X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wielki talent i szalony język. Ryszard Milczewski-Bruno i jego poezja

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2014 01:07
Jego utwory śpiewał Marek Grechuta, a on sam jest bohaterem utworu Edwarda Stachury. Kim był Ryszard Milczewski-Bruno? - Był to, jak mówiła legenda, człowiek bardzo niekonwencjonalny, niepokorny, będący trochę na bakier z rzeczywistością - mówi gość "Klubu Trójki" Włodzimierz Kowalewski.
Audio
Ryszard Milczewski-Bruno na portrecie autorstwa Zbigniewa Kresowatego
Ryszard Milczewski-Bruno na portrecie autorstwa Zbigniewa Kresowatego Foto: Zbigniew Kresowaty/wikipedia/C

Włodzimierz Kowalewski, prozaik, znajomy poety oraz świadek jego tragicznej śmierci, zanim poznał Ryszarda Milczewskiego-Bruno, usłyszał o jego legendzie. - Była rozwijana i kultywowana w latach 70. przez kilku młodszych pracowników naukowych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, którzy propagowali formułę orientacji poetyckiej hybrydy, do której Bruna Milczewskiego przyporządkowywano. Jak widać z dzisiejszej perspektywy czyniono to trochę niesłusznie - opowiada prozaik.

Znajomy poety dodaje, że był on człowiekiem bardzo "steranym" życiowo. W wieku 39 lat wyglądał na znacznie starszego. - Trudno było się z nim porozumieć. Ze względu na różne okoliczności życiowe, kwestie związane z alkoholem, był człowiekiem, który bardzo często balansował na krawędzi rzeczywistości - wspomina Kowalewski.

Zespół Gribojedow istnieje od 15 lat i nagrał pięć płyt, w tym dwie koncertowe. Na ostatniej płycie zespołu tekstami piosenek są wiersze Milczewskiego. - Zawsze brakowało nam pewnej dyscypliny, a ten album jest pierwszym, na którym jest dyscyplina nagrań i przekazu przede wszystkim - mówi Bartosz Wasylkowski z grupy Gribojedow.

Pomysł napisania muzyki do utworów Ryszarda Milczewskiego-Bruno podsunął zespołowi jeden z kolegów. - Płytę ustawiliśmy w ten sposób, że jest to opowieść o nim, jako o człowieku i poecie dzięki jego utworom. Układ utworów na płycie nie jest przypadkowy, jest to po prostu opowieść - wyjaśnia Bartosz Wasylkowski.

Marek Grechuta śpiewał kiedyś piosenkę ze słowami: "Gdzieś w nas błyszczą gwiazdy poezji...". Możliwe, że nie tylko miłośnicy poezji Edwarda Stachury pamiętają z kolei śpiewany przez wielu wykonawców wiersz z refrenem "Ruszaj się, Bruno, idziemy na piwo, niechybnie brakuje tam nas!". Istnieje obawa, że to jak dotąd najszerzej znane ślady istnienia niezwykłej postaci: Ryszarda Milczewskiego-Bruno (1940-1979), autora pierwszego z zacytowanych tekstów i bohatera drugiego.

O poecie oraz outsiderze, którego doskonała twórczość wciąż czeka na swoich odkrywców, rozmawialiśmy z Bartoszem Wasylkowskim z zespołu Gribojedow oraz - w studiu w Olsztynie - z prozaikiem Włodzimierzem Kowalewskim, znajomym poety i świadkiem jego tragicznej śmierci. Posłuchaj całej audycji, którą poprowadził Jerzy Sosnowski.

Na "Klub Trójki" zapraszamy od poniedziałku do czwartku od godz. 21.05 do 22.00.

(sm/mp)

Czytaj także

Hybrydy. Bardziej "warszawkowatego" miejsca w stolicy nie było

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2014 20:00
Przy ul. Mokotowskiej, w pałacyku, w którym przed stuleciem mieszkał Józef Ignacy Kraszewski, znalazł w roku 1957 siedzibę klub studencki. Za jego nazwę przyjęto tytuł jednej z powieści Kraszewskiego - Hybrydy. Opowiada o nim gość audycji "Trójkowy wehikuł czasu" Sławomir Rogowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Targi Książki i morze atrakcji. Sama książka już nie przyciąga?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2014 02:00
Kilka dni temu skończyły się V Warszawskie Targi Książki. Czy umacniają one rynek wydawniczy w Polsce? Czy wpływają na wzrost czytelnictwa w naszym kraju? O tym rozmawialiśmy w "Klubie Trójki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Sosnowski demistyfikuje dekadę lat 60.

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2014 02:56
- Były wówczas bandy na osiedlach i milicja, która robiła, co chciała. Odbywały się nieustające akademie ku czci przyjaźni polsko-radzieckiej, a za niewłaściwe poglądy szło się do więzienia - mówi Jerzy Sosnowski, który tym razem był gościem "Klubu Trójki". Dziennikarz wydał właśnie książkę "Spotkajmy się w Honolulu".
rozwiń zwiń