Reforma samorządowa, która zmieniła oblicze Polski

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Reforma samorządowa, która zmieniła oblicze Polski
Prof. Jerzy RegulskiFoto: Jacek Konceki/Polskie Radio

- Obie reformy: gospodarcza i samorządowa były przygotowane w środowiskach poza strukturami Solidarności i poza kręgami ówczesnej opozycji - opowiada prof. Jerzy Regulski, główny autor reformy samorządowej. Profesor był gościem "Klubu Trójki".

Posłuchaj

Reforma, która zmieniła oblicze Polski (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Reforma samorządu terytorialnego to największe osiągnięcie Jerzego Regulskiego. Jak sam przyznaje, nie jest w stanie znaleźć racjonalnego powodu, dla którego zajął się właśnie tym tematem. - Urzekła nas ta sprawa i zacząłem się nią zajmować w roku 1980. Badania ciągnąłem aż do roku 1989 w sposób półlegalny - wspomina prof. Jerzy Regulski. Jak dodaje, było jasne, że w latach 80. nie było szans na wprowadzenie tej reformy w życie.
Czy ktoś wtedy rozumiał, na czym polega reforma samorządowa? - Pokolenie, które miało związek z samorządem, już wówczas przeminęło. Było parę osób, już bardzo starszych, które pracowały w samorządzie przed wojną. Nikt nie wiedział, co to jest - opowiada profesor. Z tych właśnie powodów przypisywano reformie bardzo różne znaczenia, ale nie traktowano jej jako elementu władzy publicznej.
- Ówczesne myślenie opozycyjne było oparte o pewne przesłania i przemyślenia środowiska KOR-u. Po kilkukrotnych próbach reformowania partii od środka, doszli do wniosku, że tego nie da rady zrobić i wobec tego rzucili hasło społeczeństwa obywatelskiego, które miało się organizować samo poza strukturami władzy, a więc budować coś równoległego do aparatu państwa jako alternatywę dla ówczesnego systemu - mówi Jerzy Regulski. Jak dodaje, nie było wówczas żadnej refleksji na temat reformy państwa.

Historia w portalu PolskieRadio.pl >>>

9 lipca profesor Jerzy Regulski skończył 90 lat. Profesor jest głównym architektem reformy samorządowej, jednej z najważniejszych - i udanej - reformy ostatniego dwudziestopięciolecia. Ukazał się właśnie tom wspomnień Profesora, "Życie splecione z historią", fascynująca opowieść o życiu w czterech światach: II RP, wojny i okupacji, PRL-u i odrodzonej Polski.

Co było najważniejsze w kwestii reformy samorządowej? Dzięki czemu udało się wprowadzić takie zmiany? Posłuchaj całej audycji, którą poprowadził Dariusz Bugalski.

 

Na "Klub Trójki" zapraszamy od poniedziałku do czwartku od godz. 21.05 do 22.00.
(sm/mk)

Polecane