Wyjątkowy album nieznanych zdjęć z II wojny światowej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wyjątkowy album nieznanych zdjęć z II wojny światowej
Podpisanie układu Sikorski-Majski, Londyn 30 lipca 1941. Od lewej: Sikorski, Eden, Churchill i MajskiFoto: Wikimedia Commons/ Domena publiczna

- Polska historia okresu II wojny światowej jest dobrze opisana, przeanalizowana i przedstawiona, ale w dużej mierze są to prace historyczne. Dopiero, gdy szukałem materiałów, które chciałem przedstawić w książce, zdałem sobie sprawę, jak niewiele wiemy o tym, jak wyglądali ci ludzie i te miejsca - mówi Marek Pernal, autor albumu "Dyplomacja polska w okresie II wojny światowej".

Posłuchaj

Polska dyplomacja w okresie II wojny światowej (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

W albumie "Dyplomacja polska w okresie II wojny światowej" wykorzystano m.in. archiwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które dysponuje głównie materiałami powojennymi. - Większość rzeczy pokazanych w albumie pochodzi z Archiwum Akt Nowych, ogromna część ikonografii jest z Londynu z Instytutu im. gen. Sikorskiego, inne ze Stanów Zjednoczonych, ze Szwajcarii, z archiwum Ligii Narodów i z Organizacji Narodów Zjednoczonych - opowiada Marek Pernal. W publikacji wykorzystano również materiały z innych instytucji rozsianych po całym świecie.

Pomysł na album wziął się z tego, że choć polska historia II wojny światowej jest znakomicie opisana, to często nie wiemy, jak to wszystko wyglądało. - Jest kilka fotografii, które są ikonami tego okresu, np. Sikorski z Romerem i Andersem na balkonie polskiej rezydencji w Kairze czy podpisanie układu Sikorski-Majski. Ale pozostałe zdjęcia nie są tak dobrze znane i mam poczucie, że obejrzenie ich często pozwala uzmysłowić sobie, jak bogata to była społeczność, w sensie liczebności, jak wielu ludzi zaangażowało się w pracę na rzecz dyplomacji i w jak trudnych warunkach pracowali - opowiada autor.

Zobacz serwis specjalny o II wojnie światowej >>>

''

1 września minęło 75 lat od wybuchu II wojny światowej. Rocznica ta kojarzy się nam (słusznie) z heroiczną obroną Westerplatte, z bitwą nad Bzurą... Album Marka Pernala zatytułowany "Dyplomacja polska w okresie II wojny światowej" przypomina o innym wątku tej historii, mniej znanym, a niekoniecznie dużo mniej ważnym niż militarny udział Polaków w walce z hitlerowskimi Niemcami.

Dwujęzyczne wydawnictwo, przygotowane jeszcze w ubiegłym roku, ale dziś dostępne, zostało opracowane we współpracy z Pawłem Ceranką, Barbarą Janicką, Małgorzatą Mroczkowską, Krzysztofem Smolaną i Krzysztofem Szczepanikiem. Przynosi fotografie dokumentów i innych pamiątek, a także miejsc, sytuacji i osób związanych ze służbą dyplomatyczną, która przez całe sześciolecie wojny pracowała na rzecz niepodległego państwa i rodaków rozsianych po świecie. Mówi nie tylko o rządzie londyńskim, ale opowiada o nieznanych zupełnie historiach, jak np. wysiłki posła RP w Brazylii, by wyrwać tamtejszą opinię publiczną spod wpływu propagandzistów niemieckich...

Historia w portalu PolskieRadio.pl >>>

Jakie zadania należały do konsula i ambasadora w czasie II wojny światowej? Zapraszamy do wysłuchania całego programu, który poprowadził Jerzy Sosnowski.

"Klub Trójki" na antenie od poniedziałku do czwartku od godz. 21.05 do 22.00.

(sm/mk)

Polecane