O dylemacie wagonika, czyli jak wybrać mniejsze zło?

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2014 22:22
Intuicja, rozum, przyjęte normy...? - Gdy ważymy życie versus życie, to jest bardzo trudne - mówi dr Andrzej Malec, gość Dariusza Bugalskiego w "Klubie Trójki".
Audio
  • O dylemacie wagonika, czyli jak wybrać mniejsze zło? (Klub Trójki)
O dylemacie wagonika, czyli jak wybrać mniejsze zło?
Foto: Glow Images/East News

Prawie pół wieku temu w pewnym brytyjskim czasopiśmie filozoficznym opublikowano eksperyment myślowy, który - poddawany licznym wariacjom - stał się przedmiotem rozważań filozofów, psychologów, neurobiologów, pisarzy, tematem artykułów w prasie i audycji radiowych.

Słynny "dylemat wagonika" w pierwotnej wersji był taki: wyobraź sobie motorniczego tramwaju, który dostrzega na torach pięć osób. Jeśli pojedzie dalej, one zginą. Jeśli skręci, zginie tylko jedna osoba znajdująca się na bocznym torze. Co powinien zrobić motorniczy? A jeśli to ty widzisz ten wagonik i możesz przełączyć zwrotnicę? O dylemacie wagonika traktuje książka Thomasa Catharta.

- Jeremy Bentham, słynny angielski filozof, powiedziałby, że trzeba ważyć, a nie liczyć. Gdy porównujemy liczby różniące się znacznie - np. życie dwóch milionów osób i jednej osoby - to jest to stosunkowo proste, ale gdy te liczby są bliższe siebie, to wybór polega już nie tylko na liczeniu - mówi logik, filozof i prawnik dr Andrzej Malec, autor książki "Arytmetyka sumienia". - Ryzykowne jest bowiem stwierdzenie, że lepiej pozbawić życia jednego prezydenta niż pięciu jego ochroniarzy, którzy są powołani do ochrony życia - dodaje gość Dariusza Bugalskiego.

- Bardzo powszechna jest iluzja podejmowania decyzji pod wpływem zdrowego rozsądku, który jest dość zgubny. Wiele lat temu zdrowy rozsądek podpowiadał nam, że Ziemia jest płaska. W tamtych czasach był to jedyny ogólnie przyjęty sposób myślenia - przekonuje coach i psychoterapeutka Tatiana Mindewicz-Puacz.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą poprowadził Dariusz Bugalski.

Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku od godz. 21.05 do 22.00.

(fbi, mk)

Czytaj także

Rozpacz potrzebna?

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2009 21:00
Rozpacz… Najgorsze, co nas może spotkać? Chcemy jej uniknąć, usunąć ją za wszelką cenę z naszego życia. Pisze o tym Jan Tomkowski w zbiorze esejów „Ciemne skrzydła Ikara”. Będzie dziś naszym gościem w Klubie Trójki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy potrzebne jest nam Święto Empatii?

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2014 14:32
Wybitny brytyjski psycholog, badacz okrucieństwa i psychopatii Simon Baron Cohen pisze: "empatia jest najcenniejszym zasobem, jaki istnieje w naszym świecie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Empatia najważniejszym ludzkim zasobem?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2014 21:00
Tak twierdzi wybitny brytyjski psycholog Simon Baron-Cohen, który w swojej książce "Teoria zła" sugeruje, że powinniśmy zastąpić termin "zło” pojęciem "erozja empatii”. - Jego przesłanie brzmi: trenujmy empatię, a świat będzie lepszy - mówił filozof Tomasz Stawiszyński, uczestnik dyskusji w "Klubie Trójki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szlachetna rywalizacja - wczoraj i dziś

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2014 11:20
Na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Sapporo w 1972 roku rozegrała się taka scena: Podczas wyścigu panczenistów jeden z zawodników się wywrócił. Drugi się zatrzymał. Spytany później, dlaczego, odpowiedział: "Chciałem udowodnić, że jestem lepszy, a nie że miałem więcej szczęścia niż mój rywal".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lepiej przeczekać burzę? Jak mądrze rozwiązywać konflikty

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2014 03:34
Co należy zrobić, by rozwiązanie konfliktów było przyjemnością? Odpowiedź na to pytanie zna Richard Bolstad, który był gościem "Klubu Trójki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zobaczyć i opisać nasze życie jako coś, co ma wzór i sens

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2014 18:55
Jak widzimy nasze życie? Czym ono jest? Rozmawialiśmy o tym w "Trójce pod Księżycem".
rozwiń zwiń