Ciągle żywe duchy wojny. Niemcy, Hitler i piłka?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

W internecie po wygranej Niemiec w mistrzostwach świata w piłce nożnej pojawił się szereg wrogich komentarzy, np. "kibicowanie Niemcom jest wyrazem braku szacunku dla minionych pokoleń", "to najbardziej zhańbiony naród Europy". Co ma wspólnego wygrana dobrej technicznie drużyny sportowej z historią II wojny światowej?

Posłuchaj

Wygrana Niemiec w Mundialu a II wojna światowa (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Zwycięstwo Niemiec, a zwłaszcza bardzo wysoka wygrana w spotkaniu z Brazylią, spowodowały lawinę komentarzy. Jeden z internetowych memów pokazywał hitlerowski czołg ostrzeliwujący bezbronną wieś. Komentarzy w podobnym duchu było bardzo wiele. Skąd one się wzięły?

Futbolowe emocje. Jak cieszą się Niemcy, jak smucą Brazylijczycy?>>>

Naukowcy z Atlanty przeprowadzili eksperyment na myszach, które w pokoju pachnącym wiśniami rażono prądem. Jak się okazało ich potomstwo na sam zapach wiśni reagowało strachem. - Prawdopodobnie dziedziczymy lęki i urazy naszych rodziców i dziadków. Jeżeli z tego punktu widzenia spojrzymy na problem wygranej Niemców, to staje się to bardziej zrozumiałe - mówi filozof i terapeuta Zbigniew Miłuński.

Dziennikarka Maja Jaszewska dodaje, że sport poprzez element walki i rywalizacji jest dla niektórych dziedziną, w której tego rodzaju zranienia łatwiej dochodzą do głosu. - Sport jest dobrą glebą, na której urazy, złość, poczucie skrzywdzenia i rany mogą się odzywać - dodaje Maja Jaszewska.

Historia w portalu PolskieRadio.pl >>>

Co wspólnego ma znakomita drużyna piłkarska, która wygrała mistrzostwa świata w piłce nożnej z hitlerowcami? Czy II wojna światowa nadal żyje w zbiorowej podświadomości? Posłuchaj całej audycji, którą poprowadził Dariusz Bugalski.

 

Na "Klub Trójki" zapraszamy od poniedziałku do czwartku od godz. 21.05 do 22.00.

(sm, ei)

Polecane