Ciągle żywe duchy wojny. Niemcy, Hitler i piłka?

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2014 03:07
W internecie po wygranej Niemiec w mistrzostwach świata w piłce nożnej pojawił się szereg wrogich komentarzy, np. "kibicowanie Niemcom jest wyrazem braku szacunku dla minionych pokoleń", "to najbardziej zhańbiony naród Europy". Co ma wspólnego wygrana dobrej technicznie drużyny sportowej z historią II wojny światowej?
Audio
  • Wygrana Niemiec w Mundialu a II wojna światowa (Klub Trójki)
Niemcy fetują w Berlinie wygraną swojej reprezentacji w mistrzostwach świata w piłce nożnej
Niemcy fetują w Berlinie wygraną swojej reprezentacji w mistrzostwach świata w piłce nożnejFoto: EPA/KAY NIETFELD

Zwycięstwo Niemiec, a zwłaszcza bardzo wysoka wygrana w spotkaniu z Brazylią, spowodowały lawinę komentarzy. Jeden z internetowych memów pokazywał hitlerowski czołg ostrzeliwujący bezbronną wieś. Komentarzy w podobnym duchu było bardzo wiele. Skąd one się wzięły?

Futbolowe emocje. Jak cieszą się Niemcy, jak smucą Brazylijczycy?>>>

Naukowcy z Atlanty przeprowadzili eksperyment na myszach, które w pokoju pachnącym wiśniami rażono prądem. Jak się okazało ich potomstwo na sam zapach wiśni reagowało strachem. - Prawdopodobnie dziedziczymy lęki i urazy naszych rodziców i dziadków. Jeżeli z tego punktu widzenia spojrzymy na problem wygranej Niemców, to staje się to bardziej zrozumiałe - mówi filozof i terapeuta Zbigniew Miłuński.

Dziennikarka Maja Jaszewska dodaje, że sport poprzez element walki i rywalizacji jest dla niektórych dziedziną, w której tego rodzaju zranienia łatwiej dochodzą do głosu. - Sport jest dobrą glebą, na której urazy, złość, poczucie skrzywdzenia i rany mogą się odzywać - dodaje Maja Jaszewska.

Historia w portalu PolskieRadio.pl >>>

Co wspólnego ma znakomita drużyna piłkarska, która wygrała mistrzostwa świata w piłce nożnej z hitlerowcami? Czy II wojna światowa nadal żyje w zbiorowej podświadomości? Posłuchaj całej audycji, którą poprowadził Dariusz Bugalski.

 

Na "Klub Trójki" zapraszamy od poniedziałku do czwartku od godz. 21.05 do 22.00.

(sm, ei)

Czytaj także

Dziadek - nazista i trudna przeszłość rodzinna. "On by mnie zastrzelił"

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2014 02:20
Jest mulatką, córką Niemki i Nigeryjczyka. Mówi po hebrajsku i studiowała w Izraelu. Jej dziadek był jednym z największych zbrodniarzy hitlerowskich. - Bardzo często w kontekście nazwiska mojego dziadka mówi się o złu, jakby abstrakcyjne zło można było pokazać na przykładzie człowieka - opowiada Jennifer Teege.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tchórzostwo czy bohaterstwo? Dezerterzy II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2014 03:00
W czasie II wojny światowej w Europie zdezerterowało 150 tys. żołnierzy z armii brytyjskiej i amerykańskiej. Przez wiele lat temat ten był przemilczany. Tabu łamie Charles Glass, autor książki "Dezerterzy", który był gościem "Klubu Trójki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mundial w Brazylii: piłka nożna non stop

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2014 01:03
Dla Brazylijczyków piłka jest jak tlen - niezbędnym elementem do życia. Jaka atmosfera była w tym kraju podczas mundialu? Co te mistrzostwa przyniosły samym Brazylijczykom? O znaczeniu tego futbolowego święta rozmawialiśmy w "Klubie Trójki".
rozwiń zwiń