X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Otyłość ciągle chce nas dopaść. Może się zacząć na wakacjach

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2014 01:03
- To są te nasze codzienne zmagania z lodówką. Otwieramy drzwi, zastanawiamy się co zjeść i często, niestety, przegrywamy, mamy słabą wolę. Choć to nie jest tylko kwestia woli - mówi prof. Mariusz Wyleżoł. W "Klubie Trójki" rozmawialiśmy o ludziach chorych na otyłość.
Audio
  • Co to znaczy "chorować na otyłość"? (Klub Trójki)
Otyłość ciągle chce nas dopaść. Może się zacząć na wakacjach
Foto: Glow Images/East News

46 procent kobiet i 64 procent mężczyzn w Polsce choruje na nadwagę i otyłość. "Choruje"? A nie są to przypadkiem "grubasy", które "same się doprowadziły do takiego stanu"? Ludzie otyli są największą i najbardziej wykluczoną grupą społeczną, która spotyka się z powszechną i publicznie akceptowaną dyskryminacją.

Mariusz Wyleżoł z Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej podkreśla na początku rozmowy, że nie wolno zapominać, że otyłość może dotknąć każdego. Jest to syndromem naszych czasów. - Wystarczy jeden błąd, np. wczasy typu all inclusive mogą zainicjować rozwój choroby. Bo każda choroba ma towarzyszące jej predyspozycje, a potem następuje ten czynnik wyzwalający - wyjaśnia prof. Mariusz Wyleżoł.
Z taki zdaniem zgadza się Magdalena Gajda. - Najbardziej przerażające jest to, że ta choroba nie uznaje wieku, płci, pochodzenia, statusu społecznego, poziomu inteligencji i poziomu wykształcenia. Może dopaść każdego - mówi Społeczna Rzeczniczka Praw Osób Chorych na Otyłość, która - co sama podkreśla - choruje na otyłość.
Co ważne, otyłość to choroba na całe życie. - Współczesna medycyna jest w stanie jedynie pomóc chorym kontrolować masę ciała. Natomiast ta choroba cały czas czai się w tle i czeka na to, by znowu nas dorwać w swoje sidła - opowiada Mariusz Wyleżoł. Jak dodaje, jest ona naszym codziennym zmaganiem się z lodówką, "gdy otwieramy ją i zastanawiamy się co zjeść".

- Jest to walka z głodem fizycznym, pełnoobjawowym, bo mamy ślinotok, skurcze jelit, skurcze żołądka, po prostu poczucie, że musimy coś zjeść. Mózg nie pamięta np. tego, że zjedliśmy coś pół godziny temu - tłumaczy Magdalena Gajda. Chorująca na otyłość kobieta dawniej ważyła 136 kg, a dziś 78 kg.

O otyłości i problemach ludzi otyłych rozmawialiśmy w "Klubie Trójki", który poprowadził Dariusz Bugalski.

Na "Klub Trójki" zapraszamy od poniedziałku do czwartku od godz. 21.05 do 22.00.

(sm, ei)

Czytaj także

Jak poprawić los ludzi starszych w Polsce? Kluczem jest nasz czas

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2014 04:00
Badania pokazują, że osoby starsze czują się w Polsce zaniedbywane. Co możemy zrobić, by poprawić sytuację? Psychologowie polecają, by podarować seniorom czas i porozmawiać - to może być najwspanialszy dar.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Europa pije dwa razy więcej niż świat

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2014 12:00
Obywatele Europy uważają swój region świata za jeden z najbardziej rozwiniętych. Okazuje się, że przodują także w niechlubnych rekordach spożywania alkoholu. Czy są metody, żeby to zmienić?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzieci hospicyjne i codzienna walka rodziców o życie

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2014 17:00
Już Owidiusz pisał, że miłość jest "rodzajem służby wojskowej". Czują to szczególnie rodzice dzieci nieuleczalnie chorych, dla których opieka nad potomstwem jest rodzajem misji. Jak sobie z nią radzą?
rozwiń zwiń