X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Krzysztof Kieślowski drogowskazem i inspiracją w dzisiejszym świecie

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2014 03:00
- Kieślowskiemu przyświecała myśl, by wszystko co tworzy było wiarygodne, bliskie życia. Już w pracy magisterskiej w 1969 roku pisał, że niedługo ludzie będą myśleć obrazem i montażem. I nie pomylił się - mówi Stanisław Zawiśliński.
Audio
  • Kino Krzysztofa Kieślowskiego w dzisiejszych czasach (Klub Trójki)
Reżyser Krzysztof Kieślowski na polskiej premierze swojego filmu pt. Trzy kolory: Biały. 25 luty 1994 rok, Warszawa
Reżyser Krzysztof Kieślowski na polskiej premierze swojego filmu pt. Trzy kolory: Biały. 25 luty 1994 rok, WarszawaFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

"Dekalog", "Podwójne życie Weroniki", trylogia "Trzy kolory" - kino Krzysztofa Kieślowskiego pozostaje ważne, mimo że reżysera nie ma już z nami od przeszło 18 lat.

Festiwal w Sokołowsku Hommage a Kieślowski to jedna z nielicznych szans na to, by porozmawiać o artystycznej spuściźnie reżysera. W tym roku na festiwalu będzie pokazywany film Natalii Korynckiej-Gruz na temat autora Trzech Kolorów. - Jestem wielką miłośniczką jego twórczości i też jego osoby, bo uważam, że był to niezwykle utalentowany twórca, ale też wspaniały człowiek, który wielu dawał przykład jak uprawiać ten zawód i jak konfrontować się z życiem i rzeczywistością - mówi reżyserka. Jak dodaje, odczuwa ona również niedosyt w kwestii przywoływania jego twórczości.

Fajny film >>>

Pomysł na zorganizowanie festiwalu Kieślowskiego w Sokołowsku jest związany z tym, że tam reżyser spędził znaczną część swojego dzieciństwa i tam powstał jego dokument "Prześwietlenie". - Cztery lata temu postanowiliśmy powołać ten festiwal i przywoływać tak ważną twórczość tak ważnego reżysera. Co roku wybieramy jeden film, który staje się osią merytoryczną do budowania całego programu - opowiada Prezes Fundacji In Situ, organizatora festiwalu, Zuzanna Fogtt. W tym roku tym filmem jest "Amator".

Dziennikarz, biograf Krzysztofa Kieślowskiego i członek Rady Programowej Festiwalu - Stanisław Zawiśliński przyznaje, że w odniesieniu do filmu "Amator" wyprowadzono główną myśl, która przyświeca festiwalowi. - Brzmi ona: czy świat zmontowany jest wiarygodny? Kieślowski niezwykłą wagę przywiązywał do wiarygodności. Będąc dokumentalistą, kiedy już zaczął robić filmy fabularne, starał się przenieść do nich metody dokumentalne - wyjaśnia Zawiśliński.
W programie wypowiadała się również Izabela Grauman, koordynator programowy festiwalu w Sokołowsku. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą poprowadził Ryszard Jaźwiński.

Więcej o filmie w Trójkowo, filmowo >>

W dniach od 5 do 7 września w Sokołowsku odbędzie się 4. edycja festiwalu Hommage a Kieślowski. Impreza ma na celu przypominać dorobek reżysera, badać jego oddziaływanie na współczesne kino i inne sztuki.

Na "Klub Trójki" zapraszamy od poniedziałku do czwartku od godz. 21.05 do 22.00.

(sm/fbi)

Czytaj także

"Drużyna" Michała Bielawskiego. Drugi w Polsce dokument o siatkówce

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2014 13:59
Premiera filmu poprzedzi rozgrywane tej jesieni w naszym kraju Mistrzostwa Świata w piłce siatkowej mężczyzn. - Widzowie mogą zobaczyć polską reprezentację, która przygotowuje się do tych rozgrywek - mówi Ryszardowi Jaźwińskiemu współproducentka filmu Beata Machała.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe pokolenie aktorów nadchodzi jak tsunami

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2014 04:04
- Gdy myślę o nazwiskach osób z mojej szkoły, to jest to wataha ludzi, którzy idą w kierunku aktorstwa. Zmiana musi nastąpić, to jest jak tsunami - mówi aktor Bartosz Gelner. Tym razem wraz z "Klubem Trójki” przenieśliśmy się na Festiwal Transatlantyk, który odbywa się w Poznaniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Królestwo dźwięku przekute na obrazy. Eugeniusz Rudnik i magia radia

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2014 03:30
Dźwiękopisarz, fonopoeta, wizjoner i wieczny eksperymentator wierny kolażowi. Eugeniusz Rudnik konsekwentnie przez pół wieku podąża własną drogą. Współtworzone przez niego Studio Eksperymentalne Polskiego Radia stało się światową legendą, a teraz powstał film o jego muzyce.
rozwiń zwiń