Jon Ronson potwierdza, że psychopaci rządzą światem

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jon Ronson potwierdza, że psychopaci rządzą światem
By być zdiagnozowanym jako psychopata, trzeba osiągnąć co najmniej 15 punktów z tzw. Skali Obserwacji Skłonności PsychopatycznychFoto: Glow Images/ East News

- Czasami myślę, że chciałbym być psychopatą, bo to, że nie czuję żadnych oznak strachu, lęku, że nie mam żadnych wyrzutów sumienia, to musi być niezwykła rzecz - mówi przewrotnie Jon Ronson, autor książki "Czy jesteś psychopatą?".

Posłuchaj

Czy jesteś psychopatą? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Jon Ronson, walijski dziennikarz, scenarzysta filmowy i pisarz ("Człowiek, który gapił się na kozy", "Frank") tłumaczy, że by być zdiagnozowanym jako psychopata, trzeba osiągnąć co najmniej 15 punktów z tzw. Skali Obserwacji Skłonności Psychopatycznych. - Wiem skądinąd, że wiele osób po przeczytaniu mojej książki martwiło się, czy aby nie są psychopatami. Natomiast dobra wiadomość jest taka, że jeśli ktoś po przeczytaniu tego martwi się, czy jest psychopatą, to zdecydowanie nim nie jest, ponieważ psychopaci nigdy nie martwią się o to, że są psychopatami - mówi pisarz.
Jon Ronson zajął się tematem psychopatii z powodu tezy wielu psychologów twierdzących, że psychopaci rządzą światem. - Wydawało mi się to tak istotne, że postanowiłem sprawdzić, czy rzeczywiście tak jest. I coś chyba jest na rzeczy, bo jak się weźmie kilka punktów z tej listy, jak na przykład brak wyrzutów sumienia i brak empatii, to okazuje się, że kapitalizm w pewien sposób promuje tego typu cechy - komentuje autor.
Psychopaci się nie zmieniają. "Brał nóż, śpiewał piosenki...">>>
Jak zatem sprawdzić, czy ktoś jest psychopatą? Profesor Bob Hare stworzył słynną Skalę Obserwacyjną Skłonności Psychopatycznych, czyli kwestionariusz składający się z 20 punktów. Jon Ronson zastosował skalę podczas spotkań m.in. z dowódcą szwadronów śmierci na Haiti, prezesem korporacji, który dokonał masowych zwolnień w kilku fabrykach i policyjnym profilerem.
Celem Ronsona - i na tym polega wartość jego książki - jest jednak refleksja nad tym, w jaki sposób społeczeństwo (nie) radzi sobie z psychopatami. Z jednej strony się ich obawiamy i próbujemy izolować, z drugiej ulegamy pokusie łatwego etykietowania poprawiając w ten sposób poczucie własnej wartości.
Do tego istnieje "przemysł obłędu": media, które żywią się opowieściami o faktycznych i domniemanych psychopatach. Jest jeszcze trzecia strona medalu: współczesny kapitalizm promuje psychopatów. Giełda zareagowała entuzjastycznie na masowe i brutalne zwolnienia w fabrykach należących do koncernu, którego prezesem został jeden z bohaterów Ronsona.

Radio Freud na moje.polskieradio.pl >>>

Jakie cechy charakteru mają psychopaci? Co znajduje się na liście skłonności psychopatycznych? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, którą poprowadził Dariusz Bugalski.

Rozmowę z Jonem Ronsonem tłumaczył Piotr Pędziwiatr.

Na "Klub Trójki" zapraszamy od poniedziałku do czwartku od godz. 21.05 do 22.00.
(sm, ei)

Polecane