X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Warszawa Paryżem Północy i perłą wśród europejskich miast

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2014 05:00
Przedwojenna Warszawa jest dziś legendą. Chętnie sięgają do niej filmowcy, malarze i pisarze, próbując obrazem, farbami i słowami odmalować jej utracone piękno. O tym, jaka była przedwojenna Warszawa, rozmawialiśmy w "Klubie Trójki".
Audio
Warszawa lata 30. Hotel Europejski (zbudowany w latach 1855-1878) przy ul. Krakowskie Przedmieście. Na pierwszym planie reklama fabryki czekolady E. Wedel
Warszawa lata 30. Hotel Europejski (zbudowany w latach 1855-1878) przy ul. Krakowskie Przedmieście. Na pierwszym planie reklama fabryki czekolady E. WedelFoto: PAP/CAF/reprodukcja

- Mam ogromny sentyment do Warszawy, ale nie chciałabym, by została ona zmitologizowana jako miasto cudnych architektonicznie i zapomnianych ulic, ludzi znakomicie wykształconych i eleganckich, bo należałoby nasze wizje i mity, które ukształtowały się po II wojnie światowej, kiedy to warszawiacy wspominali przedwojenne czasy z wielkim sentymentem, skonfrontować z faktami - opowiada Maria Barbasiewicz, autorka książki "Warszawa. Perła Północy". Jak dodaje, te ostatnie były znacznie bardziej skomplikowane i różnorodne.

Czy można pokazać wybrany element tożsamości Warszawy, który definiował, czym było to miasto przed wojną? - To jest bardzo skomplikowany problem, wynikający głównie z tego, że Warszawa z roku 1916 (wówczas stolica znacznie się powiększyła, przez dodanie do niej dzielnic: Mokotowa, Ochoty, Bielan, Grochowa) a Warszawa z roku 1939 to zupełnie inne miasta. W 1916 roku brakowało wszystkiego: szkół, szpitali i wyższych uczelni - opowiada Ryszard Mączewski, założyciel Fundacji 1939, konsultant merytoryczny przy filmie "Powstanie Warszawskie". Zaś w roku 1939 w stolicy znalazły się nowe wspaniałe dzielnice jak Żoliborz i Saska Kępa, ale Stare Miasto było wówczas bardzo biedne i istniało dużo problemów społecznych.

Maria Barbasiewicz przyznaje, że określenia "Paryż Północy" czy "Perła Północy" miały charakter kurtuazyjny. - Goście, którzy przybywali ze Wschodu, uważali Warszawę za miasto zachodnie pełne atrakcyjnych budynków i zachodniego czaru. Natomiast dla kogoś z Europy Zachodniej, chodzącego po centrum, Warszawa była miastem sympatycznych widoków, natomiast obrzeża i boczne ulice mogły mocno zestresować, było biedne - wyjaśnia autorka.

Jak zmieniała się Warszawa w latach 30. XX wieku? Jak zmiany w ówczesnej stolicy oceniali jej mieszkańcy? Posłuchaj całej audycji, którą poprowadził Dariusz Bugalski.

Na "Klub Trójki" zapraszamy od poniedziałku do czwartku od godz. 21.05 do 22.00.

(sm/mk)

Czytaj także

Jan Jabłkowski: Warszawa była prawdziwą ziemią obiecaną

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2013 15:01
Fundamenty Domu Braci Jabłkowskich położono dokładnie sto lat temu, we wrześniu 1913 roku, w miejscu, w którym przed wojną było centrum Warszawy. Jego historia to opowieść o gospodarczych i politycznych dziejach Polski w XX wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Antoni Ferdynand Ossendowski - skazany na zapomnienie

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2014 15:00
To pisarz wyklęty. Autor książki "Lenin", w której obnażył wodza rewolucji październikowej. Piknik w Żółwinie pod Warszawą, w ostatnim okupacyjnym miejscu pobytu i życia Antoniego Ferdynanda Ossendowskiego, zgromadził wielu sympatyków jego twórczości.
rozwiń zwiń