Grywalizacja, czyli nowy rodzaj motywacji

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Grywalizacja, czyli nowy rodzaj motywacji
Grunt to motywacja - byleby tylko się chciało!Foto: wgroesel/sxc.hu/cc

Aktywność, motywacja, zabawa. Te wszystkie słowa składają się na pojęcie grywalizacji. Czym jest grywalizacja i jakie ma zastosowanie? Na te i inne pytania starali się odpowiedzieć goście "Klubu Trójki".

Posłuchaj

Grywalizacja, czyli nowy rodzaj motywacji (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Jacek Siadkowski, autor tekstu książki "Grywalizacja. Zrób to sam!", przedstawiciel Fundacji Highlight/Inaczej, tłumaczył, że grywalizacja polega na wykorzystaniu elementu zabawy, gry, aby ludzie robili rzeczy, których - w skrócie - nie chce im się robić.

- Wiemy, że mamy problem psich kup w parkach. Ludzie rzadko sprzątają po swoich zwierzakach. W tym przypadku wymyślono świetny element grywalizacji. W parkach postawiono automaty podobne do jednorękiego bandyty, w którym właściciele psów do odpowiedniej dziury wrzucają psie odchody i mogą pociągnąć dźwignię. Jeśli na wyświetlaczu pojawią się cztery kostki, to z automatu wyskakuje gryzak dla psa - podał przykład grywalizacji gość Trójki. Siadkowski dodał, że na ludzi podziałało to motywująco, gdyż w parkach, w których postawiono takie automaty zauważono znaczną poprawę czystości.

Karolina Kanar-Kossobudzka, koordynatorka programu Pracownie Orange, mówiła w radiowej Trójce, że firma, w której pracuje zastosowała elementy grywalizacji po to, aby motywowały liderów i mieszkańców miejscowości, w których powstały ich "aktywne pracownie". - Chodzi o wsie i małe miejscowości do 20 tysięcy mieszkańców. Wyposażyliśmy je w dostęp do internetu, komputery i meble. Stworzyliśmy nowoczesne, multimedialne świetlice - tłumaczyła rozmówczyni Dariusza Bugalskiego.

Kanar-Kossobudzka wyjaśniła, że celem projektu było nie tylko zaopatrzenie w sprzęt, ale przede wszystkim wyzwolenie energii do działania. - Fantastycznym narzędziem do tego okazała się grywalizacja. Chcieliśmy zmotywować liderów pracowni do ciągłego działania. Stosujemy przed nimi wyzwania analogowe, cyfrowe, właściwie z każdej dziedziny po to, aby te miasteczka tętniły pomysłami, by nieustannie coś tam się działo - podkreśliła.

Zapraszamy do wysłuchania całego programu, który poprowadził Dariusz Bugalski.

Na "Klub Trójki" zapraszamy od poniedziałku do czwartku od godz. 21.05 do 22.00.

mr/fbi

Polecane