I wojna światowa i nasza pamięć o niej

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2014 13:40
Dziś obchodzimy setną rocznicę wybuchu I wojny światowej. W pamięci Zachodu jest ona wydarzeniem pierwszorzędnym i wciąż żywym. A w Polsce?
Żołnierze brytyjscy w czasie walk nad Sommą w lipcu 1916
Żołnierze brytyjscy w czasie walk nad Sommą w lipcu 1916Foto: Wikipedia/domena publiczna/Royal Engineers No 1 Printing Company.

Na Zachodzie coraz liczniej odwiedzane są muzea I wojny światowej i wystawy jej poświęcone, powstają wciąż nowe książki, piosenki i płyty gwiazd rocka…

Verdun, Somma, Ypres…A Przasnysz? To tu w trzech bitwach starły się setki tysięcy żołnierzy. Łączna liczba ofiar przekroczyła 100 tysięcy.

I wojna światowa to dla nas prawie wyłącznie preludium odzyskania niepodległości. A potem przyszedł kataklizm II wojny światowej.

Dziś w Klubie Trójki porozmawiamy o I wojnie światowej i pamięci o niej.

"Ludzie Wielkiej Wojny" - posłuchaj historii osób, które odcisnęły swoje piętno na I wojnie światowej

Naszymi gośćmi będą:  prof. Włodzimierz Borodziej, historyk, współautor książki „Nasza wojna” oraz socjolog dr Jarosław Kuisz z „Kultury Liberalnej”.

Zapraszam,

Dariusz Bugalski

"Klub Trójki" w poniedziałek (28 lipca) od godz. 21.05 do 22.00

Czytaj także

Trójka na stulecie wybuchu I wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2014 13:07
28 lipca upłynie dokładnie sto lat od wybuchu jednego z najtragiczniejszych konfliktów w dziejach ludzkości. Wszystkie Programy Polskiego Radia przygotowały specjalne audycje poświęcone I wojnie światowej i jej ofiarom. Co usłyszymy w Trójce?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ludzie wielkiej wojny" na antenie Trójki

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2014 18:00
Dokładnie 100 lat temu Austro-Węgry wypowiedziały wojnę Serbii. Wywołało to reakcję łańcuchową, której efektem była I wojna światowa. A zaczęło się od młodego Serba Gavrilo Principa.
rozwiń zwiń