Zalew tandety i głupoty szkodzi kulturze. Co się zgubiło?

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2014 04:31
- Twierdzę, że jest fajnie i zabawnie, bo kultura jest wielobarwna, tylko jest w niej za dużo tandety. Gdzieś się zgubił ten środek, jak mi się wydaje - opowiada autor książki "Kupa kultury", Leszek Bugajski. Na temat kondycji współczesnej kultury rozmawialiśmy z pisarzem w "Klubie Trójki".
Audio
Zalew tandety i głupoty szkodzi kulturze. Co się zgubiło?
Foto: Glow Images/East News

Leszek Bugajski napisał książkę "Kupa kultury". Skąd pomysł na taki tytuł? - Możemy sobie wyobrazić kulturę jako budynek, np. kamienicę z "Lalki" Bolesława Prusa. I w pewnym momencie na skutek jakiejś erozji, powiedzmy tandety, jakiejś głupoty, ta kamienica zaczyna się kruszyć, osypywać i zostaje z tego kupa gruzu - wyjaśnia Leszek Bugajski, krytyk literacki, publicysta i redaktor. Jak dodaje autor, niby skład materialny jest ten sam, ale zgubił się porządek.
Krytyk literacki przyznaje, że dziś również mamy do czynienia z wybitnymi pisarzami, ale są oni na marginesie obiegu kultury. - Choć co jakieś czas ten margines wysuwa się na pierwszy plan, czego przykładem jest dla mnie powodzenie powieści Wiesława Myśliwskiego. Jest to pisarz z założenia dość elitarny, trudny, dotykający spraw istotnych, a jego książki są czytane - komentuje gość Trójki.

Myśliwski: sztuka jest cmentarzyskiem, nieliczni zmartwychwstają>>>
- Dawniej dzieło to był Tomasz Mann czy "Ulisses", natomiast dzisiaj słowo "dzieło" funkcjonuje na takich samych zasadach jak: utwór, książka, powieść. A to wcale tak nie jest, bo każde słowo ma jakieś znaczenie i po coś zostało stworzone - podkreśla Leszek Bugajski. Autor przyznaje, że w dzisiejszej kulturze jesteśmy skazani na infantylizację, ignorancję, tabloidyzację i dewaluację słów. 
Kto to jest wybitny pisarz? Może zamiast silić się na definicje, łatwiej będzie o przykłady? Wielu ludzi jest na przykład głęboko przekonanych o tym, że "Cormack McCarthy jest wręcz filozofem literatury, to dzisiejszy Tomasz Mann i Albert Camus w jednym. Zaś taki Stephen King traktowany jest jako poważny pisarz".
Cytaty pochodzą z książki Leszka Bugajskiego "Kupa kultury" opatrzonej zachęcającym podtytułem "Przewodnik inteligenta". Co się dzieje z kulturą? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą poprowadził Dariusz Bugalski.

Kultura w Polskim Radiu w serwisie You Tube >>>

Na "Klub Trójki" zapraszamy od poniedziałku do czwartku od godz. 21.05 do 22.00.

(sm, ei)

Czytaj także

Jerzy Sosnowski demistyfikuje dekadę lat 60.

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2014 02:56
- Były wówczas bandy na osiedlach i milicja, która robiła, co chciała. Odbywały się nieustające akademie ku czci przyjaźni polsko-radzieckiej, a za niewłaściwe poglądy szło się do więzienia - mówi Jerzy Sosnowski, który tym razem był gościem "Klubu Trójki". Dziennikarz wydał właśnie książkę "Spotkajmy się w Honolulu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pobojowisko": powieść o miłości i nienawiści, czyli chłodny romantyzm

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2014 15:58
Poprzednia powieść Michaela Crummeya wydana po polsku, czyli "Dostatek" trafiła na listę najlepszych tytułów 2013 roku zdaniem słuchaczy audycji "Z najwyższej półki". "Pobojowisko" to wcześniejsza powieść autora, także godna polecenia. Tym razem śledzimy losy dwojga ludzi połączonych w młodości miłością, potem rozdzielonych nienawiścią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przejmująca Alice Munro zdradza tajemnice swojego pisarstwa

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2014 12:53
- We wstępie pisarka opisuje, jak doszło do powstania opowiadań. Niektóre są wynikiem doświadczeń osobistych, inne w większym stopniu wynikają z obserwacji. Tak jest z opowiadaniem tytułowym "Księżyce Jowisza", ostatnim w tomie. Zawiera ono - jak przyznaje laureatka literackiego Nobla - pewne okoliczności śmierci jej ojca - mówi Michał Nogaś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozmowa z Zadie Smith. "Czysta intelektualna przygoda"

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2014 22:00
Słynna brytyjska pisarka spotkała się z dziennikarzem Programu 3 Polskiego Radia w Nowym Jorku i opowiedziała m.in. o swojej najnowszej powieści "Londyn NW", wyjeździe do Ameryki i procesie tworzenia. - Rozmowa z Zadie była prawdziwą przygodą intelektualną - mówi autor wywiadu Michał Nogaś.
rozwiń zwiń