zastrzelił"

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2014 02:20
Jest mulatką, córką Niemki i Nigeryjczyka. Mówi po hebrajsku i studiowała w Izraelu. Jej dziadek był jednym z największych zbrodniarzy hitlerowskich. - Bardzo często w kontekście nazwiska mojego dziadka mówi się o złu, jakby abstrakcyjne zło można było pokazać na przykładzie człowieka - opowiada Jennifer Teege.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tchórzostwo czy bohaterstwo? Dezerterzy II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2014 03:00
W czasie II wojny światowej w Europie zdezerterowało 150 tys. żołnierzy z armii brytyjskiej i amerykańskiej. Przez wiele lat temat ten był przemilczany. Tabu łamie Charles Glass, autor książki "Dezerterzy", który był gościem "Klubu Trójki".
rozwiń zwiń